Putin lisää valehteluun kierroksia

Putin sanoo puheessaan, että Ukrainan naapurimaa Puola ei ole luopunut haaveistaan "niellä osia Ukrainasta itseensä". Hän ei esittänyt todisteita rajulle väitteelleen. Asiasta kertoo Reuters.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009092587.html

Muutama päivä sitten Putin väitti, että Ukraina suunnittelee "likaista pommia". Ei esittänyt todisteita. Nyt IAEA vahvisti , ettei merkkejä sellaisesta löydy.

Sitten on nämä väitteet biologisten aseiden suunnittelusta, joita Venäjän vaatimuksesta käsiteltiin YK:n turvallisuusneuvostossa. Mitään todisteita ei Venäjällä ollut.

Hohhoijaa.

25

81

1Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Putin Kalsarimyrkyttäjä valehtelee jatkuvasti sotansa syistä. Oikea syy on se, että hän kuvitteli voittavansa Ukrainan helposti ja pääsevänsä Ukrainan asevoimien avulla hyökkäämään länteen, NATO-maihin ja kumoamaan demokratian ja pystyttävänsä länsimaihin oman korruptoituneen fasistisen diktatuurinsa.

      • Kyllä vaan. Sodan syy on venäläisessä imperialismissa. Naapurikansat on alistettava samaan hallintotapaan, joka vallitsee Venäjällä. Siihen kuuluvat näytösvaalit, sananvapauden poistaminen, poliittiset tuomioistuimet jne.

        Ukrainan sodalla on itseään suurempi merkitys. Nyt katsotaan taipuvatko demokraattiset maat siihen, että yksi niistä noin vain alistetaan diktatuurihallintoon.


      • Jons kirjoitti:

        Kyllä vaan. Sodan syy on venäläisessä imperialismissa. Naapurikansat on alistettava samaan hallintotapaan, joka vallitsee Venäjällä. Siihen kuuluvat näytösvaalit, sananvapauden poistaminen, poliittiset tuomioistuimet jne.

        Ukrainan sodalla on itseään suurempi merkitys. Nyt katsotaan taipuvatko demokraattiset maat siihen, että yksi niistä noin vain alistetaan diktatuurihallintoon.

        Onneksi eivät taivu, Ukrainaa tuetaan, kunnes se on ajanut fasistiset imperialistit maastaan.


      • Anonyymi

        Kovin oli vähäinen joukko Punaisella torilla päivää juhlistamassa.

        Alueet eivät ole kansainvälisen lain mukaan irronneet Ukrainasta, vaan ovat Venäjän miehittämiä ja propagandatarkoituksella valevaaleilla muka liitetty Venäjään.
        Ukraina tulee karkoittamaan miehittäjän ja voi olla, että kun Venäjä häviää sodan, Venäjän sisäinen hajoaminen alkaa, kuten NL:n aikana vähän aikaa sitten.


      • Nuo alueet kuuluvat Ukrainaan eikä Venäjä edes ole miehittänyt niitä täysin. Putin Kalsarimyrkyttäjä teki taas kerran hirvittävän virheen väittäessään Ukrainan alueita osaksi Venäjää.


    • Anonyymi

      Oletteko seonneet lopullisesti?

    • Anonyymi

      Putin voi varautua kymmenvuoden sotaan...keväällä saavat järjestää uudet mobilisoinnit..

      • Anonyymi

        Putinilta on loppunut kalusto jo nyt. Ei se mobilisointi paljoa auta, jos joukoille on antaa vain toisen maailmansodan aikaiset torrakot. Nykyaikaisempien aseiden tuotantoa ei saada käynnistetyksi länsimaisten varaosien puuttuessa. Eihän ryssillä ollut asentaa edes Lada Nivoihin turvavöitä tai lukkiutumattomia jarruja. Että sillä tasolla infra.


      • Anonyymi

        eihän jenkit halua rauhaa vaan Venäjän rikkaudet vihaa levittämällä ja todella kaikista tuuteista tulee tuota sontaa kun omistavat tiedotusvälineet ja hullut idiootit uskovat jopa kiihotusta.


    • Anonyymi

      Suomi on jo lakannut olemasta, kun itsenäisyys on mennyt, mitä jää jäljelle?

      • Anonyymi

        Suomi on suvereeni itsenäinen valtio, joka noudattaa solmimiaan kansainvälisiä sopimuksia. Itse asiassa Suomella on enemmän päätösvaltaa EU:n suhteen ja kohta NATO:ssa kuin Impivaaraan paluusta haaveilevien Suomessa olisi.

        Albania oli aikaisemmin Euroopan itsenäisin valtio ja nyt eräs itsenäisimpiä jos ei kaikkein itsenäisin valtio maailmassa, on Pohjois-Korea. Sellaisestako haaveilet?


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Sehän on totta, miksi kuvittelet että erikoisoperaatiolla on edetty hitaasti?
        Länsi tapattaa ukrainalaisia surutta, aukaiskaa jo nyt herraisä silmänne.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Sehän on totta, miksi kuvittelet että erikoisoperaatiolla on edetty hitaasti?
        Länsi tapattaa ukrainalaisia surutta, aukaiskaa jo nyt herraisä silmänne.

        Venäjähän se ukrainalaisia tappaa, ei länsi:

        https://twitter.com/JimmyOneschuk/status/1585692842613432321


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Sehän on totta, miksi kuvittelet että erikoisoperaatiolla on edetty hitaasti?
        Länsi tapattaa ukrainalaisia surutta, aukaiskaa jo nyt herraisä silmänne.

        juuri noin se on - länsi ja etupäässä USA ja Britannia tekevät tuhoa.
        Britithän tuhosivat juuri tuon kaasuputkenkin.


      • Huudatko siksi niin lujaa, että edes itse uskoisit älyttömät satusi?


    • Anonyymi

      Venäjä hyökkäsi Ukrainaan.
      Länsi toimittaa apua.
      Tiltut valehtelevat ilman päätä, häntää ja älyä.

      • Anonyymi

        EI HYÖKÄNNYT - TEKI INTERVENTION JA AUTTAA HIENOSTI NYT
        Venäjä tuhonnut 5.11. mennessä natsien kalustoa:
        331 lentokonetta
        169 helikopteria
        2435 ilma-alusta
        386 ohjusjärjestelmäalustaa
        6335 tankkia tai vastaavaa
        882 rakettilaukaisualustaa
        3554 kenttätykkiä ja vastaavaa
        7048 sotilasajoneuvoa

        EIKÖ EDISTY HIENOSTI ?- RAUHA TULOSSA ! Slava Russia !

        Ukrainan tankit joissa oli osaavaa väkeä on jo tuhottu ajat sitten ja tuotu kouluttamattomia ja vanhojakin tankkeja ulkomailta apuun 😁


    • Anonyymi

      Eiköhän se riitä että Putin jakaa "lämpöään" ihan vaan omien rajojensa sisällä omalle kansalleen ...

    • Anonyymi

      Sitä onkin riitävästi, toisin kun Suomessa.

      • Anonyymi

        Onneksi näin.


    • Anonyymi

      EI MUUTA ALOITTAJAN TEKSTISTÄ NÄHTY KUIN ROSKALEHDEN LINKKI - mitä niitä tuot tänne - nauti vaan itse - ei auta meille aivopesu - ei otettu noita myrkkyruiskeita katsos..🤣😂😁


      Venäjä tuhonnut 5.11. mennessä:
      331 lentokonetta
      169 helikopteria
      2435 ilma-alusta
      386 ohjusjärjestelmäalustaa
      6335 tankkia tai vastaavaa
      882 rakettilaukaisualustaa
      3554 kenttätykkiä ja vastaavaa
      7048 sotilasajoneuvoa

      EIKÖ EDISTY HIENOSTI - RAUHA TULOSSA -

      Ukrainan tankit joissa oli osaavaa väkeä on jo tuhottu ajat sitten ja tuotu kouluttamattomia ja vanhojakin tankkeja ulkomailta apuun 😁

      • Anonyymi

        Ihan vaan esimerkki yhdestä aselajista ja Tiltun tietotoimiston venäjän älyvapaasta propaganda uutistoimistosta


        Ukrainan ilmavoimat (Повітряні Сили eli Povitryani Syly) on Ukrainan asevoimien ilmapuolustuksesta vastaava puolustushaara. Siinä palveli vuoden 2022 alussa noin 45 000 henkeä ja noin 124 lentokuntoista sotilaskonetta

        Venäjä tuhonnut 5.11. mennessä:
        331 lentokonetta

        Venäjä on tuhonnut Ukrainan ilmavoimien 124 konetta jo useamman kerran ja vieläkin niitä on käytössä 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣


        Voi miksi venäjän propaganda on niin naivia ja lapsellista varsinkin nykyään kun koko vapaalla maailmalla on käytössä tietokoneet ja ja vapaa tiedon saanti vain nappia painamalla (paitsi tietysti venäjällä)


    • Anonyymi

      Putin nyt ei osannut edes arvioida naapurimaan ja veljeskansan taistelutahtoa, mitä se lääkenarkkari Puolasta voisi tietää?

    • Anonyymi

      Koskas se Kremlin fasistidiktaattori on valehtelunsa lopettanutkaan?
      Neuvostoliiton KGB koulutti tiedusteluhenkilökuntansa valehtelemaan aina kun valtion tarve sitä edellytti, ja Vladimir Putin oli KGB:n hommissa.

    Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Häiriköinti

      Sinä joka rälläsit viime yönä aamuun klo. 00 :04 koulun pihassa ja pitkin kyliä. Rekkari ylhäällä. Terv. Kerrostalon as
      Ähtäri
      47
      3071
    2. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      23
      2914
    3. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      50
      2790
    4. Näin lähellä

      Se on näin 🤏 lähellä että heitän hanskat tiskiin sun kanssasi.
      Ikävä
      56
      2618
    5. Mä sanon tän suoraan.

      Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.
      Ikävä
      58
      2518
    6. Kerro jotakin hauskaa. :)

      Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)
      Ikävä
      48
      2510
    7. On olemassa tiettyjä sääntöjä!

      Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle
      Ikävä
      53
      2271
    8. Pohdinttavaksi

      No siis, saiko yrityksen toimitusjohtaja potkut vaiko älysi ihan itse jättää nimellisen tittelin ettei maine enää enempä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      78
      2168
    9. Mulla ei oo anteeksi pyydettävää

      Muista se! Mieheltä yhdelle naisellE
      Ikävä
      69
      2068
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      2062
    Aihe