Elämä Suomessa. Miten selviytyä Suomen säästä, jotta mieli kestää ?

Anonyymi-ap

Miten tässä Suomen raskaassa, syksyisessä, sateisessa ja pimenevässä säässä voi henkisesti voida hyvin? Ja ilma tästä jälleen vain pimenee, sää kylmenee ja sitten koitetaan selviytyä loputtomasta lumitaakasta, joka usein vasta loppukeväästä sulaa ja hetkeksi helpottaa - jos luoja suo ja tulee aurinkoinen kesä. Sitäkään ei joka vuosi.

Miten voisi ihminen täyttää elämää (työn ja velvoitteiden päälle), jottei masennu tai tee isoa päätöstä ulkomaille muutosta? Hämmästyttävän vähän Suomessa tarjolla mitään ohjelmaa vapaa-ajalle. Kauppakeskuksissa ja kirjastoissa hengaten 9kk vuodesta vai baarissa istuskellen? Ei. Ei vaan voi.

Vinkkejä miten kestää tätä joka vuosi toistuvaa, suurimman vuodesta kestävää, ajanjaksoa, joka kestää pitkälle kevääseen!

3

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Se on asenne kysymys. Jos valmiksi ajattelet inhoittava syksy talvi.Muodostat siitä ihan itse inhoittavan.Miksi et ajatele Suomen vuoden ajat on ihania? On kevät -kesä-syksy-talvi -Aina odotaa jotain uutta. Hanki sään mukaiset vaateet ja opetele ulkoilee säällä kuin säällä läpi vuoden aikojen.Olit yksin,perheellinen minkä ikäinen tahansa.Jos on lasia sama asia. Pidä kinni kelosta. Vähemmän netti / ruutu aikaa kerkiää opiskelussa, työelämässäkin olevat ulkoilla. Jos on lapsia sama asia.Nukuvat hyvin kuin sinäkin jos otatte elämän arkeenne mukaan ulkoilun.Aikaa jää jokaiselle iltasella jos työt,koulut päiväkodit.

    • Anonyymi

      Muta omaa ajattelu ,asennettasi. Hanki ulko vaatteet ja jalkineet jokaiselle vuoden ajalemme .Kesä,syksy ,talvi,kevät.Ei ongelmaa ulkoilla joka säällä kun on asianmukainen vaatetus ja jalkineet. Mikään pakko ei kahvilat ja kauppakeskukset istua.Hanki harastus. Voit ilmasiksi ulkoilla.Jokaisessa lähiössä on pienet metsät sinne kävelee ja ihailee luontoa.Änetömänä tietysti puhelimesi. Meillä Helsinki lähiöisä / monessa lähiössä on Meren rantaa paljon. Merta voi ihailla ja seurata vesilintuja.Opetella onkimaan,se ei tarvitse kalstuslupaa,Halpoja matoja myydän Hakaniemen ja Kauppatorin kojuissa,Onget lähtee halvalla Saiturin pörssi kuin matokoukut ymm.Voit ihan yksin tehdä mitä haluat siis ilmasiksi.Talvi voit hiihtää,luistella.Välineet saat halvalla kierätyskeskus,Kysy onko suksi nurkissa niitä ensin?Luulisit olet sen jo oppinut kun oletan Suomessa syntynyt?

    • Anonyymi

      Miten luulisit jaksavasi jossain ulkomailla jossa maisemat ja säätila lähestulkoon aina samat? Itse en voisi kuvitellakaan viihtyväni esim jossain Espanjassa jossa ei vuodenajoissa vaihtelua näy juuri muutoin kuin sataako vai paistaako, myöskään lämpötilat ei houkuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      41
      4628
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2514
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      68
      889
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      113
      868
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      844
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      795
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      790
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      736
    Aihe