Asun Martsariss, ennen niin rauhallinen alue muuttui viidakoksi kuukausi sitte. Taloyhtiöömme muutti romaaniperhe ilmeisesti koko suku.
He ryöstelevät kauppojamme , kioskejamme toimivar todella röyhkeästi. Kivimäessämme on asunnut vuosikymmeniä paikallisia romaaneja , jotka todella on lämpimiä , hyväkäytöksisiä ihmisiä lapsineen. Nyt nämä uudet ihmiset... niille ei LAKI OLE SAMA !!! MIKSI?
Ihmetyttää!!!
7
1693
Vastaukset
- poika
Hei, tämä on taas sellainen asía että, ei pidä yleistää "kaikkiin Romaaneihin", se on vain murtoosa mitkä/ketkä varastelevat, sama juttu kuin savolaisissakin, josta voisi jauhaa enemmänkin, mutta antaa olla
- perserikä
Ei tässä yleistetä mitään.P'invastoin. kehutaan paikalisia vanhoja Romaneita kunnin ihmisiksi ja kerrotaan milainen paska sakki romaneita satui löytymään. niin.
- savolaisten puolesta
Tosi on mitä sanoit , jo 99,5 % riittää pilaa-
maan maineen . Mielipiteestäsi käy ilmi , että et ole se 0,5% - ollakko?
On niin "raaka" teksti ajutuksineen ettei kait ole lukenut satu kirjaa loppuun.
- Kokenut
Yhtäläiset kokemukset. Aikanaan, 50-60- luvuilla asuimme romanijoukkion (2:n perheen talo, henkilömäärä??) naapurustossa. Ei häiriöitä.
Nykyään likimain koko nuorempi polvi, joka on syntynyt nykyiseen etuoikeutettujen syöttiläiden asemaan, käyttäytyy toisin. Ovat tosi rasisteja. Kuka ei ole HEIKÄLÄINEN, hänellä ei ole mitään oikeuksia. Lapset opetetaan varastamaan käyttäen niitä tavarankätkennän apuna.
Toki muunkinlaisia löytyy mutta heidän osuutensa on valitettavan vähäinen.
Miksi muuten skandinavian ulkopuolella romanit eivät erotu pukeutumisensa suhteen. Esim. Unkarissa ja Espanjassa romanien osuus väestöstä on Suomeen nähden 5 - 10 kertainen mutta en minä heitä muusta porukasta helpolla erota. Huijausyritykset ainoastaan panevat ajattelemaan. - pöpi
Ne on muuten romaneja eikä romaaneja.
- Triple-V
Täytyykin ruveta pitämään silmällä tuota kirjahyllyä, kun näyttävät nuo romaanit olevan melkoisia vekkuleita. Tähän asti ei romaanit ole hyppineet silmille, kun olen tasapainottanut hyllyt. Ehkä ne romaanit kannattaa sitten kuskata divariin, jos niistä on noin paljon riesaa. Mutta älä hyvä ihminen mene sitten mustalaista kirjaksi haukkumaan; saatat saada nenillesi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745359Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371639
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510