Ylellä juttu kirkon alamäestä

Anonyymi-ap

Ylen verkossa laaja artikkeli kirkon alamäestä. Kirkon jäsenmäärän lisäksi on romahtanut rippikoulun käyvien osuus, kastettujen osuus sekä kirkkohäiden osuus. Jutun kommenttiosio on auki kello 23 asti.

https://yle.fi/a/74-20005030

https://eroakirkosta.fi/

9

925

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kanalan ex houkuttelee nuoria takaisin kirkon jäseniksi ja saa turhasta työstä vielä palkkaa. Millähän tavalla houkuttelu tehdään?

      • Anonyymi

        Olipa haastateltavalla surkuhupaisan optimistinen asenne!


    • Anonyymi

      Ei kirkkoa voi mikään pelastaa täystuholta.

      • Anonyymi

        Mitä Gautama tykkäisi siitä että hänen viisaudellaan on hintalappu?


    • Anonyymi

      Jotenkin Yle on taas onnistunut haastattelemaan juttuun vain kirkon työntekijöitä ja jotain kirkkoa fanittavaa uskonkiihkoilijaa.

      Lainaus jutusta: "Tällä hetkellä evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu 66 prosenttia suomalaisista, mutta pudotus on ollut 2000-luvulla kovaa. Ennusteen mukaan alle 50 prosentin mennään 2040-luvulla."

      Tuossakin on ilmeisesti ennusteena käytetty kirkon omaa surkuhupaisaa propagandaa. Kun vuoden 2022 lopussa jäsenosuus tulee olemaan noin 65 prosenttia ja vähenemä on vaikka kuinka kauan ollut yli prosenttiyksikön vuodessa, niin miten ihmeessä 50 prosenttia alittuu vasta 2040-luvulla? Varsinkin kun jutussa mainitaan:

      "Salmelan mukaan jäsenmäärä ja siitä seuravaa verotuotto näyttävät vielä hyvältä, kun varakkailta eläkeläisiltä tulee sievoinen summa. Arvioiden mukaan jo seitsemän vuoden päästä rahavirrat kapenevat huomattavasti, kun iäkkäät nukkuvat pois."

      • Anonyymi

        Pahaa tuossa tosiaan on se, ettei toimittajalla ollut terävyyttä huomata epäuskottavuudet.


    • Anonyymi

      Tänä vuonna kastettuja tulee olemaan noin 25 000, ja kirkon jäseniä kuolee noin 50 000.
      Tuosta tulee jo 25 000 jäsenen tappio.

      Onhan sitten jonkin verran niitä 'myöhässä' kastettuja, jotka tilastoidaan liittyneisiin. Mutta kuitenkin. Jo ilman eroajiakin kirkko saa turpaansa ihan reilusti.

      • Anonyymi

        Liittyneitä lienee vuosittain n. 15 000, joten vähenemä on yhteensä n. 60 000. Tuon mukaan jäsenmäärän pitäisi pudota vuosittain n. 1,5%.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      283
      14592
    2. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      155
      4078
    3. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      130
      3831
    4. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      170
      1738
    5. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      414
      1721
    6. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      35
      1669
    7. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      49
      1346
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      64
      1113
    9. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      8
      1111
    10. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      122
      1109
    Aihe