ilman lupaa...
(elämänkatsomus-opillinen keskustelu aiheesta.)
Kuka on laittanut lunta maanpinnalle?
7
89
Vastaukset
- Anonyymi
Ilmasto.
- Anonyymi
Jeesus.
Eikös se tee kaiken?? Vai oliko se sittenkin sen frendi, Jumala. Samaan suuntaan valitukset kuitenkin. Kannattaisi tehdä joukolla. Eihän tuosta mitään tule, että sama tyyppi johdossa vuosisadasta toiseen.- Anonyymi
Onko ihan auktoritäärinen johtamistyylikin vielä kaiken kukkuraksi??
Eikä Alzheimer Biden uskalla tehdä mitään )))
- Anonyymi
Niin jotkut väittävät että ilmasto ei voi lämmetä koska Jumala säätää säät!
Agnostikkona heitän vastakysymyksen:
Mistä tiedät ettei Jumala muuta ilmastoa lämpimämpään suuntaan, vai kertoiko Jumala senkin että hän aikoo pitää maapallon ilmaston muuttumattomana?
Joku uskovainen ilmastoskeptikko siihen:
Tarkoitan että koska Jumala säätää säät, ei ihminen voi ilmastoa muuttaa!
Agnostikkona vastaan:
Otetaampa ajatusleikki. Rakennat talon ja sen sisälle takan. Sytytät takkaan tulen ja huomaat että lämpötila talon sisällä nousee. Eli ihminen voi muuttaa talon sisälämpötilaa. Jatketaan leikkiä ja rakennat vielä suuremman talon, oikein jättiläismäisen ja teet sen sisälle aivan valtavan takan ja sytytä sen. Taas huomaat että talon sisälämpötila nousee.
Nyt kysyn: Tuleeko jossain vaiheessa raja vastaan jossa aina isompaa taloa ei voisi lämmittä aina isommalla takalla vai tullaanko jossain vaiheessa tilanteeseen jossa Jumala alkaa puuttumaan sisälämpötilaan? Onko siis Jumalan puuttuminen kiinni mittakaavasta?
Mikä on ilmakehä? Se on eräänlainen suoja joka estää auringon säteilemää lämpöä karkaamasta avaruuteen ja pitää maapallon lämpötilan miellyttävänä ihmisille ja eläimille. Se on siis eräänlainen talo! Nyt ihminen muuttaa toiminnallaan tuon talon rakennetta sellaiseksi että sen lämpöä eristävä vaikutus kasvaa ja lämpöä karkaa avaruuteen entistä vähemmän -> lämpötila nousee. - Anonyymi
Jumala on luonut maan, minä yleensä lumet. Putte possu se vaan sotii.
- Anonyymi
sama joka on tehnyt maapallon ja ihmiset-
uskomatonta tämä kaikki on... mutta voi olettaa että hän myös järkkää jutut jatkossakin , ? - Anonyymi
Pekka Pouta täräytti ennusteen: Etelään jopa yli kymmenen senttiä lunta!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622522Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant899747Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.507687Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va936469SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1906196Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m635785Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,565280Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515184HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1204844Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074529