Ymmärrän mielipiteet siitä, että Suomessa metsiä on, ja niitä hoidetaan hyvin. Näin näyttää isojen teiden varsilta katsottuna. Mutta kun ajelet hiekkateillä, niin vastaan tulee milloin minkäkinlaista hoitoa. Näistä ei nyt jostain syystä puhuta avoimesti. Ymmärrän siis luonnonsuojelijoiden huolen. Kun rahantarve on suuri, kun perintömetsän maailmanperintöä ei ymmärretä, niin silloin raha ratkaisee. Ja tätä näkee. Valtion metsät ovat meidän kaikkien, ei siis metsähallituksen, vaikka metsähallituksen väki niitä ominaan pitää. Nykyisin metsähallituksen toimia on tarpeen seurata. Ja hyvä on muistaa, että puut eivät kasva nopeasti. Ja että kun kaadamme puut, häviää luontoa, luonnon eläinten pesimäpaikkoja. Ja sitten ihmetellään, kun eläimet tulevat pihoille, ja taas puhutaan metsästysluvista. Kaikki vaikuttaa kaikkeen.
Metsät, itsemäärääminen
6
86
Vastaukset
- Anonyymi
Metsistä tulikin päästölähde ja maataloudesta.. pitää kiristää autoilua,???
- Anonyymi
Nää virheet on ihan pihalla näiden nielujensa kanssa.
Välillä sitoo välillä ei.
Tosi asiassa kukaan ei osaa laskea metsän ja maanviljelyn hiilipäästöjä, kaikki arvailee- Anonyymi
Tosiasia on että Suomen metsät ovat nyt parhaassa kunnossa kuin koskaan.
Puuston määrä on 2050 miljoonaa m3 ja se kasvaa joka vuosi lisää kun kasvu (yli 100 milj. m3) ylittää hakkuut (n. 80 milj. m3) ja puuston järeys on kasvanut.
Lisäksi se sitoo hiiltä enemmän kuin koskaan.
Miten se voisi muuttua päästölähteeksi muutoin kuin tekemällä niistä "ikimetsiä" joissa lahoaminen sen aiheuttaisi.
- Anonyymi
Olen ihmetellyt,kun kaiken laisia puuta nieleviä tehtaita nousee dsinne tänne? Vaatteetkin puusta ja talot?
- Anonyymi
Katsokaa uusimmat tilastot ja teollisuuden tavoitteet niin näette ettei täällä metsiä ole ehkä enää kauaa.
- Anonyymi
Katsoppa kuitenkin toista tilastoa joka osoittaa päinvastaista eli että Suomen metsät voivat paremmin kuin koskaan ja niiden kasvu ja tilavuus kasvaa.
Tämä tilasto löytyy mm. Suomen metsien inventoinnin tuloksena joka tehdään n viides vuosi.
Eli taidat pitkästyä metsäkadon odottelussasi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t907326- 373887
- 453470
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402602- 2302585
- 402403
- 1292329
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292219Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna202015- 451912