Tuoreimman tiedebarometrin mukaan suomalaisten usko evoluutioteoriaan on edelleen nousussa. Evoluutioteorian ymmärtää olevan totta 76 prosenttia suomalaisista. Vain alle neljännes jakaa siis kirkon näkemyksen ihmisen synnystä.
Tiedeobarometrin on teettänyt Tieteen tiedotus ry.
Ylen juttu aiheesta: https://yle.fi/a/74-20004751
https://eroakirkosta.fi/
Tiedebarometri: usko evoluutioteoriaan edelleen nousussa
10
209
Vastaukset
- Anonyymi
Väitätkö siis, että kirkko jotenkin kiistäisi evoluution? Totuus on lähinnä päinvastainen. Kirkko sitoutuu tieteelliseen maailmankuvaan, joka ei ole ristiriidassa kristillisen uskon kanssa. Tieteen ja uskon tehtävät ovat toki erilaisia, mutta eivät mitenkään ristiriidassa. Tämän nuoret oppivat jo rippikoulussa.
- Anonyymi
Ei kirkko, mutta esimerkiksi helluntailaiset ja jehovantodistajat kieltävät. Kirkon piiristäkin löytyy ainakin viidesläisyydessä kreationisteja.
Mutta kun huomioi, että täysin eri mieltä olevia on enää 6 %, niin heillä ei juurikaan ole merkitystä. Samaa suuruusluokkaa on se osa väestöstä, joka kiistää ilmastonmuutoksen. - Anonyymi
Molemmat luomiskertomukset ovat silkkaa satuilua ja taatusti tieteenvastaista!
On syntiä ja kadostusta. Puhtaasti teologista oksennusta.
Koko stoori jeesuksen paluustahan on suorastaan vaivaannuttava.
Raamatun väittäminen jumalan inspiroimaksi, ei taida ihan vastata tieteen näkemystä...
Stoori ylösnousemuksestakin on ihan daiju!
Väitteelle jumalan olemassaolosta ei ensimäistäkään pätevää todistusta.
"Tämän nuoret oppivat jo rippikoulussa."
Joo, ei varmaan mitään 'parhain päin' selittelyä, eihän? - Anonyymi
Mitä on tieteellisen maailmankuvan kanssa sopusoinnussa oleva "kristillinen usko"? Miten nuo rusinat tunnistetaan ja poimitaan?
- Anonyymi
Harmi, että ikäluokkia ei tuossa ilmoitettu. Olettaisin, että esim. evoluutioteorian kieltäjät ovat ikäloppuja vajakkeja, ja sen takia järkevien ihmisten prosenttiosuus kasvaa nopeaasti.
- Anonyymi
Eivät kaikki ole. Suuri osa kyllä, mutta tiedän kolme itseäni nuorempaa evoluutiokieltäjää.
Onhan mulla toki jo 68 mittarissa, mutta ikälopuksi en itseäni tunne. Helluntailaisten piirissiä evoluution kieltäminen taitaa olla suorastaan pelastuskysymys.
- Anonyymi
Erometrit voi jatkossa tarkistaa nesteen määrästä Yhdet vielä
22.07 - 23.59 - Anonyymi
Aloittajalle sen verran, että kirkko ei kiistä evoluutiota, eikä sen vastustajia ole läheskään neljäsosaa. EOS syö suuren osan ja täysin eri mieltä ihmisen kehityksestä on vain 6 % väestöstä.
- Anonyymi
Joo, kirkon ote ihmisten mielistä on todellakin repsahtanut pahasti;-D
Voi voi!
- Anonyymi
Ei kirkko ole koskaan auttanut yhtäkään ihmistä saamaan syntejään anteeksi.
Ylösnoussut Jeesus Kristus on ainoa mahdollisuutesi saada syntisi anteeksi. Hän kuoli ristillä, mutta nousi ylös kuolleista kolmantena päivänä. Hän sanoo nyt: "Minulla on kuoleman ja Tuonelan avaimet."
”Ei ole pelastusta yhdessäkään toisessa; sillä ei ole taivaan alla muuta Nimeä ihmisille annettu, jossa meidän pitäisi pelastuman.” Apt.4:12.
Pelastajamme on Henkilö; ei mikään opinkappale. Siksi .. ota vastaan Jeesus syntiesi sovittajaksi. Näin Hänen verensä puhdistaa elämästäsi pois syntisaastan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464984Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622807Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2401162Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391104Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1281038
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884