Ylen verkossa laaja artikkeli kirkon alamäestä. Kirkon jäsenmäärän lisäksi on romahtanut rippikoulun käyvien osuus, kastettujen osuus sekä kirkkohäiden osuus. Jutun kommenttiosio on auki kello 23 asti.
https://yle.fi/a/74-20005030
https://eroakirkosta.fi/
Ylellä juttu kirkon alamäestä
9
967
Vastaukset
- Anonyymi
Kanalan ex houkuttelee nuoria takaisin kirkon jäseniksi ja saa turhasta työstä vielä palkkaa. Millähän tavalla houkuttelu tehdään?
- Anonyymi
Olipa haastateltavalla surkuhupaisan optimistinen asenne!
- Anonyymi
Ei kirkkoa voi mikään pelastaa täystuholta.
- Anonyymi
Mitä Gautama tykkäisi siitä että hänen viisaudellaan on hintalappu?
- Anonyymi
Jotenkin Yle on taas onnistunut haastattelemaan juttuun vain kirkon työntekijöitä ja jotain kirkkoa fanittavaa uskonkiihkoilijaa.
Lainaus jutusta: "Tällä hetkellä evankelis-luterilaiseen kirkkoon kuuluu 66 prosenttia suomalaisista, mutta pudotus on ollut 2000-luvulla kovaa. Ennusteen mukaan alle 50 prosentin mennään 2040-luvulla."
Tuossakin on ilmeisesti ennusteena käytetty kirkon omaa surkuhupaisaa propagandaa. Kun vuoden 2022 lopussa jäsenosuus tulee olemaan noin 65 prosenttia ja vähenemä on vaikka kuinka kauan ollut yli prosenttiyksikön vuodessa, niin miten ihmeessä 50 prosenttia alittuu vasta 2040-luvulla? Varsinkin kun jutussa mainitaan:
"Salmelan mukaan jäsenmäärä ja siitä seuravaa verotuotto näyttävät vielä hyvältä, kun varakkailta eläkeläisiltä tulee sievoinen summa. Arvioiden mukaan jo seitsemän vuoden päästä rahavirrat kapenevat huomattavasti, kun iäkkäät nukkuvat pois."- Anonyymi
Pahaa tuossa tosiaan on se, ettei toimittajalla ollut terävyyttä huomata epäuskottavuudet.
- Anonyymi
Tänä vuonna kastettuja tulee olemaan noin 25 000, ja kirkon jäseniä kuolee noin 50 000.
Tuosta tulee jo 25 000 jäsenen tappio.
Onhan sitten jonkin verran niitä 'myöhässä' kastettuja, jotka tilastoidaan liittyneisiin. Mutta kuitenkin. Jo ilman eroajiakin kirkko saa turpaansa ihan reilusti.- Anonyymi
Liittyneitä lienee vuosittain n. 15 000, joten vähenemä on yhteensä n. 60 000. Tuon mukaan jäsenmäärän pitäisi pudota vuosittain n. 1,5%.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1584445Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville714179Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.133346Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1312958- 1872679
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa391767Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka591503- 671495
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1151205IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih181175