Vähän on tuntemusta laatoista

Anonyymi-ap

Kapi sanoi näitä sotamiehen laatoiksi.
https://api.suomi24.fi/uploads/22/31/94/original_20181001165511145.jpg
Tuossa on kaksi viivaa -latu, kuten muistamme miten armeijassa opettiin esiupseerein laatoista. Tällainen:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Sotilasarvot_Suomen_puolustusvoimissa#/media/File:Majuri_kauluslaatta.svg

"kun minä sanoin hänellä olleen sotamiehen kauluslaatat. Saattoivatpa ne olla upseerinkin laatat, mutta ei niissä minkään upseerin tai edes aliupseerin arvomerkkejä ollut. Eli mikä lie sellainen upseeri."
https://keskustelu.suomi24.fi/t/15451749/mutta-mita-tekee-yllapito

9

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kapilla ei ole tuollaisia laattoja, 2 viivaa -latu. Kapin laatat oli liki sotamiehen laattoja näihin verraten.

      • Anonyymi

        Laatat sai hankittua helposti, mutta natsat puuttuvat. Nurmiporan huijaus.


    • Anonyymi

      Kommunistit kutsuivat oksennusjälkiä laatoiksi. Sanoivat että "laatta lentää". Jokainen asepalveluksen käynyt tietää, etteivät laatta lennä. Se tulee kullekin erittäin hitaasti ja valtion puolesta.

      • Sotavuosinani, ollessani korkeasti arvostettu välikersantti, sain kerran tehtäväkseni pitää maanantaiaamun kenttäsulkeiset divisioonalleni. Asento, ojennus, täyspyörähdys oikeaan päin, jalalle vie, rynnäkköön, lepo, taakse poistu. Näin huusin ja mölisin. Taaksepoistuttaminen oli vikatikki, sillä puolet divisioonastani hävisi sen siliän tien. Luulin jo että joudun seuraavana aamuna yksin kohtaamaan vihun taistelukentällä, mutta onneksi en kuitenkaan. Tämä tapahtui silloisen pääkaupunkimme Turun Waterloossa. Käsittääkseni vihut puhuivat ranskan kieltä. Muistaakseni voitimme ja heti kohta Ruotsin filharmoninen orkesteri Abba teki siitä rähinästä laulun jolla voitti Euroviisut. Sittemmin voitti Putaansuu mutta sillä olikin ihan eri kaliiperin porukka takanaan, vaan nekin lauloivat hallelujaa halulla. Hard rock hallelujaa halulla lauloivat he. Tuolloin en enää ollut prikaatin päällysmies ja maa olikin taas rauhan tilassa. Muistaakseni tuolloin neuvottelemani rauha sai toimittajilta nimen Pähkinäsaaren rauha. Ja kyllä, Ahvenanmaa on ainut paikka Suomessa missä pähkinä kasvaa villinä. Niin ja rauhahan solmittiin kait sukuni laajoilla tiluksilla, jos oikein muistan.

        Älkää hyvät lukijat takertuko lillukanvarsiin jos kohta tekstissäni saattaa olla inan verran väärinmuisteloa. Mutta asian ydin, että Ahvenanmaalla todellakin kasvaa pähkinää, sitä asiaa ei kiistäne edes hapsumattomies. Pähkinää kasvaa siellä, kasvaa kyllä. Kasvaa.

        https://fi.wikipedia.org/wiki/Euroopanpähkinäpensas

        Mitä laattoihin tulee niin ostin omani sotilaskodista, sain paljousalennukset ja kaikki.


      • Anonyymi

        Mites kommunistit kuuluu keskustaan?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Mites kommunistit kuuluu keskustaan?

        Maataloustukien hyytelöittämä talikkokommunismi, liittyy se keskustaan.


    • Anonyymi

      Lestat tekevät laatoitustarjouksia koteihin puhelimella tai ovelta ovelle kiertämällä. Yhdellä niistä on nimenäkin Laattaleevi.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      151
      6827
    2. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      63
      5963
    3. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      88
      4559
    4. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      107
      4519
    5. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      162
      4310
    6. Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?

      Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.
      Ikävä
      94
      1690
    7. Tylsille treffeille

      Hiljaisen ukon kans nuotiolle?
      Tunteet
      402
      1596
    8. Anteeksi kaikesta...

      Olin tosi hölmö...
      Ikävä
      82
      1399
    9. HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta

      Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a
      Maailman menoa
      31
      1377
    10. Onko kaivattusi muuttunut sinä aikana

      Kun olet hänet tuntenut? Jos, mihin suuntaan? Mistä epäilet muuttumisen johtuneen?
      Ikävä
      41
      1161
    Aihe