Venäjä tuhoaa vuoden loppuun mennessä loputkin ukrainan voimalaitokset, sekä veden- ja polttoainejakelun. Tämän jälkeen se keskittyy huoltoyhteyksien katkaisuun ukrainan armeijan rintamalinjan takana. Ukrainan kotirintama romahtaa ja sotilaat eivät saa huoltoa ja ammuksia rintamalle. Venäjä käy kulutussotaa helmikuulle, jolloin ukrainan armeijan ammusvarastot alkavat olla tyhjiä ja aloittavat suurhyökkäyksen. Sota päättyy ukrainan tappioon ja zelensky pakenee ulkomaille.
Ukrainan sodan kulku
Anonyymi-ap
2281
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Venäjä voittaa sodan, ja koko Suomi joutuu hyväksymään Venäjän maailmankuvan, koska ei pääse NATO:on
Tää on juuri se mikä niitä suututtaa eniten
Venäjä odottaa Usan vaalit ja onko sen jälkeen Kiova valmis neuvottelemaan. Venäjä aloittaa Marras-Joulukuussa suurhyökkäyksen, sota lopetetaan sotimalla jo ennen kevättä.
Turkki ei päästä ainakaan Ruotsia Natoon. America First voittaa USA:n välivaalit ja Ukrainan rahoitus loppuu. Ukraina joutuu suostumaan nykyisiin rajoihin. Dneprin pato avataan, jotta saadaan hajurako Venäjään. Suomi on kusessa.
Pitää kiihdyttää tuhoten sarjaa talvi voi olla ikävä kyllä
Slava russia pilkotaan yhdessä Ukraina tuhoten 💓💓👍👍😊😊
Zelensky on jo pitään ollut ulkomailla. Kaikki videot jossa hän esiintyy on kuvattu studiossa jossain muualla.
Zelensky ei ole putinin kaltainen paskahousu.
Putin ei juuri pääse ulkomaille mutta ihan pihalla hän on kyllä ollut vähintään 15 vuotta.
Älä puhu palturia. Zelenskyi on ollut kansansa keskuudessa koko ajan ja tukenut joukkojaan. Toista se on tuon Putinin laita. Sieltä vain katsoo Kremlistä ja uhoo Ukraina hävitystä.
Putin on mielisairas. Näkee jo sen ilmeistä ja tuo tukijajoukko antaa tuon hullun mellastaa mielin määrin tuolla Ukrainassa.
Se on vielä surkeampi , tuo Zelensky.
Venäläiset köyhtyy pphjoiskorean tasolle,,,,nsuttikoon hajalle ammutuista slieistaan js pakottakoon ne roskillaan.
Infrastruktuurin tuhoaminen leviää Venäjän alueille. Joudutaan laittamaan kylmäksi Venäjän valtaamien alueiden voimalaitokset, vaikka siinä kärsivät myös alueille jääneet ukrainalaiset.
Eipä tarvi ukrainalaisten maksaa sähköstäkään, kun pistorasiastakaan ei tule sähköä.
Ilmainen maailman vanhin pistorasia pelaa yhä yhden blugin pistokkeella.
Venäjä tekee näin koska Ukraina iskee Venäjän puolella vastaaviin kohteisiin.
Kertoo propagandatoimisto TASS
Eihän Ukraina ole iskenyt Venäjän puolelle lainkaan. On vain puolustanut omia maitaan. Turha syytös sinulta ja puhut vastoin parempaa tietoasi.
Ei kannata suoranaisia valheita täällä levitellä, vaikka kuinka, trolli parka, olet tuon roiston puolella tuossa sodassa.
Voi olla totta mutta tuo Zelenskyi jo piilottelee ulkomailla.
Turha tuota in jauhaa. Zelenskyi on kunnian mies ja uskaltaa olla sotilaittensa tukena tuossa Venäjän raukkamaisessa hyökkäyssodassa.
Putin se on, joka piilottelee ja koettaa haalia miehiä maalta, syrjäkylistä väkisin tapettaviksi Ukrainaan.
Raukkamainen Putin, siellä tuo Kremlissä piilottelee ja tapattaa omia poikiaan Ukrainassa,
Turhan takia, vain oman raukkamaisuutensa tähden, kun pitää näyttää tuota olematonta suuruuttaan. Koko maailma halveksii tuollaista valheitten puhujaa, joka on olevinaan suuren maan päämies.
Menossa on uusi vietnam.
Us. rahan ja venäjän välinen sota.
Etupiirisota. Jonka juuret on 2006 -2008 neuvottelukyvyttömyys.
Nyt Us. Cia nostama, rahoittama zeleski juntta tuhoaa säälittä omaa kansaa ja maata.
Mutta zeleski pian pakenee israeliin, jos kerkeää. Voi myös käydä kuin zauseskulle!!
Suomi ja eu toimii sodan nettomaksajana. Joten Suomessakin elintaso laskee.
Ollaan itse itsemme sotaan sotkeneet.
Tämä likinäköinen seurailu politiikka ajoi meidät taas ajopuuteoriaan....
Tätä on kyllä aika vaikea selittää "Ei me, mutta ne muut". Toivottavasti ei tarvitse jälkeen päin yrittää keksi uusia valeita. Kyllä Niinistö on tässä ollut sangen aloitteellinen.
Ryti toimi omin päin ja eroa. Niinistö ei taida ehtiä eroamaan, ellei Ukrainan sota lopu yllättävän nopeasti.
Ukrainan oligarkit kahmineet jo monia miljardeja tukirahoista itselleen.
Pian on aika aloittaa rauhanneuvottelut ja kadota takavasemmalle rahojen kanssa