Miksi Medvedev erotettiin pääministerin virasta?

Anonyymi-ap

Putin potkaisi Medvedevin pois pääministerin virasta vuonna 2020 ja vaihtoi tämän Mihail Mišustiniin. Miksi?

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siun pitää soittaa sille ja kysyä

      • Anonyymi

        Siksi, kun se oli aina Päissään kuin Käki !
        Saksassa se oli tokaissut, " Stalin ei pääsy nyt tulemaan tälle vierailulle "


    • Anonyymi

      Medvedev halusi oman presidenttikautensa jälkeenkin rakentaa hyviä suhteita länteen ja varsinkin Natoon.
      Mutta kun Putinilla alkoi oma musta kautensa niin Medvedev sai lähteä.
      Sittenhän Medvedev on aloittanut oman rahabilisointi-kampanjansa ja on nykyään natsimpi kuin moni muu Putinin lähipiirissä.

    • Anonyymi

      Näytti liikaa Mikki Hiireltä joka taas on lähtöisin Usasta sehän ei käy

    • Anonyymi

      Torakkameetu yrirtää nostaa profiiliaan noustakseen taas johtoon.

    • Anonyymi

      Yksinkertainen vastaus on, et nykyjohdon lähipiiristä ei tunnu löytyvän hyviä vaihtoehtoja. Medvedev on tullut tunnetuksi laukomalla sammakoita suustaan. Viimeisin oli Ukrainan turvallisuusneuvoston puheenjohtajan Oleksii Danilovin lynkkaus, kun hän totesi hyvin järjellisen vinkin kaikille meille, joka perustui vain ehdotukseksi paremman tulevaisuuden puolesta telluksella.

      Ria Novosti julkaisi ymmärrettävän totuuden julki, että Venäjä täytyy tuhota niin, että se nykyisen kaltaisena maana lakkaa olemasta. Ja kun sanotaan, että näiden barbaarien kanssa täytyy istua saman pöydän ääreen ja alkaa neuvotella? Danilo pitää sitä levottomana ehdotuksena kansallemme.

      Medvedevin raivo vain paljastaa sen, että heiltä puuttuu Venäjällä kyky nähdä asioita totuuden kautta. Pahat teot eivät voi olla keino palkita tekijäänsä, niin tuntuu Medvedev ajattelevan. Samaa mantraa toistaa myös Maria Zaharova. Miten voi tällä tavalla ajattelevia olla suuren vallan johtavassa asemassa. Sitä enemmän pitäisi ajatella, vastuuttomuutta, kun kyky ajatella omien tekojen seurauksia puuttuu.

      Katsoin eilen illasta maikkarilta Mariupolin viimeiset päivät. Avasi itsellä silmiä niistä kauheuksista, joita Ukrainalaiset ovat joutuneet kokemaan. Samalla näkemään se törkeä toiminta, jota Putinistit toteuttavat siellä. Valheet ja propaganda ovat työvälineitä Putinisteille. Sen katsomalla (MTV3) ymmärtää vielä paremmin Danilovin julki tulon. Kiitos Maikkari, että näytitte totuutta Ukrainasta.

      Häpeä Medvedev ja Maria Zaharova sekä heidän kannattajat! Olette harhoinenne viemässä Venäjää todella syvälle suohon, Putinin tekoja väheksymättä. Ruokitte teoillanne pahuutta, joka ei unohdu muilta. Huonot asiat vain kostautuu teille itsellenne.

    • Anonyymi

      Putin ei voi sietää itseään pidempiä miehiä kuten Medvedev ja Zelensky ;-). Siksi pitää korkokenkiäkin ja liimattua tukkaa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      94
      9386
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      164
      5859
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      16
      5262
    4. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      149
      5199
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      41
      4243
    6. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      86
      3519
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      65
      3461
    8. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      112
      2855
    9. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2831
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      44
      2800
    Aihe