Mitä hurrit pelkäävät?
Mitä pelottavaa siinä hurrien mielestä on, jos pakkoruotsi muutetaan valinnaiskieleksi kouluissa?
On vaikea ymmärtää hurrien pelkoja pakkoruotsin poistamisen suhteen.
Suuria ne pelot selvästi ovat, koska tälläkin keskustelupalstalla yritetään hartiavoimin saada suomenkielisten aloitukset pois näkyviltä.
Kertokaa hurrit, mikä teitä pakkoruotsin lakkauttamisessa pelottaa.
Mitä pelottavaa siinä hurrien mielestä on, jos pakkoruotsi muutetaan valinnaiskieleksi kouluissa?
On vaikea ymmärtää hurrien pelkoja pakkoruotsin poistamisen suhteen.
Suuria ne pelot selvästi ovat, koska tälläkin keskustelupalstalla yritetään hartiavoimin saada suomenkielisten aloitukset pois näkyviltä.
Kertokaa hurrit, mikä teitä pakkoruotsin lakkauttamisessa pelottaa.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Demokratiaa pelkäävät
Todennäköisesti.
Kukaan ei ole tällä palstalla vaatinut pakollista ruotsia, vaan kertonut, miksi ruotsi on meillä se kieli, joka on ainakin toistaiseksi niin tärkeä, että sitä on hyvä opettaa pakollisena suomen ja englannin ohella. Päätöksen tästä ovat tehneet asiantuntijat päättäjiemme kanssa, emme me tavalliset kansalaiset.
Tilanne voi muuttua, ja silloin ruotsista voi tulla vapaaehtoinen. Kukaan ei kuitenkaan pelkää mitään - paitsi kieliaktiivi. Kieliaktiivi pelkää kieliä yleisesti. Hän yrittää järjettömällä tavalla pakottaa englannin aloittavaksi kieleksi kaikille, vaikka useimmissa kunnissa englanti on jo pakollinen ja sitä luetaan 12 vuotta. Ja tämä vain siksi, ettei kukaan oppisi mitään muuta kieltä.
Kieliaktiivi on se, joka pelkää koko ajan jotakin. Pelko saa tekemään järjettömiä ehdotuksia.
Pakkoruotsi ei ole suomenkielisille tärkeä eikä hyödyllinen kieli.
Olishan sen pitäny jo tulla selväksi hurreillekin.
Kun virkoihin ja mm.poliisiin pääsyyn vaaditaan suomenkielisiltä pakkovirkaruotsi, on se tehokas suodatin estää aidosti suomalaisilta virkaan pääsy. Sitten akateemiset hyrrit virnuillen esittää, että onhan teillä pakkoruotsinne "luke ahkera hyrri kieli". Silti minivähemmistö itsestään oppii valtakielen, ei toisin päin. Säädetään hyrreille pakkosaame, jottapalvelevat heitä. Typerien junttien svenskaveckan on pian ohi, saadaan taas raitista ilmaa eikä valtiomedia palvo vuoteen näitä übertyyppejä (vain koska svenska). Huh on sakeeta pårukkaa
Ihan mahtava kuvaus! Juuri näin.
Folktingetin porukka virnuilee tosiaan nuorillemme:
"luke ahkera hyrri kieli".
Terävää tekstiä.
Hurrit ja muut pakkoruotsittajat ovat kuin Venäjä Ukrainassa.
Eivät tajua peräytyä ja antaa periksi hyvän sään aikaan.
Menettävät lopulta kaikkien arvostuksen.
Ehkä hurrit pelkää sitä, että ne ei saa muutettua koko Suomea närpiön murretta puhuvaksi muumilandiaksi. Yrityksen puutteeseen tai rahan puutteeseen yritys ei kariudu tietenkään, mutta hurrit ei vaan ole oppineet tuntemaan suomalaisen kansan sisua kunnolla. Eivätkö koskaan opi.