Mitä iloa on muka, jos tuulee ja tuotetaan huimasti tuulisähköä

Jos kerran tuuli katkoo sähköt kotitalouksilta, ettei voida kuluttaa sitä tuulisähköä.
Ei se mitään ilahduta, eikä hyödytä, vaikka sähköä tuuli tuottaisi enemmän, kuin on kulutus, jos sitä tuulisähköä ei voi kuluttaa, kun sähköt on poikki.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Kukaan ei ainakaan minulle ole ymmärrettävästi selittänyt, että sähkö maksaa euron kWh (kun r*ssä on Ukrainassa), mutta jos TUULEE, niin sitten sähkö on yhtäkkiä niin halpaa, että sähkölaitos maksaa minulle sähkön käytöstä! 😂

Eikä kukaan ihmettele vähääkään, kun sähkön tuottajat tekevät ennätystilejä! Kaikki maksavat kymmenkertaisen hinnan samasta sähkömäärästä kuin ennenkin...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Jos kerran tuuli katkoo sähköt kotitalouksilta, ettei voida kuluttaa sitä tuulisähköä.
Ei se mitään ilahduta, eikä hyödytä, vaikka sähköä tuuli tuottaisi enemmän, kuin on kulutus, jos sitä tuulisähköä ei voi kuluttaa, kun sähköt on poikki.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu