Naton halu laajeta Ukrainaan oli tämän nykyisen kriisin syy.
Tulee muistaa, että Länsi sanktioi jo vuosia aiemmin Iranin ja Venezuelan öljyt.
Venezuelalla on maailman suurimmat ja Iranilla maailman neljänneksi suurimmat öljyvarannot. Lähde:https://www.worldometers.info/oil/oil-reserves-by-country/
Syyksi kerrottaan ihmisoikeusrikkomukset etc. Millä tavoin se eroaa Saudeista, jotka teloittavat toisin ajattelijoita?
Saudi-Arabia teloittaa yli 80 ihmistä
12.3. 15:41
https://yle.fi/uutiset/3-12043017/64-3-61727
Ja
lisäksi Saudien tekemä Khashoggin paloittelumurha
22.10.2018 19:49
https://yle.fi/uutiset/3-10469045
Syynä noihin sanktioihin on se, että noiden maiden öljy-yhtiöt kansallisettiin eli valio otti yritykset itselleen, koska ne möivät öljyä Länsimaisille yhtiölle alihintaan. Länsimaat suuttuivat ja aloittivat sanktiot.
Sama tapahtui Venäjän suhteen jo aiemmin. Jukos öljy-yhtiön pääjohtaja Hodorkovski oli myymässä öljykenttiä Exxon Mobilille, jonka vuoksi Putin laittoi hänet vankilaan, kun Exxon Mobilin pääjohtaja kysyi häneltä, että tällainen ehdotus tuli. Venäjän öljy-yhtiöt kansallistettiin.
Länsi jäi löysään hirteen. Köysi kiristyi nyt kun Nato halusi vastoin Putinin toivetta halusi laajentua Ukrainaan. Sinänsä jokaisella maalla tulisi olla mahdollisuus päättää omista asioistaan, myös Ukrainalla.
Näistä syistä öljyä ei kuitenkaan saada edullisesti. USA "tukee" Saudi-Arabiaa (maailman toiseksi suurimmat öljyvarannot), koska saa öljyä edullisesti. Muuten tulisi varmaan sanktiot sinnekkin. Nythän "USA "vain ystävällisesti turvaa sotilastukikohdillaan heitä."
Oikeasti jos Lähi-Idässä ei olisi öljyä, ei Länsimaat edes olisi siellä.
Kovaa on peli.
Energiakriisin alkujuuret
Anonyymi-ap
0
<50
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus
Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki1923526Mies, näen sinua hetken
ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen123190Riikka Purra on ihana, jämpti
Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä632499Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa
Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman92135Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!
Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling411940Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)
Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.61868Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki
Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue391692- 901581
- 721133
- 741120