Roskaruokaa Vantaan kouluissa

Vantaan kaupungin valtuuston kokous käsittelee kouluruokaa mitä lapsille syötetään. Roskaa heille syötetään.
https://youtu.be/o1sppF9jETc
5264
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Pitää vaihtaa vokkien ja koulujen ruokalistat keskenään. Sittenkin vain aamupala ja yksi lämmin ruoka ja iltapala. Aamu ja iltapalat on teetä ja näkkäriä, lämmin ruoka laiha keitto tai puuroa. Jos valittavat niin voi sanoa että olemmeko kutsuneet teidät tänne, luuletteko olevanne meidän vieraita.

Äänestä
  • Lähikauppa lisää tarjontaa lasten lounaalle.

    Äänestä

Poliisi tuli joskus aikoinaan kouluun kun yksi nälkäinen lapsi halusi kalapuikkoja enempi kuin muut.

Äänestä
  • Miksi Suomessa on yleensäkään kouluruokailua koska sillä kiusataan lapsia ja vanhempia. Monikaan Euroopan maa ei järjestä ruokailua. Esim Norjassa ei koskaan ole kouluissa ollut ruokailua, eikä edes välipaloja. Kukaan ei valita siellä kouluruuvista, ja lapset ovat virkeitä urheilullisia.

    Suomen valtionvelkakin olisi paljon pienempi moista menoerää. Jos Perussuomalaiset pääsevät hallitukseen Kokoomuksen kanssa tämä lapsien kiusaus loppuu.

    Äänestä

Kannattaisi tutustua Viron lapsien kouluruokaan hyvää ja monipuolista.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Vantaan kaupungin valtuuston kokous käsittelee kouluruokaa mitä lapsille syötetään. Roskaa heille syötetään.
https://youtu.be/o1sppF9jETc

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu