Hjallis esitti huolensa hoitovajeesta uudelle videollaan.

Hän kertoi asiasta näin:
"Isoa sydänleikkausta odottavat pikkulapset joutuvat jonottamaan jopa vuoden ja osa heistä on jouduttu leikkaamaan ulkomailla koska uuden Lastensairaalan teho-osastolla ei ole tarpeeksi hoitajia etc...".

Ongelma on järkyttävä ja on hienoa että Harkimo toi sen esiin.

Kirjoitin videonsa kommenttikenttään seuraavaa:
"Abortteja tehdään maassamme n. 7 - 8 000 kpl vuosittain. Näihin kyllä riittää lääkäreitä, hoitajia sekä rahaa aivan rajattomasti. Ei puhettakaan mistään vajeista. Tällaista vertailua ei tietenkään kukaan poliitikko uskalla tehdä julkisesti."

Hjalliksen moderaattori tai hän itse poisti viestini pikaisesti. Ymmärrän sen koska tuollaisen laukominen tai sen välittäminen olisi poliittinen itsemurha.
Minulla ei sellaista vaaraa ole joten annoinpahan hieman miettimisen aihetta asioiden tärkeysjärjestyksestä maassamme.

Hjallis tekee hyvää työtä niissä rajoissa kuin pystyy.

4

126

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maassamme lintujen munien rikkominen on rikos.
      Lapsialkioiden tappamisia yhteiskunta jopa suosittelee. Kaikkia sikiöiden ruumiita ei jauheta lihaksi vaan osa lähetetään lääkejättien käyttöön.
      Pfizerin koronarokotteen tuoteselosteessa on maininta että se sisältää sikiöiden munuaista. Ajatelkaapas sitä!

    • Anonyymi

      Mutta muistatko mitä hjallis harkimo puhui vaalitentissä?? Eikös hän puhunut siitä että terveyskeskuksia ja sairaaloita pitäisi lakkauttaa pienistä kunnista ja siirtää ne isoimpiin yksiköihin?? Mä nimittäin luulen että nuo hjalliksen puheet ei ainakaan sataneet hänen laariin.

    • Anonyymi

      hjallis vois antaa miljoonia oligarkkibisnes rahojaan ja auttaa lapsia.

    • Anonyymi

      Oikeasti hjallis tuskin on huolissaan köyhien hoitojonoista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6304
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3150
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1706
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      880
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      859
    Aihe