https://keskustelu.suomi24.fi/t/17604360/olkiluoto-3n---pumppukavitaation--vauriot-pitaa-energian-hinnan-pilvissa
Verifioitu. "markkinat"
OLKILUOTO PUMPPUVIKA johtaa KALLIISEEN SÄHKÖÖN ja TALVEEN!
9
90
Vastaukset
- Anonyymi
Tahallaan valehtelulta kuulostaa. Syöttövesipumppuja kyllä osataan valmistaa, on osattu jo enemmän kuin 100 vuotta. Ja ne kestävät vuosikymmenien ajoja. Metallurgiakin osataan.
Nyt ei edes väitetyistä säröistä mitään tarkempaa julkaista. Salaus kertoo siitä, ettei mitään säröjä olekaan vaan se on vain tekosyy, millä kartelli nostaa sähkön hinnan kestämättömälle tasolle. Kyseessä on Suomen kaikkien varojen pumppaus lkomaisille sijoittajille polttonesteitten keinotekoisen kiskurihinnan tavoin. Mukana tulee iloisesti elintarvikkeet. Valehdellaan inflaation olevan jotain 10 % luokkaa, vaikka sitä ei ole koska palkat eivät ole nousseet, hinnat vain. Ja niistäkin esim, eräät juustot 60 %, kala 200-300 %, muut enemmän tai vähemmän samalla kaavalla. Rakennustarvikkeitten hinnat nousivat jo aiemmin yleensä 100 %:n kahta puolta. Mukaanlukien metallitja kaikki metallituotteet. Kyseessä on kaikkien aikojen puhallus Suomen romahduttamiseksi takaisin alikehitysmaaksi ja tätä nykyinen valtiohallinto, tuo sisäinen vihollisemme, erityisen innokkaasti toteuttaa. Tietäen, että heille on luvassa kaikkien aikojen bisnekset. Ainakin lyhyeksi aikaa. Ja maailman todelliset hallitsijat, ns juutalaismafia (kasaarit) tyytyväisenä hieroo karvaisia käsiään ja nykivät sätkynukkiensa naruista suupielten lähetessä uhkaavasti korvia.
Tästähän sitten ei saa puhua eikä kirjoittaa, koska faktat voisivat pilata bisnekset. - Anonyymi
Pitää vain ihmetellä miten hyviä huoltomiehiä, korjaajia Ukrainassa on kun ydinvoimalat ovat välillä sodassa vioittuneet Venäjän pommituksissa ja muutamassa päivässä /viikossa ovat taas toimintakunnossa. Täällä on putkistossa tai venttiilissä särö ja menee useita viikkoja jo selvitykseen, ihmetellään ja tuumataan sitä....kuukausi kun saadaan tointaan.
TAHALLISTA VAI TAHATONTA ? - Anonyymi
Siellä on kavitaatio tehnyt tuhoja. Koeajossa on pilattu kaikki pumput, myös varapumppu.
https://nuclear-power.com/wp-content/uploads/2017/05/Steam-Turbine-scheme-min.png
https://www-pumpsandsystems-com.translate.goog/gentle-giant-neideraussen?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=fi&_x_tr_hl=fi&_x_tr_pto=wapp
Siipipyörä kestää varmasti 50 000 tuntia. Jos se ajetaan kavitoimaan. Voi tuhoutua tunneissa.
"markkinat" - Anonyymi
Mitä tuosta ihmetteleen. Noita siipipyöriähän saa ihan verkkokaupasta uusia, eikä maksa edes maltaita, nyt blackfriday tarjouksessa. Uudet siivet koneeseen ja sauvat kattilaan.
https://www.heater.fi/fi/ol3-vesipumpun-siipipyora.html - Anonyymi
Vikaa ei ole yksistään syöttöpumpussa vaan syvempään.
Maailman kallein rakennus jota tehdään kuin IISAKIN kirkkoa.
Kun tavara on ylin 15 vuotta vanhaa niin se on väljää ja pilaantunutta. - Anonyymi
Väitetty kavitaatio voisi syntyä niinkin, että pumppujen imupuolella on liikaa kuristusta eli imupuolen virtausvastukset ovat liian suuret suunnittelu- ja/tai mitoitusvirheen takia johtaen liialliseen paineenlaskuun.
Tämä nyt on vain tällainen hihasta ravistettu diagnoosimahdollisuus, koska parempaakaan tietoa ei ole julkisesti saatavilla. Ja väitetty intialainen suunnittelu saattaa olla tässäkin taustalla, mutta saatiinhan halvalla kun työllistettiin alikehitysmaan asiantuntijoita... Eiku mites tämä nyt TAAS menikään?- Anonyymi
Suomessa ei näköjään paljoakaan ymmärretä sähköstä, sen siirrosta tai tuottamisesta, mutta tuhlata osataan. Paljon palaa tarpeettomia valoja kylissä, teillä ja kaupungeissa.
Laittakaa yhdistyksenne kannattamaan jokaisen jäsenen voimin https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/11121
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut romahti Haapaveellä, kiitos Ilkka!
Persut saivat historiallisen tappion haapaveellä! Kiitos Ilkka!932194- 841945
- 511523
Nyt tiedän
Että joku on lahjonut jonkun tai olemme idiootteja. Nuo kokkareiden päsmärit tuli valituksi valtuustoon. Onnea vaan kai481476- 1521450
Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I481364Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1441284Kepun hegemonia jatkumassa vankkana Puolangalla
Tuuliviirien vallankumous jäi pahasti piippuun!261146Paraneeko ilmapiiri nyt?
Paraneeko kunnallispolitiikan ilmapiiri nyt kun persuilla meni vaalit päin pers3ttä ja änkyräpersut tipahtivat vilttiket251074- 1061070