Ammattiliitto Tehyn valtuustoryhmä Yhdessä eteenpäin (YE) on erottanut jäsenyydestään kansanedustaja Kim Bergin (sd). Ammattiliitto Tehyn valtuustoryhmä Yhdessä eteenpäin (YE) on erottanut jäsenyydestään kansanedustaja Kim Bergin (sd).
Erottaminen tapahtui perjantai-iltana ilman kuulemista ja Whatsapp-viestillä (WA). Iltalehti on nähnyt erottamisviestit.
– Tehyn valtuustoryhmä päätti eilen ylimääräisessä kokouksessaan erottaa minut ja Kirsi Lehtimäen. Meihin ei oltu suoraan yhteydessä. Saimme vain Whatsapp-viestin, jossa erottamisen syyksi ilmoitettiin luottamuspula, Berg kertoo lauantaina Iltalehdelle.
Erottaminen vaikuttaa kostolta. Berg vahvistaa tämän tulkinnan. Öykkärit asialla.
Erottaminen tapahtui perjantai-iltana ilman kuulemista ja Whatsapp-viestillä (WA). Iltalehti on nähnyt erottamisviestit.
– Tehyn valtuustoryhmä päätti eilen ylimääräisessä kokouksessaan erottaa minut ja Kirsi Lehtimäen. Meihin ei oltu suoraan yhteydessä. Saimme vain Whatsapp-viestin, jossa erottamisen syyksi ilmoitettiin luottamuspula, Berg kertoo lauantaina Iltalehdelle.
Erottaminen vaikuttaa kostolta. Berg vahvistaa tämän tulkinnan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7c5f26cf-0073-4d93-8dce-fd1345b0330e
Tehyn valtuustoryhmä kosti kansanedustajille.
1
65
Vastaukset
- Anonyymi
Tyhmyyksia tehdään silloin tällöin, kun ammattiliittojen päättäjien kiukku ylittää jäsenten edun. Vaimoa harmittaa, kun suuret palkankorotukset taisi jäädä hoitajilla saamatta.
Itselläkin vanha liitto kai pari vuotta sitten erotti entisen johtajansa. Sen jälkeen ei ole liittoa paljon julkisuudessa näkynyt sen paremmin kilometrikorvausasioissa kuin muissakaan. Ei tainnut uuden kaverin osaaminen kuitenkaan riittää viestintäkamppailussa, mutta saipahan kai siitä varmemman paikan sitten itselleen. Entinen tuntui olevan esillä myyntialan asioissa julkisuudessa ja osasi niistä järkevästi puhua.
Nostin kytkintä, työttömyysturva riittää tämän ikäiselle. Kannattaa muidenkin miettiä eroamista, se on jäsenen ainut tuntuva keino ottaa kantaa. Sittenhän voi palata, jos homma paranee tai vaihtaa kokonaan toiseen liittoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi305053Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan
Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan2644920Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä534423Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"
Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos672405Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon
Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt461838Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu241781Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont181759Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi771704Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!
Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva141482- 1061450