Mahdolliset sähkökatkot saattavat aiheuttaa myös sen ettei jätevesi kulje putkistossa. Siirtopumput toimivat sähköllä. Joko olet hankkinut alusastian tai rakentanut puuceen pihalle?
https://www.is.fi/asuminen/art-2000009174731.html
https://www.is.fi/asuminen/art-2000009174731.html
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kerrostalojen pihoilla ei ole puuceetä. Jos WC: t eivät toimi, niin ei sitä voi ämpäriin aikuinen ihminen vääntää, vaan pakko on mennä pihalle.
Kai se on sitten puskapaskalle mentävä, toivottavasti ei satu mahatauti ja sähkökatkos samaan aikaan.
Ei ole puuceetä mutta minä rakensin jo sellaisen.
Suosittelisin ensin varmistamaan juomaveden riittävyyden. Kannattaa pitää ainakin päivän tarpeiksi juomavettä varalla.
Jos ei juo ei juuri kusetakkaan.
Vedellä paskat huuhdotaan oli sähköt poikki tai ei.
Aivan, ja pesukoneen likaveden minä käytän vielä toiseen kertaan sonnan huuhtomiseen.
Vihreät saavat toiveensa ja tavoitteensa toteutettua- siirrytään huusi- ja kynttilänvaloaikaan.
Olisi ihan oikein, että Haavisto, Ohisalo ja Mikkonen muut Vihreät ja vihreämieliset joutuisivat siirtymään suuren suurista ökytaloistaan alkeellisiin olosuhteisiin, saisivat maistaa omaa lääkettään.
Nythän he touhuavat täysin vastuuttomasti ja oman kansan vastaisesti kaikessa eikä heillä ole mistään mitään vastuuta.