Paperilakko ja hallitus

Miksi hallituksella ei ole eväitä torjua papertilakkoa ja muita lakkoja, joiden laskut maksaa tavallinen veronmaksaja. Milloin Suomi oppii katsomaan omaa etuaan?
5212
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Juu, ei se vain ole niin simppelijuttu. Nimittäin tämä jarrupuolue Suomen yhteiskunnan ja talouselämän jarru Sossu (SDP) on mukana hallituksessa. Milloinkahan tämä porukka ei enää Suomea vie alas. Viime vaaleistakin tämä porukka eli sossut saivat loganin: "sossut pettää äänestäjiä", vertaa, Lipposen elintarvikevirasto.

Äänestä

Eipä ole hallitus moittinut työsulun käyntiinpanijoita?

Äänestä

Eiköhän Suomen etu ole sen kansalaisten hyvinvointi nyt ja tulevaisuudessa.

Äänestä

Saapahan nähdä millä uudella verolla hallitus rankaisee veronmaksajaa paperin pelistä. Säännöt ovat tarpeen vaikka presidenttipeli onkin käynnissä.

Äänestä

Jos me haluaisimme, me voisimme muuttaa työttömyysturvalakia niin, että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha.

Tämä tarkoittaisi sitä, että kaikille syntyisi työpaikka ja palkat olisivat niissä paremmat kuin paperimiehillä nykyisin.

Tämä perustuu siihen, että kun ei ole kortistossa yhtään työtöntä, on työnantajien maksettava riittävä palkka, että he saavat työntekijöitä. Osa yrityksistä tietenkin siirtyisi muihin maihin, mutta kun jatkuvasti syntyisi uusia yrityksiä ja työpaikkoja, työllisyys pysyisi hyvänä ja palkat nousisivat.

Nykyinen tilanne on aivan toivoton, nykyisin jopa paperimiehille. Jos työnantaja ei halua maksaa riittävästi, se alkaa siirtää koneita halvempiin maihin. Kun Suomessa ei saa työllistää (kiitos demareiden työttömyysturvalain), työttömyys lisääntyy ja paperikin pettää.

Varmaan vielä tänä keväänä sopimukset saadaan ja korotukset, mutta samalla käynnistyy koneiden siirto muualle. On kuin se kusi siellä juomarin sukassa talvipakkasella.

Jos työntekijöille halutaan Suomessa enemmän liksaa, miksi hallitus estää tämän? Niin yksinkertaista olisi muuttaa työttömyysturvalakia sen verran, että kaikilla olisi automaattisesti soviteltu päiväraha. Kenellekään siitä ei ole mitään haittaa, sillä jos ei hanki itse mitään, saa täyden työttömyystuen kuten nykyisinkin. Mutta jos haluaa tehdä jotain, saa ottaa tukea vähemmän.

Yhteiskunnallekaan tällä muutoksella ei ole kustannuksia lisääviä vaikutuksia, sillä jos osa (ne jotka haluavat työllistää itsensä) ei haluakaan täyttä tukea, voisivat ottaa vain osan tuesta itselleen.

Kun jatkatte keskustelua paperimiesten oikeuksista ja hallituksesta, miettikää soviteltua vähän. Kuka ymmärtää mitä se tarkoittaa? Kuka luulee että se lisää kustannuksia? Kuka luulee että syntyisi työpaikat kaikille? Kuka luulee että palkat paranisivat? Kuka luulee että verot laskisivat? Kuka luulee että sairaille ja eläkeläisille olisi vara maksaa parempaa eläkettä?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Eieiei!!! kirjoitti:

Miksi hallituksella ei ole eväitä torjua papertilakkoa ja muita lakkoja, joiden laskut maksaa tavallinen veronmaksaja. Milloin Suomi oppii katsomaan omaa etuaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu