Mielestäni sähköpotkulauta tuotiin Suomeen etenkin nuorten ja myös sitä vanhempien ihmisten terveyden tuhoamiseksi. Kun katsoo ylilihavien ihmisten määrää katuvilinässä niin ei voi kuin ihmetellä miksi ihmiset eivät välitä terveydestään vaan ahmivat itsensä täyteen kaikkea liikaa. Liikunta ei näytä kiinnostavan vaan sähköpotkulaudat! Media rummuttaa vielä - ole ylpeästi sellainen kuin olet ja osa ihmisistä puolustaa liikalihavuuttaan tällä. Päättäjät eivät ole ainakaan Tampereella tiukentaneet riittävästi sähköpotkulautojen käyttöä etenkään yöllä ja kännissä.
Sähköpotkulauta ja haitat
3
117
Vastaukset
- Anonyymi
Minulle viisikymppiselle naiselle taas sähkölauta toi helpotusta kaupassa käyntiin ja huviajeluun, kun pyörällä ajoon ei aina riitä voimia, niin laudalla meno on aivan mahtavaa!
Kun ei ole autoa, niin sähkölauta tuo saman edun kuin auto, että ei tarvitse rehkiä itse, vaan lauta kuljettaa sinut vaivatta kauppaan ja olen myös huviajellut kesällä tosi paljon, mitä ei tulisi pyörällä niin tehtyä, kun voimat eivät vain aina riitä siihen, että se olisi helppoa ja mukavaa, kuten sen olla pitäisi, vaan se on monesti hyvin työlästä tuo pyöräily.
Ja jos täällä suomessa yleistyy tuommoiset peukalokaasu sähköpyörät, jotka kulkee siis polkematta peukalokaasulla, niin semmoisen Aion kyllä hankkia, niin pääsisin talvellakin kaupassa käymään itseäni rasittamatta, kun autoa ei ole vara pitää. - Anonyymi
Ite olen ainakin potkinut ja kaatanut niitä tuolla kadulla ja olen huutanut ''PERKELE''!
- Anonyymi
Mielialalääkkeet kuten ssri- lääkkeet ja vahvemmat psyykelääkkeet lisäävät tutkitusti ruokahalua. 12% suomalaisista käyttää mielialalääkkeitä, välttämättä ilman vakavampaa mielenterveydellistä diagnoosia. Nykysuomen terveydenhuollon tapa hoitaa masennusta ja tämän kaltaisia ongelmia on määrätä mielialalääkekuuri, paneutumatta potilaan ongelmien syyhyn johtuen terveydenhuollon rajallisista resursseista. Masennus esimerkiksi ei ole sairaus vaan on oire ja reaktio johonkin mikä on tapahtunut ihmisen elämässä ja vaatii korjausta ihmisen psyykeessä.
Ennen vanhaan näitä ongelmia korjasi uskonto ja papit anoivat ihmisille hengellistä hoitoa, samaa ei voi sanoa nykyisestä terveydenhuollosta vaikka ihmisen tieto psykologiasta on huippukehittynyt. Raha määrää.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.1924445Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki313170Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma312884Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne602766PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist682759Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv902615Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest142351Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1002119- 1081282
- 631128