"Trollaaminen ja valeuutiset ovat tämän päivän keino vaikuttaa ihmisten mielipiteisiin harhaan johtavasti. Tällainen toiminta on tullut jäädäkseen ja lisääntyy entisestään vaalien lähestyessä."
Näin on Hjalliksen ryhmän käsikirjoittaja esittänyt ja Hjallis sen allekirjoittanut.
Meille taviksilla tulee toki mieleen että mistä saamme niitä oikeita uutisia? YLE, HS,IL- ja IS ovat jääneet usein kiinni valeuutisten levittämisistä. Vaikka ne on todistettu valeiksi korjauksia ei ole tullut.
Lisäksi videollaan Hjallis toivoo että nimimerkkien takaa kirjoittelu suitsittaisiin sosiaalisessa mediassa.
Näin toimitaan mm. Kiinassa jossa väärän mielipiteen lausunut vangitaan ja ja jos ei ole pakkotyöleirikykyinen teloitetaan.
Hjallis siis toivoo ankaria valvontakeinoja viranomaisille. Katsokaa itse videonsa:
https://www.youtube.com?v=8r5SIRichT0
Trolli sängyn alla..?
4
130
Vastaukset
- Anonyymi
Totuus ei tule ainakaan hjalliksen pajasta. Silkkaa tyhjänjauhamista ja öyhöttämistä jutut. Luulisi porhopersuksi tätä venäjän ystävää ja persuihin kuuluisikin. Turha äijä.
- Anonyymi
jokaisessa aatteessa voi olla vaaranmerkkejä ei katso aina aatteeseen etä onko kysseessä äärioikeisto tai kommunismiaate vaan muissaki puolueis voi olla vaaraelementtejä olemassa. Toki näinki, mut toki maailman historia osoittaa myös 100% faktat että mitkä puolueet on aiheuttaneet eniten päänvaivaa eri maissa ja ne on kommunismi ja kansallismielinen nationalismi (toiselta nimeltään ääroikeisto). se joka ihan tosissaan fanittaa sitä että heikkoja saa kiusata, niin semmosen ihmisen täytyy olla paha!
- Anonyymi
en osaa sanoa 100% faktaa liike nyt puolueesta ja hjalliksesta koska ei oo koskaan olleet ykköspuolueena ja ei oo saaneet näin ollen omia ideoitaan käytäntöön, mut mä vähän pahaa pelkään että kysseessä voi olla melko raju ja nuiva puolue/poliitikko.
- Anonyymi
Petterinpää digitolpan nupissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4ee74bf5-d1c1-4200-a6c7-0c0d9b55b7a3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1252048
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu221420Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis631151Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett111069Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti101017- 87928
- 80809
- 17787
Kuin sonnilauma
Taas on Virkatiellä kova meteli keskellä päivää. Ei siinä kyllä toisia asukkaita yhtään ajatella. Tullaan yhden asuntoon16731Syrjintäskandaali Lieksan kaupungin johdossa
Ylen valpas toimittaja kirjoittaa: Lieksan kaupunki kieltäytyi hyväksymästä Vihreiden venäläistaustaista ehdokasta Lieks107671