Luulis nykyaikana olevan kameravalvonta

Tallentava sellainen armeijan ampumaradoilla.
Näkis et mitä tapahtui oikeasti kun saa luodin päähänsä rynkystä.
18<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Saataa olla itsemurha. Voimia omaisille.

Äänestä

Ja tuvissa ja teltoissa asetta puhdistettaessa.

Äänestä

Miksi joku suuntaa ladatun aseen omaan päähänsä?

Äänestä
  • Miksiköhän? Toimiva ratkaisu päästä pois tästä sonnasta.

    Äänestä

Meinasitko ettei radalla ole tiukka valvonta? Siellä on aina vähintään ammunnan johtaja ja valvoja, toisella tai molemmilla kovat piipussa jos jollain napsahtaa.

Äänestä

VAHINKOJA SATTUU JA ELÄMÄ ON SITÄ, MUTTA TOISAALTA ELÄMÄ ON IKUISTA.

Äänestä
  • Kukaan ei ammi itseään vahingossa päähän varsinkaan kiväärillä.

    Äänestä

eihä asees mitää tukkoakaan pitäs olla kun ne kuuluu aina puhdistaa ennen harjoitukseeen lähtöä ja öljyssä ovat muuten kun ei käytössä.

jos tukko ollut, sehän on räjähtänyt siinä pään lähellä jo siis luoti ja kappaleet osunut sivulle.
?

monestihan siellä voi monikin ajatella että .. ja erittäin helppo vartiossakin yksin kun kovat piipussa saa monet olla ainakin hetken , vaikka yöllä ampuu päähänsä? EI kukaan estä ja kelle hyvänsä mahdollinen..

Äänestä
  • siellä on siis montakin mahdollisuutta että saa olla yönkin omassa rauhassa ulkona vaikka vartiossa kovat piipussa.. :)
    en ampunut silloin päähäni ja muistan kun vihainen oli henkilökunnan ukko kun menin autolle ja kysyin papereja
    jos ei olisi antanut, olisi ollut lupa reikiä ampua täyteen koko ukko autoineen

    Äänestä

Paree olisi harjoitella niillä paukkupatruunoilla ensin sitä aseen käsittelyä.

On sitä tietysti harjoiteltukin.

Olisiko napauttanut aseen liian kovaa siihen perä edellä alustalle ja sormet on ollut siellä liipasimen liepeillä ja siinä luiskahtanut sitten ..

Nämä on kyllä tosi surullisia tapauksia, niitä välillä aina tapahtuu ..

Äänestä

SOTA VAATII AINA UHDINSA JA KUOMA ON SE MILLÄ SITÄ KÄYMME

Äänestä

Varsinkin jos on ollut jo kovat piipussa ja tullut makuulle käsky ja tarkoitus ampua tauluun makuulta ..

Kyllä se aika tarkasti kontrolloitua oli aina silloin jos kovat oli piipussa.

Tavallisissa sotaharjoituksissa olikin sitten vain panoksena sanat: 'laukaus' tai 'sarja'.

Tästä nyt sitten on kyllä jo huomattavan monta vuosikymmentä aikaa, kun itse siellä iltapesun jälkeen järvenrannalta parakkiin palattiin ja kranaatteja tuli aina kuravellien kohdalla .. kiva oli mennä nukkumaan yltä päältä kurassa sitten ..

Jos sattuu joku sellainen lukemaan, ettei tuota komentoa 'kranaatteja' tiedä, niin se tarkoitti mahdollisimman nopeata maahansyöksyä pitkälleen niihin kuralammikoihin.

Äänestä

Lämmin osanottoni omaisille, se ei ole helppo uutinen kertoa omaisille.

Äänestä

Samaa ajattelin. Voimia läheisille.

Äänestä

Rynkyllä on melko vaikea ampua itseään päähän vahingossa.

Äänestä

Sivari, joka pyssyn laukausta ei filmatisoita.

Äänestä

Aika erikoinen tapaus, en oikein ymmärrä miten rynnakkökivääri voi laueta vahingossa niin että luoti osuu omaan päähän - itsemurhako?

Mutta kyllä tallentava kameravalvonta voisi olla ihan hyvä juttu ammunnoissa joissa käytetään kovia panoksia.

Äänestä

Tarvitsee vain laittaa silmät kiinni niin voi kuvitella tapahtuneen:

Mies ampuu harjoitus laukauksen seisaaltaan. Lippaassa on useampi kuti kun on tarkoitus ampua useampi laukaus. Mies lyö aseen perän maahan piippu ylös päin odotellessaan. Ase laukeaa kun varmistin ei ole päällä ja osuu itseään päähän.

Kyse on tyypillinen vahingonlaukaus kun ei ole aseen käsittelystä kokemusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tallentava sellainen armeijan ampumaradoilla.
Näkis et mitä tapahtui oikeasti kun saa luodin päähänsä rynkystä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu