Tehyn valtuustoryhmä kosti kansanedustajille.

Anonyymi-ap

Ammattiliitto Tehyn valtuustoryhmä Yhdessä eteenpäin (YE) on erottanut jäsenyydestään kansanedustaja Kim Bergin (sd). Ammattiliitto Tehyn valtuustoryhmä Yhdessä eteenpäin (YE) on erottanut jäsenyydestään kansanedustaja Kim Bergin (sd).

Erottaminen tapahtui perjantai-iltana ilman kuulemista ja Whatsapp-viestillä (WA). Iltalehti on nähnyt erottamisviestit.

– Tehyn valtuustoryhmä päätti eilen ylimääräisessä kokouksessaan erottaa minut ja Kirsi Lehtimäen. Meihin ei oltu suoraan yhteydessä. Saimme vain Whatsapp-viestin, jossa erottamisen syyksi ilmoitettiin luottamuspula, Berg kertoo lauantaina Iltalehdelle.

Erottaminen vaikuttaa kostolta. Berg vahvistaa tämän tulkinnan. Öykkärit asialla.

Erottaminen tapahtui perjantai-iltana ilman kuulemista ja Whatsapp-viestillä (WA). Iltalehti on nähnyt erottamisviestit.

– Tehyn valtuustoryhmä päätti eilen ylimääräisessä kokouksessaan erottaa minut ja Kirsi Lehtimäen. Meihin ei oltu suoraan yhteydessä. Saimme vain Whatsapp-viestin, jossa erottamisen syyksi ilmoitettiin luottamuspula, Berg kertoo lauantaina Iltalehdelle.

Erottaminen vaikuttaa kostolta. Berg vahvistaa tämän tulkinnan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/7c5f26cf-0073-4d93-8dce-fd1345b0330e

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tyhmyyksia tehdään silloin tällöin, kun ammattiliittojen päättäjien kiukku ylittää jäsenten edun. Vaimoa harmittaa, kun suuret palkankorotukset taisi jäädä hoitajilla saamatta.

      Itselläkin vanha liitto kai pari vuotta sitten erotti entisen johtajansa. Sen jälkeen ei ole liittoa paljon julkisuudessa näkynyt sen paremmin kilometrikorvausasioissa kuin muissakaan. Ei tainnut uuden kaverin osaaminen kuitenkaan riittää viestintäkamppailussa, mutta saipahan kai siitä varmemman paikan sitten itselleen. Entinen tuntui olevan esillä myyntialan asioissa julkisuudessa ja osasi niistä järkevästi puhua.

      Nostin kytkintä, työttömyysturva riittää tämän ikäiselle. Kannattaa muidenkin miettiä eroamista, se on jäsenen ainut tuntuva keino ottaa kantaa. Sittenhän voi palata, jos homma paranee tai vaihtaa kokonaan toiseen liittoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      35
      3645
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      134
      2489
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      39
      1994
    4. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      12
      1593
    5. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      76
      1576
    6. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      56
      1356
    7. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      67
      1250
    8. Mun on pakko uskaltaa

      Mikäköhän olisi pahin skenaario, jos vain laittaisin hänelle viestin, et haluan jutella meistä? Se, että hän vastaisi, e
      Ikävä
      73
      1245
    9. Leikitään tavuleikkiä

      Millaiset nimitavut muodostuvat jos yhdistät oman etunimesi ensimmäisen tavun ja kaipaamasi ihmisen etunimen ensimmäisen
      Ikävä
      68
      1204
    10. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      70
      1172
    Aihe