Talouskuri tulossa ja hyvä niin

Marinin punavihreä hallitus tuhosi maan talouden ja jakoi vastikkeettomasti miljardeja maailmalle.
Onneksi EU:sta on tulossa liittovaltio ja talous laitetaan kuntoon ja hallitusten velanottoa tullaan rajoittamaan.
Osa-aikaisen kaupan kassan osaamisella ei maata johdeta, kuten on nyt nähty.
Toivottavasti demarien äänestäjienkin silmät nyt avautuvat pakon edessä, viimeistään silloin, kun 180 miljardin velat tulevat maksettaviksi.

https://yle.fi/uutiset/3-12671749
6<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Näytti muuten niissä jauhobilemooveissaan ihan joltain thaimaalaiselta ladyboilta, samanlainen pikkuinen laiha yläruumis ja kuivuneet käsivarret. En ihmettele vaikka olisi jo jossain thaikkubaarimainoksessa tuo kuva.

Äänestä
  • Menkää muualle valehtelemaan ja tyhmyyttänne esittelemään. Säälittävää!

    Äänestä

Hyvinvointivaltion alasajo on alkanut...

Äänestä

Niin, jonkun pitää uskaltaa nostaa verotus pohjoismaiselle tasolle. Meidän valittava, olemmeko jatkossa Pohjoismaa vai itäeurooppalainen maa vai heilummeko edelleen siinä välissä kuten nyt olemme tehneet.

Seuraava hallitus tulisi olla Vasemmiston vähemmistöhallitus pääministerinään Li Andersson tai vielä mieluummin Markus Mustajärvi, joka voisi hyvin alkaa pääministeriksi kun ei enää aio jatkaa kansanedustajana.

Suomen ero muihin, oikeisiin, pohjoismaihin on se, että muut pohjoismaat ovat paljon vasemmistolaisempia kuin me. Pohjoismaissa, niissä oikeissa, ylivoimaisesti suurin puolue on sosiaalidemokraatit ja vasemmistoblokki kokonaisuudessaan suurin piirtein saman kokoinen kuin oikeisto. Täällä Suomessa johtava oikeistopuolue on selvällä erolla suurin ja porvaripuolueilla on järkyuttävä enemmistö, noin 2/3 eduskuntapaikoista.

Sen seurauksena taloutemme on jatkuvasti hajalla. Oikeiston suuri koko aiheuttaa jatkuvia alijäämiä budjetteihin, jotka eivät silti riitä kunnolla toimivan hyvinvointivaltion ylläpitämiseen, vaan liumme pikkuhiljaa kohti keskiamerikkalaista tasoa vähän kaikessa. Siinä missä kehitys pohjoismaissa, niissä oikeissa, jatkossakin kulkee kaukonäköistä uraa rauhallisesti eteenpäin ja hyvinvointi niissä kasvaa edelleen, meillä Suomessa kuulema ei ole "enää" varaa hyvinvointiin ja todennäköisesti olemmekin ajautumassa itäeuroopan maille tyypilliseen kaoottisuuteen ja kenties jopa hajaannustilaan tulevaisuudessa.

Suomi tarvitsisi reilun käännöksen vasemmalle, jopa jyrkemmän nyt kuin 1966 tapahtui.

Äänestä
  • Kuinka moni mahtaa muistaa vuoden 1966 vaalit? Itse kuulun sukupolveen, joka noina vuosina aloitti työuran. Vaalien jälkeen Ay-liike ja yksittäiset työntekijät olivat tyytyväisiä, että viimeinkin saatiin vasemmistoenemmistöinen eduskunta. Pian kuitenkin Rafael Paasion hallitus osoittautui pettymykseksi. Elintarvikkeiden hinnat nousi pilviin, verotus nousi, työttömyys kasvoi, maatalous muuttui kannattamattomaksi ja peltoja paketoitiin, maaseutu alkoi autioitua, nuoret muuttivat ruotsiin ja paljon muuta, mikä osoitti, että työntekijöitä oli petetty. Siihen loppui monen duunarin demareiden kannatus ja se näkyi vuoden 1970 vaaleissa. Vasemmistolainen politiikka ei sovi suomalaiseen yhteiskuntaan. Ruotsin sosiaalidemokraatit ovat useissa asioissa lähempänä Suomen kokoomusta kuin Suomen sosiaalidemokraatteja.

    Äänestä

Tätähän täällä palstallakin on yritetty toitottaa, mutta toverit eivät sitä ole ymmärtäneet. Jospa nyt heräilisivät kuplastaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Marinin punavihreä hallitus tuhosi maan talouden ja jakoi vastikkeettomasti miljardeja maailmalle.
Onneksi EU:sta on tulossa liittovaltio ja talous laitetaan kuntoon ja hallitusten velanottoa tullaan rajoittamaan.
Osa-aikaisen kaupan kassan osaamisella ei maata johdeta, kuten on nyt nähty.
Toivottavasti demarien äänestäjienkin silmät nyt avautuvat pakon edessä, viimeistään silloin, kun 180 miljardin velat tulevat maksettaviksi.

https://yle.fi/uutiset/3-12671749

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu