Ratikka saa ilmaiseksi sähköt ! ?

Anonyymi-ap

Oma sähköyhtiö on kaupungin . Vaikka ratikka kuluttaa päivässä 25 000 kwh sähköä , niin ei sen tarvitse maksaa siitä 33 senttiä kilovatti tunnilta kuten kuluttajan

29

166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

      • Anonyymi

        Loisteelta hankitaan vain loisteho. Varsinainen ratikkaa liikuttava pätöteho tulee Koskesta.


    • Anonyymi

      Loiste sähkö yhtyi Lumme energiaan. Ehkä yksityiset kuluttajat säilyttivät sopimuksensa, mutta miten kävi sitten yritysten ja yhteisöjen sähkösopimuksille ?

    • Anonyymi

      Mitään ilmaista ei loppupeleissä ole. Joku maksaa joka tapauksessa jollain tapaa. Yleensä kaikki muut asiakkaat hinnankorotuksen myötä tms.

      - ilmaisia lounaita ei ole –

      • Anonyymi

        Nojoomuttaku tässä valitetaankin siitä että pitääkö maksaa mutkan kautta omasta käyttämästään sähköstä jota tuotetaan omassa sähkölaitoksessakin????? ??


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nojoomuttaku tässä valitetaankin siitä että pitääkö maksaa mutkan kautta omasta käyttämästään sähköstä jota tuotetaan omassa sähkölaitoksessakin????? ??

        Ainakin Pirkankadunm ylämäessä vähän ennen päättäriä kannattaa vielä kovasti kiihdyttää


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nojoomuttaku tässä valitetaankin siitä että pitääkö maksaa mutkan kautta omasta käyttämästään sähköstä jota tuotetaan omassa sähkölaitoksessakin????? ??

        Veroteknisiä juttuja kenties. Verosuunnittelua (lue veronkiertoa) moni yritys harrastaa.

        Finnwatch on tarkastellut Suomen suurimpien sähkönsiirtoyhtiöiden verojärjestelyjä. Finnwatchin arvion mukaan Suomi on niiden vuoksi lähes 100 miljoonaa euroa verotuloja.

        https://finnwatch.org/fi/tutkimukset/789-saehkoensiirtoyhtioet-vaelttaevaet-veroja-korkojaerjestelyillae


    • Anonyymi

      Ilmankos bussiliikennettä on vähennetty, varsinkin kauvempana korona aikataulut jäivät pysyvästi käyttöön.

    • Anonyymi

      Itsellä sähkö 11 sent / kWh.

      • Anonyymi

        Myy minulle, tarjoon 22snt


    • Anonyymi

      Nyt on sähköpula, ihmisiä kehoitetaan sammuttamaan valoja ja ratikka tuhlaa meidän rahoja ja kohta taas nostetaan lipun hintaa. Ennen yksi matka maksoi vaihdolla 2,50e, kyllähän pormestari harakan hieno bisnesvainu sanoi, että ratikka tuottaa itsensä takaisin kaksinkertaisena? Tottakai, kun kohta lipun hinta on 5,00e. Kannattaa ajaa omalla autolla, niin voi poiketa kylässäkin kauppamatkalla Ideaparkkiin tai Elovainiolle, eikä ostoskassit paina, kun voi laittaa ne autoon siksi aikaa, kun käy toisissakin kaupoissa ja vaimo, sekä lapset pääsee ilmaiseksi kyydissä. Nyt sitten ratikka toppiin siksi aikaa, kun sähköpula on ja sähköautoille sakkoa, nyt kaikki osallistumaan lamatalkoisiin, eikä vain lähettään rahaa afrikkaan. Autetaan ensin omat miljoona vähävaraista pois köyhyydestä ja sitten vasta puhutaan rahapulasta. Tammerkoski tuottaa ilmaista sähköä joka sekuntti, mutta oman kaupungin asukkaille ja asiakkaille ei voida myydä omakustannushintaan. Vaihdan halvempaan heti, kun tilaisuus tulee. Fingrid lupasi poistaa siirtomaksun talven ajalta ja ajatteli suomalaisia, mutta Tampereen tyhmät päättäjät vaan kiskoo omiltaan nekin rahat, maksuja korotetaan ,kun ollaan lamassa ja kun pitäisi pormestarin kanssa puhaltaa kaikkien yhteen hiileen, niin rakentaminen ja ahneus vain lisääntyy, kyllä kansa maksaa. Onko kaupunginvaltuustossa yhtään asukkaiden etua ajavia vai kaikki rakennusliikkeiden palveluksessa, kuten pormestarit?

      • Anonyymi

        Minusta tuntuu, että sinulla on aika monta pettymystä tulossa.


      • Anonyymi

        Tammerkosken vesivoima riittää vain Tampereen katuvalojen sähköön, mihinkään muuhun sitä ei riitä.
        Asiakkaille myytävä sähkö tehdään Naistenlahden voimalassa ja se myydään Nordpooliin, jotta sieltä saadaan ostettua se loppu (n.70%) myydystä sähköstä, koska Tampereen voimaloiden tuottokapasiteetti ei riitä kuin n. kolmannekseen myydystä sähköstä.

        Mikä sinua estää vaihtamasta sähköyhtiötä jo tänään?
        Määräaikaisen sopimuksen hinnat on pysyneet ennallaan.
        Toistaiseksi voimassa olevaan on tullut korotuksia, mutta sen saat vaihtaa vaikka heti.
        Tosin kukaan ei tällä hetkellä myy sähköä halvemmalla.


    • Anonyymi

      jarrutusenergiaa ei piuhoihin takaisinpäin mene ?
      akkuihin ja lämmitykseen ?

      • Anonyymi

        akkukäyttöinen bussi ottaisi energian talteen


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        akkukäyttöinen bussi ottaisi energian talteen

        miksi niitä ratikoita ei voinut akkukäyttöisinä rakentaa , kai se piuhoitus kallis oli


      • Anonyymi

        raitiovaunu ottaa talteen jarrutusenergian, tietty.


      • Anonyymi

        Kyllä menee, paitsi lämmityskaudella lämmitykseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        raitiovaunu ottaa talteen jarrutusenergian, tietty.

        Se kerätään penkkien alle


    • Anonyymi

      Eihän se muuten kannata

    • Anonyymi

      Ei muuten pärjäisi, kun on pöhöttynyt hallinto

    • Anonyymi

      Sehän on tulonsiirtoa köyhille eli ratikan käyttäjille.

      • Anonyymi

        Naurattaa, kun joku keskustelee itsensä kanssa.


    • Anonyymi

      Mitähän kaikkia sähkön kanssa pelataan Tampereen seudulla?
      Nyt on ilmetynyt Väre Oy tai joku sentapainen nimi se on.
      Viimepäivinä on medioissa keskusteltu sen sähkönmyynti-markkinoinnista. Markkinointi on ollut puutteelista. Oikean myyntihinnan selvittäminen on monen mutkan takana. Nyt sitä markkinointia on kai korjattu.
      Väre on ymmärtääkseni yksin Tampereen kaukungin omistama osakeyhtiö. Nykyään on mahdollista perustaa yhden henkilön , myös yhden oikeushenkiön osakeyhtiöitä - aikaisemmin piti olla vähintään kolme henkilöä.
      No, osakeyhtiö pyrkii saamaan ei-julkisen hallintonsa kautta mahdollisimman paljon voittoa - pitää vain huolen siitä, että markkinoilla pärjää. Sähköverkon omistamisen kautta kuitenkin pärjää, koska sen hinnoittelussa ollaan monopoliasemassa. Näin kai se menee - niin olen ymmärtänyt.
      Yhtiöitä helposti pidetään näppärinä instrumentteia, koska ne elävät omassa hallinnossaan.
      Mahdollisimman paljon vain voittoa, joka sitten menee osinkoina omistajalle, eli tässä tapauksessa kunnalle. Osingot ovat kuin kansalaisten verojen maksua kunnalle - menee vain yhtiön kautta.
      Rooman valtakunnassa oli aikanaan itsenäis-hallinnollisia verojen ja muiden maksujen kerääjiä valtion palveluksessa. Heitä sanottiin silloin puplikaaneiksi. Ovatko nämä yksin julkisen sektorin omistamat yhtiöt jotenkin verrattavissa entisten aikojen puplikaaneihin?

      • Anonyymi

        Kuinka Jeesus suhtautui puplikaaneihin?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka Jeesus suhtautui puplikaaneihin?

        Fariseus sanoo olevansa henkilönä publikaania parempi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka Jeesus suhtautui puplikaaneihin?

        Kysy papilta!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuinka Jeesus suhtautui puplikaaneihin?

        En ole pappi, mutta jostain muistan lukeneeni, että Shakkeus oli puplikaani, mutta hänestä tuli Jeesuksen opetuslapsi - Matteus taisi olla opetuslapsena nimeltään. Ilmeisesti muutti jonkin verran käytöstään. Jostain Leevistäkin, joka oli puplikaani on jonkinmoista juttua.
        Muistaakseni Jeesus kävi kyllä puplikaanien kanssa ruokailemassa. Ei hän kai heitä erityisemmin karsastanut, koska yhteisiä aterioita vietettiin silloinkin sydänystävien kanssa.

        Tänään on Helatosrstai. Jeesus astui silloin taivaaseen - 40 vuorokautta pääsiäisestä oli kulunut.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      6483
    2. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      290
      5454
    3. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      98
      4151
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      52
      2900
    5. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      27
      2874
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      120
      2093
    7. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      47
      2030
    8. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      99
      1767
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      72
      1301
    10. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      159
      1151
    Aihe