Eivät kuulu muille. Hänen mukaansa missään laissa ei ole kielletty VTV:n pääjohtajaa tekemästä laittomuuksia. Eikä hänen tarvitse kertoa mitään lomailuistaan virkamatkoilla, sillä virkamatkat eivät ole liittyneet mitenkään työntekoon. Hänen ei tarvitse tietää mikä on laitonta ja mikä ei ole. Se on aina vain korkeimman oikeuden asia selvittää ja kertoa hänelle.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000009204644.html
Tytti Yli-Viikari ei voi kertoa mitään tekemistään laittomuuksista, sillä ne ovat yksityisasioita.
21
125
Vastaukset
- Anonyymi
Yli-Viikarin mukaan hän syytön kaikkiin tekemiinsä laittomuuksiin, sillä kukaan ei VTV:llä koskaan antanut hänelle virallista kirjallista huomautusta tai moitetta hänen tekemisistään.
Ja se, että hän toimi muutaman valitun todistajan mukaan joskus ihan oikein ja normaalistikin, mitätöi kaikki hänen tekemänsä laittomuudet.
Miksi lähes kaikissa laittomuuksissa mukana ollut asianajaja pääse puolustamaan Yli-Viikaria? - Anonyymi
Viikari sanoo että työtä ohjaa laki ja laissa ei ole kielletty käyttämästä finskin pisteitä omaan hyötyynsä.
- Anonyymi
Ei laissa ole suoraan ainakaan nimeltä kielletty pyörittelemästä Yli-Viikaria tervassa ja höyhenissä eikä viemästä saunan taakse lopetettavaksi joten se on kai sitten sallittua ihan kenkä tahansa tehdä?
- Anonyymi
Työpaikoilla ja muissa yhteisöissä on omat sääntönsä, joiden mukaan on toimittava. Toimitusjohtajille ja pääjohtajille voidaan aina antaa potkut pienestäkin rikkeestä. Ei ole valitusoikeutta.
Yli-Viikari on tietämätön ymmärtämätön oppimiskyvytön itsekäs pelle. Omat halut ohjaa kaikkea toimintaa.
- Anonyymi
Mahtaa olla jo vaaleissa ehdokkaana...
- Anonyymi
Vasemmisto kuolaa hänen peräänsä, saadakseen yliääniharavan😂
- Anonyymi
Mikään laki ei kiellä tekemästä laittomuuksia...
- Anonyymi
Ei laki kiellä edes tappamasta, se vaan kertoo seuraukset teosta
"Joka tappaa toisen, on tuomittava taposta vankeuteen määräajaksi, vähintään kahdeksaksi vuodeksi."
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1889/18890039001#L21
- Anonyymi
Katsotaanhan nyt, kuinka tuossa käy. Ei ole lainkaan sanottua, että eduskunta selviää kuivilla irtisanomiseta.
- Anonyymi
Ei varmaan eduskunta selviä tuosta koska suomesta löytyy tarpeeksi kaheleita jotka äänestävät tytin eduskuntaa seuraavissa vaaleissa
- Anonyymi
Eduskunta toimii pääjohtajan esimiehenä ja valvojana. Ei sen toimintaan mikään oikeuslaitos voi puuttua.
Yli-Viikari on toiminut kaikilla mittareilla mitattuna toistuvasti väärin useilla eri tavoilla.
- Anonyymi
siirtäkää se johonkin pikkukirjastoon hommiin siellä voi pärjätä
- Anonyymi
Kotouttamispuolelle, kentälle,on tarvetta.
Kentistä hällä kokemusta,vain lento puuttuu...🤔
- Anonyymi
Ei hän koskaan pysty käsittämään että hän olisi voinut tehdä väärin.
- Anonyymi
Kepulaisten listoille vaan vaaleissa.
- Anonyymi
No Viikari sai huomata että teoilla oli seurauksensa ja monoa tuli.
- Anonyymi
Hänen pitäisi myös saada joku tuntuva rangaistus.
- Anonyymi
Ehei huomannut😇
- Anonyymi
Suomessa hulluus voimissaan. Tuollekkin varmaan pystytetään jumalustemppeli, maksetaan kipu/ haittamiljoonat ja nostetaan pyhimykseksi.
- Anonyymi
IS:n tiivistelmän mukaan on ollut todella pieniä "rikkeitä". Noitten perusteella ei irtisanota.
Jotain muuta on asian takana.- Anonyymi
Kyse on erittäin isoista rikkeistä ja niitä on ollut todella paljon ja niitä on tehtailtu pitkään.
Koko VTV:n toiminta melkein tuhoutui.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2684675Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1343030Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442857Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k252827Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761791Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061654Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281521- 601409
- 951282
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2151180