Nytkö se Venäjä onkin ylivoimainen?

Anonyymi-ap

Olemmehan kuulleet koko vuoden miten Venäjä on heikko ja surkea, Ukraina voittaa ihan kohta.
Nyt Ilta- (propaganda) Sanomat julistaa miten Ukrainan venedronet niittävät tuhoa ylivoimaista vihollista vastaan. Joko se nyyt Ukraina lopultakin valtaa vähintään puolet Venäjästä?
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009170203.html

16

50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ylivoimaa venäjällä onkin laivastojen suhteen.

      Entäs tämä Putinin logiikka. Aloitin laittoman sodan Ukrainaa vastaan, mutta Ukraina taisteleekin vastaan, joten aion rangaistukseksi nälkiinnyttää muita maita panttaamalla viljaa.

      • Anonyymi

        Ei voi pitää paikkaansa. Aaltolan, Toverin ja muiden asiantuntijoiden ml. toimittajien mukaan Venäjä on yksiselitteisen surkea joka suhteessa. Ydinpommitkaan ei kuulemma toimi. Miten laivasto voi sitten olla ylivoimainen?
        Vai onko ne maavoimat, jotka ovat ottaneet 20 % Ukrainan pinta-alasta haltuunsa?

        Miten sitä Kiovaakin voidaan pommittaa, kun Venäjältä piti olla ohjukset loppu?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi pitää paikkaansa. Aaltolan, Toverin ja muiden asiantuntijoiden ml. toimittajien mukaan Venäjä on yksiselitteisen surkea joka suhteessa. Ydinpommitkaan ei kuulemma toimi. Miten laivasto voi sitten olla ylivoimainen?
        Vai onko ne maavoimat, jotka ovat ottaneet 20 % Ukrainan pinta-alasta haltuunsa?

        Miten sitä Kiovaakin voidaan pommittaa, kun Venäjältä piti olla ohjukset loppu?

        Onhan se kurjakin laivasto ylivoimainen sellaiseen verrattuna, jolla ei ole laivastoa ollenkaan. Mutta tätäkin näyttää olevan putinistin aivoilla mahdotonta tajuta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei voi pitää paikkaansa. Aaltolan, Toverin ja muiden asiantuntijoiden ml. toimittajien mukaan Venäjä on yksiselitteisen surkea joka suhteessa. Ydinpommitkaan ei kuulemma toimi. Miten laivasto voi sitten olla ylivoimainen?
        Vai onko ne maavoimat, jotka ovat ottaneet 20 % Ukrainan pinta-alasta haltuunsa?

        Miten sitä Kiovaakin voidaan pommittaa, kun Venäjältä piti olla ohjukset loppu?

        Se on vain sitä pienen hyttysen surinaa ja marmatusta naapurille, iltalehtien kuolaajat ovat jo aika hiljaista poikaa, lässytystä selvästi vähemmän.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Se on vain sitä pienen hyttysen surinaa ja marmatusta naapurille, iltalehtien kuolaajat ovat jo aika hiljaista poikaa, lässytystä selvästi vähemmän.

        Ei ole edes naapurin arvoinen.


    • Anonyymi

      Ei se ole Ukraina. Venäjä itse iskee omiin kohteisiin.

    • Anonyymi

      Missä viipyy nyt Ukrainan hyökkäys Venäjän valtaamille alueille?
      Venäjän armeija on resupekka-armeija, mutta mitään ei tapahdu. Mikä tässä oikein mättää?

      • Anonyymi

        Oliskin resupekka-armeija, mutta kun ei ole sitä. Vankiloista haalitaan sairaita ihmisiä. Kaupungeista pultsareita. Onpa uljas armeija luuserijohtajalla.


      • Anonyymi

        Koko ajanhan Venäjä vetäytyy miehittämiltään alueilta. Ei ne siellä vapaaehtoisesti vetäydy....

        Eihän tätä tietenkään Putinin sotapropagandauutisissa kerrota, jos olet vain niiden varassa...


    • Anonyymi

      Venäjä tulittaa useita puolueettomia maita esim. Moldovaa

    • Anonyymi

      ollaan länsi propagandan alla, ja nato politrukit kertoo meille totuutta päivästä toiseen...
      Kuitenkin todellisuudessa meillä menee kehnosti, on energiakriisi, lama, inflaatio, elintaso laskee, kun sotakiihkoilijat maksattaa sotaansa pakolla meillä !
      Ollaan us. politiikan uhreja ja pakko-maksajia.. menettäjiä.

      • Anonyymi

        Täytyy siis vielä tähän kyllä täsmentää että teillä anolaisilla menee huonosti Itsellä menee ihan hyvin ja samoin tutuilla mutta olen huomannut että anolaisilla on kova hätä.


      • Anonyymi

        valitettavasti asia on noin kun sanoit. niinistö ja muut kokomustat, purkivat vuosikymmenten vihat oltuaan "paitsiossa", nyt nämä natokiimaiset kokomustat tilaavat mielipidekyselynsä hs:milta. Tämä on niinistön mukaan kansanäänestyksen tulos ja vain pieni lovi demokrtiaan. Kokomustat ovat häntäkärpästensä kanssa päättänyt kostaa "paitsioaikansa" ja tuhota KESKUSTAPUOLUEEN 4-5prosentin (sama kuin hurrilassa) puolueeksi.Toukokuussa jo sen tiesin ja kirjoitin, jopa tänne, että inflaatio laukkaa tänävuonna 15 prosenttiin, Heinäkuun loppupuolella ylen aamussa SUOMENPANKIN TULEVAISUUDENENNUSTAJA...................luit oikein .....tälläinen oli ammatti. Syyskuussakaan tämä aivokääpiö ei vielä OSANNUT ENNUSTAA inflaatiosta mitään. Nyt kokomusta niinistö jonka pitäisi huolehtia ja vahtia,. että PERUSTUSLAKIA noudatetaan tässä maassa , että ihmisiä KOHDELLAAN TASA-ARVOISESTI valtionhallinnon taholta. Mutta mitä vielä nyt kokomustat ja demokraatit ovat nostamassa TÄYSIN ERIARVOISESTI Suomalaisia kohtelevaa kiinteistöveroa kymmenillä prosenteilla. ävetkää ROTAT............... TÄYSIN VASTIKKEETON (((kaava-alueen ulkopuolella asuville))))) on tämä kiinteistövero, se on vero jonka korottamiseen ROTTA_politiikkojen "järki" näköjään riittää, Terveisin TOLKUNMIÄS.


      • Anonyymi

        Putinin sotapropaganda on tosiaan jäänyt pahasti altavastaajaksi. Se ei pure kehenkään ja ei ihme. Sehän jää jatkuvasti kiinni valheita ja paikkansapitämättömistä väitteistä

        Kyllähän meilläkin tuntuu tuo Venäjän aloittama hyökkäyssota taloudessa, mutta Venäjällä se vasta tuntuukin. Ja pitkään. Länsimaathan juuri pyrkivät estämään, ettei Venäjä maksattaisi hyökkäyssotaansa länsimailla ja siksi nämä kaikki pakotteet ja rajoitteet venäläisille energialle onkin otettu käyttöön. Se käy kalliiksi niin kauan kunnes on saatu korvaavat toimet tehtyä. Siihen menee hetki ja nyt alkava talvi on vaikea, mutta sitten helpottaa. Mutta ei Venäjälle.
        Venäjä on pelannut kaikki korttinsa eikä sillä ole mitään valoa näkyvissä tunnelin päässä, koska sekin valo on säästösyistä sammutettu. Länsi ei palaa enää Venäjän energian käyttäjäksi vuosiin, vuosikymmeniinkin ehkä. Luottamusta Venäjä ei kykene palauttamaan pariin sukupolveen ainakaan.


    • Anonyymi

      Vaikka ryssä on jo hävinnyt, niin silti se tapattaa omia nuoria miehiä aivan turhaan n. 400-800 päivässä !! ja venäjällä ei muuta kuin katsotaan huuli pyöreänä ? Miten voi olla 2020 luvulla vielä olla noin barbaarinen ja tyhmä kansakunta.

    • Anonyymi

      Putinilla on ässä hihassa, se hyökkää siviilien kimppuun! Se haluaa osoittaa, että Ukraina ei ole maa ja ukrainalaiset ei ole ihmisiä.
      Tuhoamalla Kiovan sähköt ja vedet, Kiova ui paskassa viikon kuluttua, sanoi yksi sotaherra Venäjältä.
      Tallennetaan kuva Maidanin aukiolta. Mulla on kuvia Mariupolista ennen, olen käynyt siellä. Historiaa vasten.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      235
      5306
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      82
      3437
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      111
      3168
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      42
      3043
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2895
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2725
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2411
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2277
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      159
      1730
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1390
    Aihe