Venäjän mobilisoimilla reserviläisillä on käytössä vuonna 1959 käyttöön otettu neuvostoliittolainen AKM-rynnäkkökivääri, joista moni on todennäköisesti jo valmiiksi lähes käyttökelvoton.
AKM on siis, ikonisen AK-47:n kehitysversio.
Lisäksi AKM käyttää 7,62 millimetrin ammuksia, kun taas Venäjän asevoimien vakiväen käyttämät AK-74M:t ja AK-12:t ampuvat 5,45 millimetrin luoteja. Niinpä Venäjä joutuu nyt tuomaan etulinjaan kahta erilaista luotityyppiä, mikä taas monimutkaistaa jo aiemminkin koville joutunutta asevoimien logistiikkaa.
Värvätyt saavat käyttöönsä ikivanhan AKM-rynkyn, jopa Mosin-Nagantin
21
125
Vastaukset
- Anonyymi
Lisäksi Ukrainalaiset on tappaneet jo yli 60000 venäläistä,ja noiden romupyssyjen ansiosta saldo vain kasvaa!
Slava Ukraini!!!- Anonyymi
Silavaa Ukrainaan!
- Anonyymi
Kyllä siellä porukkaa riittää ja jos ei oo itellä pyssyä, niin vierestä kaveri kaatuu aika nopsaan. Tai sitten vaan käsikynkkää päin natseja!
- Anonyymi
Vanjojen pitäis tappaa ne omat natsit vaan ensin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vanjojen pitäis tappaa ne omat natsit vaan ensin.
Ei se oo niin justiinsa venäjällä. nehän tappaa eniten omiaan, että kai siinä joku natsikin joukossa menee. Putin jos vaan osuis "sopivaan" paikkaan...
- Anonyymi
Puna-armeija on säälittävä.
Suomen armeijalla ja myös reserviläisillä on käytössään tuosta vielä vanhempi AK-47 kivääri.
Onneksi meillä olevat aseet ovat tuon kiväärin parempia, korkealuokkaisempia yksilöitä. Iso osa Made in Finland. Nuo DDR:n kiväärit lienevät myös laadukkaampia kuin neuvostoliiton ja kiinan tekeleet. Omat kiväärimme ovat hyvässä kunnossa.
Made in China AK-47-kiväärimme lahjoitettiin Ukrainaan.- Anonyymi
Kyllä nuo suomenkin paremmat aseet siirtyisi vastustajille sitä mukaan kun ukkoja kaatuisi. Hölmön hommaa on hankkia parempia aseita. Antaa vain venäjälle lisäsyyn tulla ja hyökätä suomeen ryöstämään noita meitin parempia aseita.
Ei venäjä hyökkää jos ei niille anneta syytä hyökkäämiseen. Tämän asian pitäisi jokaisen pesukonettakin tai vessanpyttyä ostavan huomioida. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä nuo suomenkin paremmat aseet siirtyisi vastustajille sitä mukaan kun ukkoja kaatuisi. Hölmön hommaa on hankkia parempia aseita. Antaa vain venäjälle lisäsyyn tulla ja hyökätä suomeen ryöstämään noita meitin parempia aseita.
Ei venäjä hyökkää jos ei niille anneta syytä hyökkäämiseen. Tämän asian pitäisi jokaisen pesukonettakin tai vessanpyttyä ostavan huomioida.Totta kai tarvitaan uusia parempia aseita. Ja russalandia on aina ollut uhka Suomelle, vaikka Suomi ei riitaa haasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Totta kai tarvitaan uusia parempia aseita. Ja russalandia on aina ollut uhka Suomelle, vaikka Suomi ei riitaa haasta.
Jos oot yhtään mediaa seurannut niin ukrainalaisetkin hommasi parempia WC-istuimia ja nyt ne maksaa siittä hengellään. Kyllä tuo vaan yllyttää muita päälle tulemaan jos hommaat parempia kuin naapurilla on.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä nuo suomenkin paremmat aseet siirtyisi vastustajille sitä mukaan kun ukkoja kaatuisi. Hölmön hommaa on hankkia parempia aseita. Antaa vain venäjälle lisäsyyn tulla ja hyökätä suomeen ryöstämään noita meitin parempia aseita.
Ei venäjä hyökkää jos ei niille anneta syytä hyökkäämiseen. Tämän asian pitäisi jokaisen pesukonettakin tai vessanpyttyä ostavan huomioida.Eikö? Mitä tapahtui helmikuun loppupuolella Ukrainan rajalla?
Venäjästä voi sanoa kuten siasta. Aina sika syytä löytää....
- Anonyymi
Huono armeija, huonot aseet Venäjällä! Ja Suomi-poika juoksee housut kintuissa Naton helman alle!
- Anonyymi
Miksi pelkäät natoa?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi pelkäät natoa?
Suomi pelkää venäjää kun Natoon haluaa. Luikuri mammanpoika Suomen Eduskunta presidenttiä myöten. Sama oli jo euron käyttöönoton aikoina. Kansanäänestystä ei uskalleta järjestää :) voi voi
- Anonyymi
Suomessa valmistettu lähinnä kopio ak47 rynnäkkökivääristä 7.62 mm oli oma palvelusase .
Aivan hyvä.Mutta nykyään pienempi kaliberi paukkuja kevyempi kantaa. - Anonyymi
Lisäksi käyttävän ww2 aikaisia rautakypäriä.
- Anonyymi
Taktiikka on ww1n ajoilta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taktiikka on ww1n ajoilta.
Näyttää purevan Ukrainaan
- Anonyymi
No mikäs tässä on ongelma.
- Anonyymi
Ajatteleva sitä. Oliko millainen työpäivä?
- Anonyymi
Kaikki ne meidän derkku- ja kinkkirynkyt ukrainalaisille! Me ei niillä mitään tehdä! Saadaan ryssältä kalasnikoveja tilalle ku Romua on taas ku Raatteen tiellä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937568
- 403622
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021846- 241060
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html32943Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,27911Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53807Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31732Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60729Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v26662