VENÄJÄN hyökkäys Ukrainaan on entisestään lisännyt juutalaisiin kohdistuvia hyökkäyksiä, vihapuhetta ja valeuutisia, kertoi Euroopan unionin perusoikeusvirasto (FRA) raportissaan torstaina.
– Koronaviruspandemia ja Venäjän aggressio Ukrainaa vastaan ovat entisestään lisänneet antisemitismiä, joka on edelleen vakava ongelma yhteisöissämme, sanoi FRA:n johtaja Michael O'Flaherty.
FRA toteaa raportissaan, että verkon vihapuheella ja valeuutisilla, jotka liittyvät pandemiaan ja Venäjän hyökkäykseen Ukrainaan, on ollut perustavanlaatuinen vaikutus Euroopan juutalaisyhteisöihin.
FRA valittaa raportissaan niin ikään, että antisemitististen hyökkäysten tilastointi ja kirjaaminen Euroopassa ovat huonolla tolalla. Kriteerit ja metodit vaihtelevat maittain, ja kahdesta maasta – Unkarista ja Portugalista – ei ollut saatavilla lainkaan virallisia tietoja.
Perusoikeusvirasto mainitsee Itävallan ja Suomen esimerkkeinä maista, joissa suurin osa rekisteröidyistä teoista tapahtui verkossa.
Euroopan komissio otti käyttöön ensimmäisen antisemitismin vastaisen strategiansa viime vuoden lokakuussa. Strategian toimivuutta on tarkoitus tarkastella seuraavan kerran ensi vuonna ja sen jälkeen vuonna 2029.
Venäjän hyökkäys Ukrainaan lisännyt juutalaisvihaa AU:ssa
Anonyymi-ap
1
154
Vastaukset
- Anonyymi
Sovitaan, että EU:ssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa603503Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.232343Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1391985Huomasitko? Tidjan Ban tyttöystävä paljastui - Tuttu kohutusta rakkausrealitystä
Ban tyttöystävä on Kolmiodraama-realityn Heidi Kytö. Ba ja Kytö kertoivat maaliskuussa 2026 somessa, että he ovat seurus171586- 631224
Alkuperäinen Jeesuksen antama kastekäsky on Matteuksen evankeliumissa
Matt.28:16-20 16 Ja ne yksitoista opetuslasta vaelsivat Galileaan sille vuorelle, jonne Jeesus oli käskenyt heidän menn1631217Vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden kasteesta.
Nykyaikana on niin paljon tietoa saatavilla että vilpitön totuudenetsiä löytää totuuden myös kristillisestä kasteesta. R4501062- 59893
Kirkon kastekaava on väärin - oikea kaava löytyy Apostolien tekojen kirjasta
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää72889- 77859