Tilanne on sama, kuin Suomen edellisissä eduskuntavaaleissa, joissa viimeisen kerran eläkeläisköyhyyteen pakotetut, äänestivät kun luvattiin silloisen köyhyysrajan
1 250€/kk vähimmäiseläkkeet. Huom. viimeisen kerran.
https://www.aljazeera.com/news/2022/10/30/brazil-election-lula-da-silva-narrowly-defeats-jair-bolsonaro
Asiallisen ja kattavan jutun sisällöstä, käy selkeästi ilmi, että Brasilian suurin uhka, niin ihmisille, kuin sademetsille, on äärioikeistoekstremistinen Teekutsuliike, eli uskonnolla politikointi.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17531550/teekutsu-tuppurainen-normalisoimassa-uskonnon-ja-poliitikan-kytkoksia
Suomessakaan se hälyyttävä, uskonnolla äärioikealla pörssikeitaissa ratsasteleminen, ei ole enää oikeistoporvareiden, vaan kaikkien eduskunnan YKSIPUOLUEJÄRJESTELMÄN korruptiopuolueitten toimintaa.
Brasilian köyhät äänestivät Lulalle uuden mahdollisuuden
29
86
Vastaukset
- Anonyymi
On se merkillistä, että nois suuresta maasta ei löydy edes yhtä älykästä ihmistä joka haluaisi presidentiksi. Joko täydellinen luonnonraiskaaja idiootti tai sitten elämänsä viimeisiä metrejä taapertava entinen vankilan kasvatti. Brasiliassa ei siis ole yhtään hyvässä hapessa olevaa valtiotieteilijää jolla olisi kielitaitoa ja laajoja yhteyksiä maailmaan. Näin se taitaa mennä kaikissa kehitysmaissa, että pressan vakanssi on roskisvirka johon ei ole tunkua. Tosin mainio asema kavaltaa valtion rahat. Venäjä on tästä paras esimerkki kkehitysmaiden joukossa.
- Anonyymi
Et taida tietää, että Lula oli vankilassa, pitkälti tekaistujen korruptiosyytteiden takia. Toki presidentin virkaan ei ollut pääsyä, tavallisten kansalaisten ehdokkailla, mutta parempi vaihtoehto voitti ja sitä myöten Brasilian ihmiset ja sademetsät, eli koko maailma, sai edes toivoa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16968316/petospersliikekok-eilisten-vihaa-ja-vakivaltaa-yhteiskunnassa-ja-netissa-vaaliteemana
Suomessa toivo on köyhyyteen pakotetuilta viety, luvattuja 1 250€/kk vähimmäiseläkkeitä, ei ole näkynyt, ja jos ei korruptio-eduskuntavaaleihin mennessä näy, loppuu äänestäminen, eli uusi äänioikeus mitä on jäljellä, on korruptiovaaleista kieltäytyminen, eli äänestämisen lopettaminen.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17515592/1-500ekk-minimielakkeet-ovat-talousosaamista-aidoissa-demokratioissa
- Anonyymi
Lula on Putinin poliittinen liittolainen.
- Anonyymi
Melkein kaikki ihmiset ovat köyhiä. Enemmistö köyhistä on myös tyhmiä
- Anonyymi
Veroparatiisipörssirikolliset ne tyhmiä ovat, kun eivät kykene tekemään tulosta, ilman alistamista ja tuhoamista.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17537766/metsateollisuus-rahoittamaan-1-500ekk-minimielakkeet
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17206547/metsayhtiot-kuin-marjanpoiminta-veroparatiisifirmoja-tuovat-metsurit-thaimaasta#comment-111290363
PetosKokPersVihrRkpKeSdp yhteiskuntavastuuttomia, kuin Bolsonaro.
- Anonyymi
Vihakirjoitukset äärioikealta osoittavat, että hermo on jo pettänyt, Suomenkin äärioikeistoekstremisteiltä, kun tietävät, ettei Suomen kansaa enää pysty, rasismikortilla ja uskonnolla vedättämään.
https://www.cbc.ca/news/bolsonaro-lula-brazil-election-runoff-1.6634638
Parasta tuossa videossa on nähdä, kuin ÄärioikeistoBolsonaron kannattajat, murenevat silmissä.- Anonyymi
Uskomuksilla kansaa on aina vedätetty ja tullaan aina vedättämään ihan puolueesta riippumatta. Samoin tyhjillä lupauksilla.
- Anonyymi
Uskonnolla politikointi ei poikkea yhtään mitenkään millään muulla ideologialla politikoinnista.
- Anonyymi
Uskonnolla äärioikealle politikointi, poikkeaa suuresti muilla ideologioilla politikoinnista, koska siinä on se valtion ja kirkon kyseenalainen yhteys kyseessä, ja ihmisten tunteisiin vetoaminen, ihon alle menevä hyväksikäyttö.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskonnolla äärioikealle politikointi, poikkeaa suuresti muilla ideologioilla politikoinnista, koska siinä on se valtion ja kirkon kyseenalainen yhteys kyseessä, ja ihmisten tunteisiin vetoaminen, ihon alle menevä hyväksikäyttö.
Tiesithän että vasemmisto on lähihistorian aikana syyllistynyt 100 miljoonan ihmisen murhaamiseen.
- Anonyymi
Ilman politiikkaa ja uskontoa maailma olisi paljon parempi paikka ja ihan sama ketä ja mitä Suomessa äänestää aina se koskee eniten sitä jolla olisi siihen vähiten varaa eli lisää veroa veron päälle kunhan keksitään sille verolle nimi niin kaikki käy.
- Anonyymi
Verotus epäoikeudenmukaisena ei toimi. Veroparatiisimonopolit- ja yritykset on laitettava verotukseen ja aitoon yhteiskunta-luontovastuuseen. Vastikkeettomien, erittäin haitallisten yritys-maatalous-ym tukien, jakaminen ökyrikkaille perintö- ja verosuunnittelijoille, osake-vakuutuskuoririkollisuuteen pörssikeitaissa, olisi pitänyt jo lopettaa.
https://www.dw.com/en/brazil-election-lula-wins-presidency-defeats-bolsonaro/a-63599211
Uskonnolla äärioikealle politikoinnissa, pitäisi tuoda esille se, että sehän on raamatun sisällön väärinkäyttöä, eli ne jotka väittävät omistavansa raamatun ja olevansa siten jotenkin parempia, kuin muut ihmiset, tekevät sitä mitä synniksi nimitetään, jakavat ja eriarvoistavat ihmisiä, erityisesti köyhyyteen pakotettuja, fiksuja ja älykkäitä tavallisia ihmisiä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17613036/patologiset-valehtelijat-eduskunnan-yksipuoluejarjestelmassa
1 500€/kk MINIMIELÄKKEET: Ruotsi, Saksa, Islanti, Norja, Tanska - Anonyymi
Sananvapauksien estäminen, on äärioikeistoideologian ja AutokratiaUsan demokratianvastaista toimintaa.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17605207/emme-aanestaneet-vappusatas-pilkka-almusta-1-250ekk-luvattiin - Anonyymi
Kovin on hiljaista ek-medioissa, mitä tulee Lulan voittoon Brasiliassa, huomatkaa mitkä tahot eivät uutisoi.
https://www.reuters.com/world/americas/lula-wins-brazilian-election-bolsonaro-has-not-conceded-2022-10-31/ - Anonyymi
"Ne yrittivät haudata minut elävältä", sanoo Lula voittopuheessaan:
https://www.japantimes.co.jp/news/2022/10/31/world/lula-brazil-election-win/
ÄärioikeistoBolsonaro on hyytynyt, ei kykene edes myöntämään tappiotaan. - Anonyymi
https://www.asahi.com/ajw/articles/14756577
Saas nähdä tuleeko tarpeellinen muutos. - Anonyymi
Saavatko köyhät oikeudenmukaisuutta eli aitoa oikeusturvaa, loppuuko sademetsien tuhoaminen.
https://www.theguardian.com/world/2022/oct/30/lula-stages-astonishing-comeback-to-beat-bolsonaro-in-brazil-election- Anonyymi
Joo, Brasilian metsäteollisuus ajetaan nyt kyllä varmasti kokonaan alas
- Anonyymi
Suomen viime eduskuntavaaleissa, eläkeläisköyhät äänestivät viimeisen kerran, vaikka luottamus oli jo petetty aiemmin, yrittivät antaa vielä tämän yhden mahdollisuuden, joka on kohta käytetty, eikä luvattuja 1 250€/kk entisen köyhyysrajan vähimmäiseläkkeitä edes, ole tähän mennessä näkynyt.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17073809/eduskuntavaali-aanestamisesta-kieltaytymispaatos-voimistuu-paiva-paivalta - Anonyymi
Hyvä että Lula voitti. En todellakaan ole itse vasemmistolainen, mutta en myöskään suurkapitalisti tai äärioikeistolainen. Bolsonaro oli tärkeää saada syrjään, hän on mielipuoli ja väkivaltainen despootti. Trumpin kaveri. Hullu yllytti kansaa agressiivisuuteen ja antoi ostaa vapaasti käsiaseita. Yllytti porukkaa valtaamaan yhä uusia kaivos- ja laidunalueita Amazonin sademetsistä. Hullu Bolsonaro taatusti järjestää vielä verilöylyjä ja kenties sotilasvallankaappauksenkin, koska hän ei osaa hävitä vaaleja reilusti ja suoraselkäisesti, vaan Trump-kusipään tapaan raivoaa häviöstään. Bolsonaron poika on kuin kopio isästään, aivan samannäköinen ja vielä agressiivisempi. Noista tulee jotenkin sairaalla tavalla mieleen edesmennyt mediapersoona Timo T.A. Mikkonen, ja Mikkonen olisi varmasti äärioikeistolaisena nyt Trumpin ja Bolsonaron kannalla.
- Anonyymi
Brasilia valuu kommunismiin.
- Anonyymi
ÄärioikeistoBolsunaro nielaisi kielensä.
https://www.reuters.com/world/americas/lula-wins-brazilian-election-bolsonaro-has-not-conceded-2022-10-31/ - Anonyymi
Tältä näyttää, kun äärioikeistoekstremistit häviävät:
https://www.dw.com/en/brazil-truckers-block-roads-as-bolsonaro-remains-silent/a-63611771 - Anonyymi
Viime hetken tietoa? https://www.bitchute.com/video/IbRRaMa36Skd/
Armeija seurasi äänetenlaskentaa ja samat anomaliat kuin kaikissa Minionin äänestyksissä. Tilastollisesti mahdottomia ääntensiirtymiä. Tämä olisi jo toinen kerta, kun brassien vaalit komottaisiin vilpin takia. Lulan edeltäjälle kävi samoin.
Neljännen tarkastuskierroksen piti olla valmis vasta huomenna, joten tuo ei ole vielä virallisesti vahvistettua tietoa. - Anonyymi
Linnasta linnaan, kauden päätteeksi taas tuomiolle
- Anonyymi
Kommut ovat tappaneet sata miljoonaa ihmistä.
- Anonyymi
Nyt täytyy jopa antaa vähän tunnustusta Bolsonarolle, sillä hän on ilmoittanut noudattavansa perustuslakia ja hyväksyy vaalitappionsa. Osoitti siis olevansa ainakin Trumpia fiksumpi.
- Anonyymi
Lula AutokratiaUsan ja pörssirikollisten "lännen" pihdeissä, nukkepresidenttinä rauhoittelemassa ilmastohysteriaa.
https://infobrics.org/post/36978 - Anonyymi
Muutosta tiedossa, kunhan aikataulut synkkaavat muun maailman kanssa:
https://www.thegatewaypundit.com/2022/11/brazilian-military-just-waiting-bolsonaro-give-order-arrest-corrupt-communist-judge/?utm_source=Telegram&utm_medium=PostTopSharingButtons&utm_campaign=websitesharingbuttons
Brasilian oikeuslaitoshan totesi jo tutkimuksisaan," että ei voida sulkea pois vaalivilppiä." Tämä sama tahtui jo joskus 2004 Lulan edeltäjän vaaleissa ja ne vaalitulokset peruttiin myös silloin.
Iso muutos tulossa kaikkialle maailmaan. Varsinkin kun EU:n Euro on jo konkurssissa. Media ei vain hiisku siitä mitään, jotta paniikki ei alkaisi aivan vielä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"799011Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1635728Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset1375118Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään253939Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m853490Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta563418Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?
PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html1032781Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla
Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä402761En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk102751- 251781