Trolli sängyn alla..?

"Trollaaminen ja valeuutiset ovat tämän päivän keino vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin harhaan johtavasti. Tällainen toiminta on tullut jäädäkseen ja lisääntyy entisestään vaalien lähestyessä."

Näin on Hjalliksen ryhmän käsikirjoittaja esittänyt ja Hjallis sen allekirjoittanut.

Meille taviksilla tulee toki mieleen että mistä saamme niitä oikeita uutisia? YLE, HS,IL- ja IS ovat jääneet usein kiinni valeuutisten levittämisistä. Vaikka ne on todistettu valeiksi korjauksia ei ole tullut.

Lisäksi videollaan Hjallis toivoo että nimimerkkien takaa kirjoittelu suitsittaisiin sosiaalisessa mediassa.
Näin toimitaan mm. Kiinassa jossa väärän mielipiteen lausunut vangitaan ja ja jos ei ole pakkotyöleirikykyinen teloitetaan.

Hjallis siis toivoo ankaria valvontakeinoja viranomaisille. Katsokaa itse videonsa:
https://www.youtube.com?v=8r5SIRichT0

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Totuus ei tule ainakaan hjalliksen pajasta. Silkkaa tyhjänjauhamista ja öyhöttämistä jutut. Luulisi porhopersuksi tätä venäjän ystävää ja persuihin kuuluisikin. Turha äijä.

    • Anonyymi

      jokaisessa aatteessa voi olla vaaranmerkkejä ei katso aina aatteeseen etä onko kysseessä äärioikeisto tai kommunismiaate vaan muissaki puolueis voi olla vaaraelementtejä olemassa. Toki näinki, mut toki maailman historia osoittaa myös 100% faktat että mitkä puolueet on aiheuttaneet eniten päänvaivaa eri maissa ja ne on kommunismi ja kansallismielinen nationalismi (toiselta nimeltään ääroikeisto). se joka ihan tosissaan fanittaa sitä että heikkoja saa kiusata, niin semmosen ihmisen täytyy olla paha!

    • Anonyymi

      en osaa sanoa 100% faktaa liike nyt puolueesta ja hjalliksesta koska ei oo koskaan olleet ykköspuolueena ja ei oo saaneet näin ollen omia ideoitaan käytäntöön, mut mä vähän pahaa pelkään että kysseessä voi olla melko raju ja nuiva puolue/poliitikko.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      122
      4815
    2. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      185
      4508
    3. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      117
      1942
    4. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      403
      1711
    5. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      33
      1472
    6. Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan

      Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann
      Ensitreffit alttarilla
      7
      1249
    7. Upeeta! Rauha tulee pian!

      Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is
      Maailman menoa
      375
      1209
    8. Minkä lempinimen olet

      antanut kaivatullesi?
      Ikävä
      75
      1135
    9. Mitä hyvää olet

      aiheuttanut kaivatullesi?
      Ikävä
      74
      1055
    10. Miksi et halua

      Seksiä sen kanssa jota rakastat? Vai ajatteletko että hän ei halua?
      Ikävä
      92
      1008
    Aihe