Länkyttäjien ja ikuisten itkijöiden on aivan turhaa kitistä, koska muiden puolueiden ehdokkaat ovat kyvyttömiä ja osaamattomia.
Evijärvellä on kepun enemmistövalta, koska muilla puolueilla ei ole päteviä ehdokkaita
7
434
Vastaukset
- Anonyymi
Kortesjärvellä oli 80-90 luvuilla eräs kokoomus poliitikko, muistaakseni Kari sukunimeltään.
Oli keskustapuolueen paras vaalityöntekijä, varmisti omalla toiminnallaan ja teoillaan sen että Kokoomuksen kannatus ei Kortesjärvellä korkealle noussut.
Väitän että myös meillä on sama tilanne, niin kauan kun meidän kokoomus jäärä haluaa Putinmaisesti yksinvaltaisesti muita kuuntelematta johtaa puoluetta kannatus ei nouse. - Anonyymi
Kepulilaiset on venäläisten ystäviä
- Anonyymi
Ei kepun raunioituminen puolue johdosta alkanut. Kyllästyminen, pettymykset ja sitä myötä hajaannus alkoi kylistä ja työpaikoilta. Pitkin maata edeten. Puolueen raunioituminen on ollut pahinta alueilla, joilla sillä on ollut mahdollista käyttää enemmistövaltaa ja siihen vähitellen sekottunutta mielivaltaa. Nyt Saarikko voi olla tyytyväinen, jos puolueen osuus äänistä on yli 8 prosenttia kevään valtiollisissa vaaleissa.
Puolueen valtakunnallinen tilanne kuvaa syvää turhautumista ja ystävien vähyyttä.
Sääli.- Anonyymi
Älä nyt viitsi. Kepu on tasapainoinen porukka Evijärvellä. Tasapaino säilyy kun kaikki pettää. Ja nimenomaan kun siinä porukassa jokainen tasapainoisesti kusettaa toisia ja tulee toisten kusettamaksi. Aivan kuin elokuvassa Vain muutaman dollarin tähden.
- Anonyymi
Länkyttäjät muodostavat vahvan, toimivan ja osaavan enemmistön seuraavassa valtuustossa.
He ovat tekijöitä, jotka tietävät ja ymmärtävät kuntalaisten tarpeet. He käsittelevät tarpeita avoimesti, antamatta satavuotiaan puoluedoktriinin peitellä tehtyjä virheitä ja havaittuja puutteita. Länkyttäjät arvostavat tukijoitaan jättäen kysymättä, mitä puoluetta nämä kannattivat ennen länkyttäjäksi ryhtymistä.
Länkyttäjillä ei ole nykyisten puoluejohtajien kaltaista valtakunnallista suurvisiiriä, nepotistisen minärakkauden, jatkuvan itsetyydyttävän puheripulin ja esiliinan yhdistelmää.
Länkyttäjät luovat uuden itseään onnellisemman maailman, myös itseään suurempaan pitäjään.. - Anonyymi
Totta. Länkyttäjät ovat ainuita osaajia. Puolueilla on ollut vuosikymmeniä aikaa osoittaa kykynsä hoitamalla kunnan kehitystä hyvin. Mutta pieleen on mennyt ja raskaasti.
- Anonyymi
Kyllä minä nyt olen hämmästynyt. Keskustapuolueen kerrassaan pyyhkimätön ja pitäjäläisten suosima ehdokas Anu Saukko näyttää jääneen taas viime vaaleissa valitsematta. Hänellä olisi paljon annettavaa kunnan päätöksenteolle.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583693Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j723065Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin522263Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.131433Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651249- 861136
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1961Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä23941Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55925- 47912