Jossain tuolla 1990-> jälkeen oli pitkään terveyden aloilla kaupungeilla ongelmana palkata työntekijöitä koska ei ollut rahaa. Tuolloin jopa Norjasta kävivät Suomessa tarjoamassa työpaikkoja Norjaan töihin.
Nyt tarjolla kuulee olevat jatkuvasti paljon työpaikkoja Suomessa? Melkoisella varmuudella jos nyt olisiki paljon osaavaa ihmistä noihin kuntien, kaupunkien tehtäviin ilmottetaisiin ettei rahaa olisikaan enää.
Monissa tehtävissä yksityisillä aloilla on jatkuvasti tarjolla työpaikkoja vaikka todellisuudessa monilla heillä ei ole edes tarkoitus palkata ketään. Tarkoitus on vain luoda mielikuva siitä että työtä olisi tarjolla, jokin heidän tavoite on omituisella tavalla häiritä yhteiskunta rauhaa ehkä luomalla poliittista painetta vielä alhaisimpiin palkkoihin.
Jopa osavaa hrnkilökuntaa on vaikea saada kun Suomessa kovin useita esimiehiä on sellaisia että hyvin pienestä antavat esimerkiksi kausityöntekijöille (yhden päivän irtisanominen) potkut. Olen joskus ollut kaupungilla työssä jossa aikuinen mies sai niin sanotusti potkut kun joku toinen mies ei kestänyt istua homoseksuaalisen miehen kanssa autossa kun oli ilmeisesti sen kertonut.
Näitä älyyttömyyksiä on valtavat määrät ympäri Suomea, niistä mitätyömän pienistä asioista koostuu joukko ihmisiä jotka syräytetty työelämästä ja moni niistä on niitä jotka on tai tulee olemaan pidempään työttöminä. Väittäisi että tällä hetkelläki työelämässä on tuhansia jotka eivät määräaikaisen suhteen eivät saa jatkoa vaikka heillä olisi hyvä osaaminen, työnantajissa kun on niin monta ongelma esimiestä joiden alaisina on joskus myös jengejä joyka eivät hyväksy jotain joka ei sovi jengin sääntöihin?
Muistatteko vielä jossain tuolla 1990-1998luvun tienoilla kun televisio ohjelmassa esitettiin Kauppatorin edustalla kelluvasta veneestä johon oli palkattu nuori nainen keikkumaan alastomana veneessä. Nainen kertoi (haastattelu veneessä) että yrityksen palkkaa hänet tehtävään ja miehet runkkaavat, vetävät käteen että veneessä haisee sperma. Siinäkin kuuli miten esimerkiksi jonkun pienemmän yrityksen henkilökunnan on käytännössä pakko osallistua esimiehen määräämiin sikailu juhliin jos aikoo olla yrityksessä hyväksyttävä työntekijä!
Ilmeisesti edelleenki nuo sikailut opetetaan sotilaskoulutuksen aikana kun määrätietoisesti koko asepalveluksen aikana opetetaan johtamistaitoa ihmisten tappamiseen niin pornostaki tulee monelle arkipäivää riippuen siitä millaiseksi sikailu kasarmikohtaisesti menee?
Muistuuko mieleen kun,...
Anonyymi-ap
0
110
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232578- 1351974
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151301Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271143En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351132Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451099- 961093
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841058