Asuntolainan kokonaiskorko on ollut alle prosentin jo pitkään, mutta nyt kauhistuttaa kun korontarkistuspäivään (euribor12kk) on enää viikko.
Vuosi sitten taisi olla miinuksella, nyt huitelee jo lähes kolmessa prosentissa.
Toisaalta, jos nousu vaan jatkuu, niin pysyisipä edes vuoden tällä tasolla. Oletteko muut asuntovelalliset tehnyt lainaan muutoksia, ja jos olette, niin minkälaisia ja millä perustein?
Kannattaako 12 kk euribor vaihtaa lyhyempään?
11
1047
Vastaukset
- Anonyymi
Nyt 12kk euribor huitelee jo melkein 2,8 prosentissa. Eli hyvät neuvot ois tarpeen. Tyytyykö muut vaan nouseviin korkoihin vai yritättekö etsiä vaihtoehtoja?
- Anonyymi
Niin, suostuuko pankki vaihtamaan lyhyempään korkoon ja mitä se muutos maksaa?
- Anonyymi
Pankit ovat ilmeisesti heräilemässä siihen, että tässä maailmanjärjestyksessä pitäisi taas tarjota muitakin vaihtoehtoja kuin 12 kk euriboria.
Taksa on tyypillisesti satasissa mitattava järjestelypalkkio.Katso hinnastosta.
- Anonyymi
Onko kukaan testannut, että tarjoaako joku pankki vielä 1kk tai 3kk euriboria?
Itselläkin tulee harkittavaksi, kun isohkossa asuntolainassa tulee korontarkistuspäivä. Laskeskelin korkokulun nousevan meidän perheellä 900e/kk. Siihen päälle vielä melkoinen nousu sähkölaskuun, kun määräaikainen sopimus erääntyy. - Anonyymi
Ei pankit enää tarjoa lyhyitä euriboreja vaihtoehtona. näin ainakin oman kokemuksen mukaan osuuspankissa.
Itse otin 2011 talon rakentamiseen 2 lainaa, jälkimmäinen tietysti kattamaan muutaman yllätyksen, joita rakentamisessa tuppaa tulemaan. Päälaina oli 185 000€ 12 kk euriboriin sidottuna ja lisälaina 25 000€ 3 kk euriboriin sidottuna. Sitten kun reilu 3 vuotta myöhemmin olin ottamassa lainaa vuokratontin lunastamiseksi omistustontiksi, niin siinä välissä oli pankin systeemit muuttuneet eikä alle 12 kk euriboreja enää myönnetty. Ja olivat lainaehdot muutenkin kallistuneet, koska alkuperäisissä lainoissa negatiivinen korko söi marginaalin olemattomaksi, mutta tonttilainasta joutui maksamaan marginaalin kokonaisuudessaan. Käytännössä maksoin 28 000€ tonttilainasta enemmän korkoa kuin sillä hetkellä 120 000€ tasoon pienentyneestä talolainasta.- Anonyymi
"Enää" on väärä sana. Pankit eivät ole moneen vuoteen tarjonneet lyhyempiä korkoja, mutta nyt niiden on todennäköisesti pakko ottaa ne takaisin valikoimaan. Osa pankeista niitä jo myöntääkin, jos asiakas osaa kysyä.
- Anonyymi
Mielenkiintoinen keskustelu.
Olisko täällä ketään asuntosijoutusmogulia jolla paljon kokemusta? - Anonyymi
nyt kannattaa olla velaton 🙂
- Anonyymi
30v kannatti olla velkainen 🤔
- Anonyymi
Ei kannata ottaa lainaa,kun pankki vie jossain kohtaa,itse en oo luottanu koskaan uhkapeleihin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun433054Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081897Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171880Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si751581- 171474
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431368- 251300
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901289UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1051092Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1041091