Ostin sitten sen omenan. Ja kallishan se oli, 0.55€. No laittamaan se sitten jääkaappiin. Kylmä hedelmä on maultaan raikkaampi kuin pöytälämmin. Mutta jääkaapissa oli sitä meetvurstimakkaraa. Koska se on se mitä köyhät nykyään syö, jos alelaarista ei löydy muuta. Ja kuinka ollakaan oli meetvurstin haju ja maku tarttunut omenaan, kun sen syömisen hetki ja aika oli tullut. Ei auttanut kylmävesipesut, eikä karkean pyyhkeen kuivaus. Mutta sellaista se elämä on. Joskus elintarvikkeet eivät pidä samoista tiloista. Ja vaikuttavat toisiinsa.
Omenan osto
Anonyymi-ap
7141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Osta seuraavaksi se Dry Apple, mikä on pakattu alumiinipurkkiin.
Siihen ei vieraat hajut pääse vaikuttamaan ja maistuu raikkaalle.
Lantuista rulee tosi maukkaita uunissa muhitellen.kaalilaatikkoonki lantunpaloja ja voita kanssa.
Raasteena menee porkkanan, ananasmurskan, raejuuston kanssa.
nam
Kyllä Prismasta saa ainakin 6 isoa omenaa hintaan 1.50 € kun niiden
polakkien Jonagold maksaa vain 1,15 €/kg.
Niitä olen syönyt jo pussitolkulla kun ne ovat halvempia kuin banaanit.
Jos asuu isojen markettien lähellä, saa joitakin hedelmiä, kuten omenia, usein tosi halvalla,
joskus 2 kiloa Ida Red-laatua eurolla kilon, joskus kilohinta 59c, 69c, 95c tai 99c, samalla hinnalla saa appelsiineja. Joskus Prismasta huippuhintaan Bruno satsumoita 1 € kilo.
Pitää osata pitää muutama lantti varalla, ja muovikassi taskussa joka päivä. Voi saada sitten koko kassillisen hedelmiä ja juureksia muutamalla eurolla. Vaatii luonteenlujuutta.
Eikös ole helpompaa jos kuljettaa kolikoiden sijasta vaikka mastercardia
siellä kännykkäkotelossa. Sitäkin voi käyttää edullisissa ostoksissa.
Pistät kaikki vaan sekasin ja uuniin. Kyllä siitä hyvä tulee. Maut vain syvenee.
Omenaa ostin ja joku 1.20eur kg ni ei päätä huimaa jos yhden omenan päivässä syö.