Britannia on nyt taantumassa

Mutta Brittihovin kulut kasvoivat vuodessa 41 prosenttia – kuninkaallinen loisto maksaa 75 miljoonaa euroa vuodessa.
Rahaa syö varsinkin huonoon kuntoon päässeen Buckinghamin palatsin kunnostaminen. Tähän riittää kyllä rahaa.

https://yle.fi/uutiset/3-10846471
9128
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hinnat nähtävästi nousevat britanniassakin, onhan sieläkin se huutava "työvoimapula" (oikeisto-yleä siteeratakseni)

Äänestä

Vanha uutinen. Mutta voishan Suomikin antaa mallia Englannin kuningashuoneelle. Meillä rakennetaan uusi asuintalo hallitsijalle, siis presidentille, kun vanhassa presidentinlinnassa on paljon ja hankalaa korjattavaa.
Meillä museoidaan edesmenneitten presidenttien asuintaloja. Se sopis kyllä Englannillekin!

Äänestä
  • Ei se mikään vanha uutinen ole kun juuri tuli tuore uutinen 10 uutisissa.

    Äänestä

Mitä kummallista siinä on, jos valtio päivittää tälle vuosisadalle tärkeimmän edustustilansa pinnat, sähköt, putket ja muun talotekniikan?

Britannian monarkia on monarkia myös monessa muussa maassa ympäri maailmaa (Australia, Kanada ym) ja on olennainen osa Britannian kansainvälistä läsnäoloa.

Ylipäätään maailman monarkiat ovat varsin edullisia. Kannattaa verrata esim Ruotsin ja Suomen valtion budjetin kohtia kuningashuone vs presidentti. Yllätytte. Ja nyt ei ole edes menossa presidentinvaalien vuosi.

Äänestä

Tietoisku: brittihovi elättää itsensä. Ja sivistysvaltiot kaikkialla pitävät yllä historiallisia monumentteja. Mitä se ylipäätään sinulle kuuluu?

Äänestä
  • Minulle kuuluu se kaikki minkä katson minulle kuuluvaksi. Myös Britannian kuningashuoneen kulut.

    Äänestä

Paikallinen kokoomus yritti tehdä sen minkä meidän omamme haluaa, verohelpotuksia rikkaille vaikka velaksi. Talous syöksyi syvään lamaan !

Äänestä
  • Tiesithän että myös Suomessa bkt jo laskee siinä missä Britnniassakin. Kiitos Sannan!

    Äänestä

Näyttävästi uutisoivat Briteistä kuinka heillä menee huonosti, ja syyksi laitetaan Eu ero. Mutta miksi ei samassa uutisessa voida verrata kuinka huonosti Eu:ssa menee.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Mutta Brittihovin kulut kasvoivat vuodessa 41 prosenttia – kuninkaallinen loisto maksaa 75 miljoonaa euroa vuodessa.
Rahaa syö varsinkin huonoon kuntoon päässeen Buckinghamin palatsin kunnostaminen. Tähän riittää kyllä rahaa.

https://yle.fi/uutiset/3-10846471

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu