Tällä kertaa vastustetaan aluetta 4, ja sopiihan sitä vastustaa, mutta adressi jatkaa samaa linjaa kuin aikaisempi, eli viittaa artikkeleihin ja tutkimuksiin jotka itse asiassa kertovat aika eri tarinaa kuin adressissa annetaan ymmärtää. Kaikkia ristiriitaisuudet eivät toki häiritse, monelle tarkoitus pyhittää keinot. Sitten on meitä joita vaivaa lähdekriittisyys.
Ihan esimerkin vuoksi viittaukset Saksaan: "Tuulivoiman ongelmat ovat johtaneet siihen, että saksalaiset tuulivoimafirmat pyrkivät saamaan harvaan asuttuun Suomeen nopealla aikataululla suuren määrän voimalaitoksia. Suomen lainsäädäntö sallii hankkeet ja yksipuolisen esilletulon vuoksi vastustusta hankkeille ei juurikaan ole".
Jos lukaisee tuon viitatun artikkelin (Wehrmann) kokonaan, ei vain otsikkoa, siinä kerrotaan, että Saksassa suhtaudutaan varsin positiivisesti tuulivoimaan, erityisesti pohjoisemmassa Saksassa missä tuulivoimaa eniten sijaitsee: "...the predominant sentiment among the German population towards renewables is positive; general approval rates for further expansion still reach up to 93 percent". "Approval rates for wind power are particularly high in northern Germany, where most of the country’s turbines are located".
Ja Saksassahan on hyväksytty kesällä uusi lainsäädäntö joka vauhdittaa tuulivoiman rakentamista. Tuulivoimafirmoilla riittää ihan varmasti kysyntää ilman Suomen markkinoitakin: https://www.industryandenergy.eu/renewables/german-parliament-adopts-new-onshore-wind-law/
Adressia pukkaa
7
1086
Vastaukset
- Anonyymi
Ja Virtain mahtavat yrittäjät maksakaa ny ees kymppi tunnille palkkaa
- Anonyymi
Jaetaanhan pikkujouluissa taas viirejä🤣🤡
- Anonyymi
Yrittelijät.
- Anonyymi
Ei ihan reilu kommentti. Viittaus "Tuulimyllyistä aiheutuvat infraäänet ovat havaittavissa mittauksin jopa kymmenien kilometrien päässä voimaloista (Marcillo ym. 2015)." Tuo itseasiassa pitää paikkansa. Onko sillä sitten mitään merkitystä, että herkillä mittareilla saadaan infraäänet havaittua kymmenien kilometrien päässä, onkin toinen juttu.
Ihmisen kuuloaisti ei oikein sovellu infraäänien havainnointiin, äänenpaine pitäisi olla korkeampi kuin kuuloalueen taajuuksilla (20 Hz - 20 000Hz). Tuulivoimalan aiheuttamat äänenpaineet vaimenee jo aika lähellä kuulokynnyksen alle. Viitatussa (Weichenberger ym. 2017) juurikin todettiin, että pitäisi olla kuuloalueella tai lähellä että jotain vaikutusta olisi näkynyt tutkimuksessa.
Ja mehän eletään infra- ja ultraäänien keskellä koko ajan. Luonnon tuottamien äänien lisäksi on monia härpäkkeitä jotka tuottavat ääntä, emme vain kuule niitä. - Anonyymi
"Tuulivoimaloiden lähellä asuvien ihmisten terveysongelmien yhdeksi syyksi epäillään mm. korvan tasapainoelimen reagoimista pulssittaiseen äänenpaineen vaihteluun (Weichenberger ym. 2017)."
Weichenberger & co. tutkimuksessa ei ole tuollaisia epäilyjä, joten tuo on lähdeviitteen väärinkäyttöä.- Anonyymi
Kaikissa tuulivoimaa vastustavissa kirjoituksissa on nuo samat lähdeviitteet samoilla tulkinnoilla. Tutkimuksessa puhutaan lähellä kuulokynnystä olevista äänenpaineista ja niiden vaikutuksista, mutta vastustajien kirjoituksissa jätetään tuo "lähellä" pois, jolloin viesti muuttuu olennaisesti. Iso osa varmaan vaan toistaa tarinaa tarkistamatta lähteitä. Osalle taas "tarkoitus pyhittää keinot". Surullista tässä on, että kyllä tuulivoimala pitkänkin matkan päässä sairastuttaa jos siihen kovasti uskoo ja sitä pelkää. Mielen voima on vahva. Kun kaksi ryhmää vietiin vanhaan taloon ja toiselle ryhmälle kerrottiin, että talossa kummittelee, niin kummasti juuri tuosta ryhmästä moni kertoi kokeneensa talossa outoja asioita. Toisessa ryhmässä ei huomattu mitään.
- Anonyymi
Mää kuulen ääniä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?591144Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,11830Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?
"Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol75785- 53624
Käyttäkää kumia kajaanilaisten naisten kanssa
Elkää ottako riskiä ilman kumia kun saattaa käydä niin että sinusta tuleekin isä lapselle ja elättäjä molemmille.83593Pakkomielle
Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs45522Oletko nainen enää täällä?
En ole tunnistanut kirjoituksiasi hetkeen. Ainoastaan yhdessä neutraalissa ketjussa, missä ei ollut kyse tunteista. Hyv36514Tunnusmerkkejä Kaivatulle
Jotain mistä toinen tunnistaa. Täällä vaalea nainen kaipaa miestä jolla vaaleat hiukset ja asuu maalla. Pelataanko kortt31498Hurmasit sitten minut
kauneudellasi nainen ja kun sait minut rakastumaan itseesi muutuit ihan porsaaksi etkä välitä vartalostasi enää yhtään.43493Tietysti olen varovainen,
ei kaikki ole pelkkää epävarmuutta. En halua sotkea mitään, enkä aiheuttaa kenellekään hankaluuksia. Ja luulen että ehkä40487