Venäjä on ampunut miljoonia tykinlaukauksia, tuhansia ohjuksia, menettänyt panssarikalustoa, lentokoneita ja laivoja.
Arvioin hinnaksi 100 miljardia euroa.
Venäjä on hävittänyt Ukrainaa laajasti, infrastruktuuria ja asuntoja. Venäjä on korvausvelvollinen.
Arvioin hinnaksi 1000 miljardia euroa.
Venäläisiä sotilaita on kuollut tai haavoittunut yli 100.000. Ihmishengen hinnaksi on arvioitu yleensä miljoona euroa, mutta pannaan venäläisen hinnaksi puolet siitä.
Siis 50 miljardia euroa
Ja sitten tulee suurin kuluerä: pakotteet. Vuonna 2014 asetetut pakotteet ovat pudottaneet Venäjän bruttokansantuotetta noin 500 miljardia vuositasolla, Nyt asetetut lisäpakotteet nostavat summan 1000:een miljardiin vuodessa. Pakotteet ovat varmaan voimassa vähintään kolme vuotta.
Arvioin hinnaksi 3000 miljardia euroa.
Yhteensä siis 4.150 miljardia = 4,15 biljoonaa euroa.
Vertailun vuoksi todettakoon, että Venäjän bruttokansantuote oli viime vuonna 1775 miljardia eli 1,755 biljoonaa.
https://tradingeconomics.com/russia/gdp
Ukrainan sodan hinta Venäjälle
38
150
Vastaukset
- Anonyymi
Onhan se saanut tuolla hinnalla vallatua palan Ukranalaista peltoa.
- Anonyymi
On tullut hehtaarille hintaa.
- Anonyymi
Venäjä on vallannut tässä sodassa noin 6,5 miljoonaa hehtaaria.
Tuon laskelman mukaan hehtaarin hinnaksi tulee 640.000 euroa.
Suomessa pellon hinta on noin 10.000 euroa/hehtaari.- Anonyymi
Ja Venäjä ’etenee’ tällä hetkellä takaperin eli menettää maata Ukrainassa! Tätä menoa Putlerin palli heiluu kohta kiivaasti!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja Venäjä ’etenee’ tällä hetkellä takaperin eli menettää maata Ukrainassa! Tätä menoa Putlerin palli heiluu kohta kiivaasti!
Mussolinin aikaista sodankäyntiä Putinilla. Askel eteenpäin, kaksi taakse.
- Anonyymi
Kannattaa nyt pussittaa sitä multaa kun se on tullut niin kalliiksi.
Niin voi myydä vaikka Afrikkaan. - Anonyymi
Rautaromua riittää
Ukrainan ilmavoimat kertoivat hetki sitten sanomalehti The Guardianin mukaan, että Venäjä ampui tiistaina noin sata ohjusta kohti Ukrainaa.
Ilmavoimat kertovat iskujen kohdistuneen kriittiseen infrastruktuuriin, mutta asuinrakennuksetkaan eivät ole välttyneet osumilta. - Anonyymi
Venäjälle sodan hintaa ei voi laskea koska kerrannaisvaikutukset tulevat olemaan massiiviset tulevaisuudessa kukaan ei enään investoi ja kaikki kaupallinen yhteistyö loppuu vuosikymmeniksi tähän asti tärkeimpien kauppa kumppaneiden kanssa.
- Anonyymi
Niinpä. Pitemmällä tähtäimellä sodan vaikutukset ovat tuollaiset.
Venäjä ei siitä notkosta nouse,
- Anonyymi
Ryssälle on kova paikka, kun lopulta joutuu maksamaan koko paskan, mutta itsehän se sen aiheutti. Samalla oma kansa köyhtyy entisestään. Joka on kyllä tuolle paska maalle ja tyhmälle kansalle ihan oikein.
- Anonyymi
Jopa olet päissä harhainen! Sinä ja muut Eussa maksaa!
- Anonyymi
Mitä taas naukailet,kun Pietarista höpötät,? Miksi Venäjä maksaisi??
- Anonyymi
Venäjästä on tulossa uusi Pohjois-Korea. Surullista.
- Anonyymi
Ukrainan kokonaistappiot sodan ajalta. Määrät on aivan hirveitä.
https://pbs.twimg.com/media/FhgOQnFX0AEa8T6?format=jpg&name=900x900 - Anonyymi
Laajalti Venäjän maata matkanneena, vielä viime vuosikymmenellä, tuli selväksi maan jälkeen jääneisyys. Maaseuduilla, kaukana kaupungeista, kehitys oli pysähtynyttä. Toiveita paremmista näkymistä ei ihmisillä juuri ollut silloin, nyt tuskin senkään vertaa. Miljardit poikineen ovat menneet sotimiseen, ja hallinnon eliitin taskuihin. Joten, luontaistaloudessa eläminen saa jatkua, ja kurjiakin kurjimmilla teillä kulkea.
- Anonyymi
YK on jo tuominnut Venäjän maksamaan Ukrainalle sotakorvaukset, jonka hinta nousee joka päivä Venäläisten maksettavaksi.
Voi tulla aivopestylly yllätyksenä hintalappu. Venäjä on jo banaanivaltio tällä velalla.- Anonyymi
Mitä sekoilet, YK ei määrää yhtään mitään.
- Anonyymi
Nyt tulee venäjälle vielä kalliimmaksi. Lähettänyt kaksi nykyaikaista huippu tarkkaa ohjusta myös puolaan. Eli nykytekniikalla tuo ei ole vahinko vaan tarkoituksellinen hyökkäys natomaata vastaan.
Astuuko 5 artikla kuvaan ja natomaat oikeutetusti vastaavat venäjän eskaloimaan tilanteeseen.- Anonyymi
No toivotaan että ydinsota sytyy, on sitä kieli pitkällä odotettukin.
- Anonyymi
No nytkö niillä toisen maailmansodan aikaisilla romuilla on jokin taloudellinen arvo? Koettakaas päättää mitä mieltä olette.
- Anonyymi
Ukraina maksaa kaiken sotakorvauksina, ja liitetään Venäjään mahdollisesti jo kokonaan.
- Anonyymi
Hyökkääjä maksaa. Putinin Venäjä on kohta persaukinen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyökkääjä maksaa. Putinin Venäjä on kohta persaukinen.
Kumpi maksoi,kun soti Suomea vastaan??
- Anonyymi
Venäjä hajoaa.
- Anonyymi
Jönsselin jutut samaa höttöpuppua kuin ilmastomuutos palstalla josta jönseli-seli lähti kuin kuppa Töölööstä.Ilmasto on kylmenemässä.
Kiitos tuosta analyyttisesta ja vahvasti perustellusta vastauksesta ilmastopalstan denialistille.
- Anonyymi
Ilmasto lämpenee, tampio. Viimeistään 2025 lyödään entinen el Ninon aikainen lämpöennätys ja sen jälkeen 2016 lämpöön ei ole enää paluutta.
- Anonyymi
Miehistöä on mennyt viime aikoina siihen malliin että kapina, kansannousu ja vastuullisten julkinen teloitus on lähenemässä Punaisen Torin tapahtuma kalenterissa.
Russian losses per 16/11 reported by the Ukrainian general staff.
630 men personnel
10 tanks
24 APCs
10 artillery systems
75 cruise missiles - Anonyymi
Mallikkaasti menee. Venäjän kalusto alkaa olla loppuun kulunutta ja paljon jäänyt Ukrainan puolustusvoimille ammuksineen. Ohjukset hupenevat kovaa kyytiä. Kohta Ukrainan puolustusvoimat voivat poiketa Kremliin kysymään mikä hätänä🤣🤣🤣
- Anonyymi
Kauanko Usan perse kestää lahjoittaa yli70tuhatta maksavia ammuksia Ukrainalle?
- Anonyymi
Niinhän se menee, että särkijä maksaa, ihmishenkiin tosin lie vaikeaa laittaa hintalappu.
Kaupantekiäisiksi khuyloille 1500-5000 vuoden mittainen täydellinen eristäminen muusta maailmasta. - Anonyymi
PUTIN VALMISTELEE PAKOA VENÄJÄLTÄ
katso sotilas-palsta
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17636218/maalaisliitto#comment-117518268 - Anonyymi
Keski-Afrikan tasavalta ja Pohjois- Korea ovat kyllä Putiinin todennäköisiä pakokohteita.
- Anonyymi
Teinitrolli Poju taas sekavana.
- Anonyymi
Ei ole pois Putinilta tai pappakerholta, vain kansa kärsii ja se on lammaskansalle oikein kun ovat niin tyhmiä.
- Anonyymi
Venäjä polkee tehtaissaan nopeasti lisää ohjuksia.Ne ovat ilman länsimaisia hienouksia mutta lentävät ja vievät räjähteen mukanaan.
Hyvin ovat siviilikohteisiin paskiaiset osuneet niillä.- Anonyymi
Joo, hyvin osuu. Osumatarkkuus luokkaa 10 kilometriä! 😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂🤣😂🤣
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️672555Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1932265Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1312222Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.482147Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣331905Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1941697Tänään pyörit ajatuksissa enemmän, kun erehdyin lukemaan palstaa
En saisi, silti toivon että sinä vielä palaat ja otetaan oikeasti selvää, hioituuko särmät ja sulaudummeko yhteen. Vuod171561Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost2211556Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬261305Hallitus haluaa sossuhuijjarit esiin tutkimalla ihmisten pankkitilejä
Kuristusote vätkylöiden palleista kiristyy! 😆 Hallitus suunnittelee laajentaa Kelan tiedonsaantioikeutta sosiaaliturva2231160