Saudi-Arabian turvallisuusjoukot tappoivat lehtimies Jamal Khashoggin ja paloittelivat tämän ruumiin Saudi-Arabian prinssin käskystä vuonna 2018. Silloinen USA:n presidentti Donald Trump tuomitsi tämän hirmuteon.
Nyt tekopyhä, mutta oikeasti murhamiehiä fanittava Joe Biden on hyväksynyt tämän brutaalin murhan ja antanut syytesuojan tälle ihmishirviölle:
https://yle.fi/a/3-12043017/64-3-122073
JoeBiden antoi hyväksyntänsä Saudi-Arabian prinssin toteuttamalle julmalle ruumiinpaloittelumurhalle
14
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Kyse oli lain tulkinnasta, eikä syyllisyydestä tai hyväksymisestä. Valkoisen talon lakiasiantuntijat totesivat siis FAKTAN. Valtioiden johtajilla on immuniteetti, mikä estää rikossyytteet virassa ollessa. Saudi-Arabia tuskin luopuu pääministerinsä/ kruununprinssinsä JA TULEVAN KUNINKAANSA immuniteetista, jotta häntä vastaan voitaisiin nostaa syyte USA:ssa.
- Anonyymi
Kyse on öljystä.
- Anonyymi
Valkoinen talo ei "myöntänyt syytesuojaa", vaan totesi sen lakiin perustuvan olemassaolon.
- Anonyymi
Jassoo, että nyt sitten syytetään näköjään Yleä fake news-uutisoinnista. Lähetäpä sitten oikaisupyyntö Yleen.
- Anonyymi
Totta totta, että sellainen "demokraatti".
Olette varmaan kuulleet haansin puhuvan IMPPERIALISTISTA. Se on nasevampi termi "demokraatista" !!!
Impperialistilla oli menossa sukset ristiin saudi-diktaattorin kanssa ja tällä kertaa Impperialistin oli joustettava,...
"""Yhdysvalloissa presidentti Joe Bidenin hallinto on myöntänyt syytesuojan Saudi-Arabian kruununprinssille Mohammed bin Salmanille. Aiemmin Yhdysvallat on syyttänyt häntä lehtimies Jamal Khashoggin vuonna 2018 tapahtuneesta murhasta."""
Palstalla on juttua HAAGIN tuomioistuimesta. Kerroin siinä osuudessa, että tuo haagi on puhtaasti impperialistin juoni, siksi impperialistin diktaattoreita ei sinne marssiteta, mieluusti kyllä, entisiä sosialisteja....
Terveisiä TOIMITTAJILLE, näille impperialistin perseennuolijoille, "demokratian" tukipylväille, systeemin pönkittäjille. Nyt teidän ei tarvitse enää tuntea huonoa omaa tuntoa, isäntänne vapautti näet syylliset. Varokaa kuitenkin ajamasta kännissä, siittä teidät vielä nähtävästi tuomitaan.
T: haans.sea- Anonyymi
Toimittaja ei ole ymmärtänyt. Valtionjohdolla ja diplomaateilla on rikosoikeudellinen immuniteetti vieraan valtion tuomioistuimessa. Valtio voi tietyissä tilanteessa luopua immuniteetista, mutta se on erittäin harvinaista. Entisiä johtajia on toki luovutettu esim. kv. rikostuomioistuimeen vastaamaan sotarikoksista.
- Anonyymi
Syytesuoja vieraassa valtiossa ei koske vain Saudi-Arabiaa, vaan kaikkien valtioiden johtajia ja diplomaatteja. Sen tarkoitus on tietenkin estää tekaistut syytteet, ja korkean tason panttivankien otto, mikäli valtioiden sukset menevät ristiin. Ajatuksena on, että kukin tuomitsee omat kansalaisensa. Länsimaissa se toimii, koska virkakaudet on rajattu.
Mutta kuninkaallisilla on käytännössä elinikäinen syytesuoja.
- Anonyymi
Bidenhän kävi oikein fistbumppaamassa tuota murhaprinssiä ja pyysi nöyrästi että jos Saudi-Arabialta saisi halvempaa öljyä, kun ensin oli typeryyksissään mennyt peruuttamaan Trumpin aloittaman Alaskan öljyputken rakentamisen. Ukko naurettiin ulos maasta.
- Anonyymi
Voi lasta.:(
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voi lasta.:(
Jep; Bidenillä oli vaipat märät kuin pikkulapsella kun se talutettiin takaisin kotimatkalle lentokoneeseen öljysheikkien naurunremakan raikuessa :D
- Anonyymi
>>Nyt tekopyhä, mutta oikeasti murhamiehiä fanittava Joe Biden on hyväksynyt
Amerikan Yhdysvallat on reaalipoliitikkojen maa. Siellä ei pehmistellä eikä haihatella, kun oman maan etu jotakin poliittisesti vaatii.
Nyt USA:n oman maan etu toteutuu parhaiten sillä, että tuolta tappajalta, saudiprinssiltä poistetaan etsintäkuulutus päältä.
Näin se maailmanpolitiikka toimii ja pyörii, kun se tosissaan otetaan ja kun asiat hoidetaan ja osataan.- Anonyymi
Mutta kun paloittelumurhaajan kaveri on demokraatti Biden, niin silloin se vaikuttaa olevan ihan ok homma näiden tekopyhien ääliöidem mielestä Mutta jos sama olisi tapahtunut vaikkapa Trumpin aikana niin voi herranjestas sitä älämölön määrää. Ylen USAn kirjeenvaihtajakin olisi tuskin pysynyt housuissaan kun olisi päässyt kertomaan millainen moraaliton roisto se Trump on kun veljeilee murhaajan kanssa.
- Anonyymi
Biden teki itsestään naurunalaisen Saudeissa kun meni kerjäämään halpaa öljyä ja palasi tyhjin käsin kotiin. Jas nyt se sitten Saudiprinssin kiristyksen alla antoi tälle jopa paloittelumurhan anteeksi, jos sillä saisi sitä halvempaa öljyä.
https://www.thenation.com/article/world/biden-saudi-oil-failure/ - Anonyymi
Murhatun toimittajan leski on järkyttynyt Bidenin armahtamistempauksesta. Hän sanoo että Biden rikkoi lupauksensa ja pelasti murhaajan: https://www.dailymail.co.uk/news/article-11442403/US-moves-shield-Saudi-crown-prince-journalist-killing.html
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949407Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki724883Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.444571Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82358Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 431395
Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota531310Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641252Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.451182