Pietarissa paukkuu

38119
3Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Seuloskoin suunnalla räjähti iso kaasuputki. Nokian renkaiden tehtaat ovat muuten juuri noilla kulmilla.

3Äänestä

Freedom of russian alkaa oleen takapihalla kannattaa Pietarin trollienkin alkaa vilkuileen olkansa yli kun illat alkaa pimenee...

3Äänestä

Niin vielä pienenä tarkennuksena että tuo ei ole varsinaisesti Pietarin kaupungissa vaan sitä ympäröivässä maalaiskunnassa, oliskohan jotain 30-40 km keskustasta pohjoiseen? Seuloskoin kaasuputkisto ja kaasun pumppaus/paineentasausasema palaa isolla liekillä. Kuvien perusteella sielläkin satanut jo ensilumi.

1Äänestä
  • Kaasuputkia lienee harvemmin kaupungeissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Kaasuputkia lienee harvemmin kaupungeissa.

    Niissä kaupungeissa missä talot ja vesi lämpiävät kaasulla tai keittiöissä on kaasuliedet (niinkuin Venäjällä ja hyvin monessa muussa maassa maailmalla on) on. Pietari on muuten juuri yksi tällainen kaupunki.

    Nimimerkillä matkustelu avartaa.

    Äänestä

Olin Porkkalanniemessä staijaamassa lintumuuttua ja näkyi Kuoleman Musta Joutsen
lentävän vakain siiveniskuin salamien räiskyessä kohti Pietaria.

1Äänestä

Pääasia kun palaa ja hyvältä näyttää👍

3Äänestä

Valtava mielikuvitus pieru.

Äänestä

Ensimmäinen putki.... Ja seuraava poks...

Äänestä

Suomen nykyajan kuuluisin stalinistihan se siinä hymyilee , heitä on enään niin vähän ennen niitä oli jokapaikassa tv:ssä radiossa lehdissä ja puolueissa .

Äänestä
  • Aloittaja

    Missä sinä näet tässä ketjussa stalinistin?

    1Äänestä

Putin vain päästi paineitain mennnessä dashalleen. Pieni mies, mutta suuri pieru ja valtava paska.

2Äänestä

Venäläinen älykkö hitsasi uutta oksaa putkeen tarkoituksena varastaa kaasua.

1Äänestä

Ilmeisesti kyseessä ei sitten ollutkaan mikään pieni paikallinen putki vaan osa putkistoa joka toimittaa kaasua Pietarin satamaan, Viipuriin ja aikaisemmin myös Nordstreamiin?

Räjähdys ja liekit näkyivät selvästi Pietarin keskustaan asti ja kaasukatkoksen takia Pietarin pohjoisosan voimalaitosten on pitänyt siirtyä varareservien käyttöön. Räjähdyspaikan lähellä on myös rautatie joten Pietarista lähetettiin palokunnan sammutusjuna paikalla (enpä edes tiennyt että sellaisiakin on olemassa) joka hoiti lopulliset sammutustyöt räjähdysalueella.

Myös Venäjän kaukoidässä Sahalinin saarella on tänään sattunut kaasuräjähdys.

1Äänestä

Olisiko otettu tupakkaa ja viinaa väärässä paikassa ? Tuollahan se on aika yleistä.

1Äänestä

Ei ne kyllä aiemmin noin helposti poksahdelleet.
Mikähän niihin nyt on tullut.

1Äänestä
  • Putin on innokas sabotoimaan kaasun länsitoimituksia, onkohan sen tullut mieleen miten käy Moskovan ja Pietarin, jos Venäjän sisäiset putket alkaa paukkua?

    2Äänestä

Suomenlahden itäpuolella on kaksi kertaa Pariisin kokoinen suurkaupunki, joka on suomalaisille jäänyt lähes tuntemattomaksi. Itsekin olen käynyt Pariisissa 4 kertaa ja Pietarissa kerran ja monilla muilla suomalaisilla on matkustusinto saman tyylinen. Pietarin kulttuuri on niin vierasta ja muutenkin EU:n ja Venäjän raja menee Suomen itärajalla. Pietariin on Suomesta vain muutaman tunnin ajomatka.

Suomenlahdella, kun liikennöi Naton laivoja, niin aina mietin kauhulla miten Pietarissa niihin suhtaudutaan. Nyt räjähti, eikä Suomessa ole siitä mitään tietoa. Kun Pariisissa paloi kirkko, ei Suomessa muuta ollutkaan uutisissa. Kun pää ei edes käänny itäänpäin, niin on kiva kun täällä Suomi24:ssä sentään tapahtuu jotain myös Pietarissa.

Äänestä
  • Ei se kuulu Pietariin mitään, jos Nato-maiden laivat seilaavat kansainvälisillä sekä Suomen ja Viron vesillä.

    Viro on Nato-maa, joten sen kaikki alukset ovat ”Naton laivoja”. Kauhisteltavaa siis piisaa.

    1Äänestä

  • Aloittaja

    Kyllä tuo räjähdys oli suomalaisissa uutisissa.

    1Äänestä

  • Jännää, ettei sulla ole tietoa. Tieto Pietarin kaasuputken räjähdyksestä tuli suomalaisesta mediasta.

    Äänestä

  • Repe_RuutikaIlo kirjoitti:

    Ei se kuulu Pietariin mitään, jos Nato-maiden laivat seilaavat kansainvälisillä sekä Suomen ja Viron vesillä.

    Viro on Nato-maa, joten sen kaikki alukset ovat ”Naton laivoja”. Kauhisteltavaa siis piisaa.

    Yhtä vähän kuuluu Suomelle, kun venäläiset alukset seilaavat Suomen lahden kansainvälisillä vesillä.:)

    Äänestä

  • Anonyymi00024 kirjoitti:

    Yhtä vähän kuuluu Suomelle, kun venäläiset alukset seilaavat Suomen lahden kansainvälisillä vesillä.:)

    Ei Suomi tietääkseni ole niistä valittanutkaan.

    Äänestä

toivottavasti putlerin pää

1Äänestä

Jos Siberiassa paukkuu kaasuputki, niin Pietarissa rysäpöksyn nurkissa paukkuu pakkanen.

2Äänestä

Normipäivä Pietarin kaasulaitoksella.

2Äänestä
Aloittaja
  • Freedom of russian on jo takapihalla

    1Äänestä

  • Alustavien tietojen mukaan 3 aseman aukion liepeillä jauhovarasto tulessa. Paloa sammutetaan mm. helikopterien avulla. Vähän erilainen #jauhojengi siellä Moskovassa.

    1Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Alustavien tietojen mukaan 3 aseman aukion liepeillä jauhovarasto tulessa. Paloa sammutetaan mm. helikopterien avulla. Vähän erilainen #jauhojengi siellä Moskovassa.

    Kuvien perusteella palavat rakennukset näyttävät aika samannäköisiltä ja kokoisilta kuin aikoinaan Helsingissä palaneet VR:n makasiinit. Rautateiden tavara-aseman varastoja siis? Palolaitoksen sammutusjuna myös Moskovassa paikalla samoin kuin oli eilen Pietarissa.

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Alustavien tietojen mukaan 3 aseman aukion liepeillä jauhovarasto tulessa. Paloa sammutetaan mm. helikopterien avulla. Vähän erilainen #jauhojengi siellä Moskovassa.

    Käännösvirhe jossakin välissä. Kyseessä ei siis ollut jauhovarasto vaan ilmeisesti iso kukkavarasto / kukkien tukkutori. Aikamoiset liekit ruusuista sitten lähtee...?

    Äänestä

  • Anonyymi00020 kirjoitti:

    Käännösvirhe jossakin välissä. Kyseessä ei siis ollut jauhovarasto vaan ilmeisesti iso kukkavarasto / kukkien tukkutori. Aikamoiset liekit ruusuista sitten lähtee...?

    Niin, tai sitten jokin venäjän armeijan varasto jota pakko sanoa joksikin muuksi propagandan vuoksi

    Ympäri venäjää on räjähdellyt ja palanut yhtä ja toista. Selvä merkki venäläisten kyllästymisestä putinin toilauksiin.

    1Äänestä

Vastarintaliike nousee.

1Äänestä

Se onnistui. Hyvä RusVsdtMov!

Äänestä

Venäjän valtiollinen uutistoimisto Tass taas kertoi maanantaina hätäpalveluissa olevaan lähteeseen viitaten, että tulipalossa olisi kuollut seitsemän ihmistä.

Venäjän tutkintakomitea, joka selvittää vakavia rikoksia, kertoi AFP:n mukaan tulipalon johtuneen palo­turvallisuus­määräysten rikkomisesta.

...eli ihan venäläistä normisettiä kun kaikki on EEVK. Toisessa maailmansodassa pärjäsivät ukrainalaisten sotilaiden ansiosta. Ilman Ukrainaa ihan hukassa.

1Äänestä

Odotin venäläisten syyttävän jotakuta Ukrainasta tullutta räjähdyksestä. Aina on syntipukki löydetty ja tekaistu.

Dukina kun kuoli niin heti seuraavana päivänä venäläiset tiesivät asialla olleen ukrainalaisen naisen joka asui Dukinan naapurissa ja poistui viron suuntaan. Ihmettelen miksi venäjän viranomaiset eivät puuttuneet pommi iskuun kun kaiken jo tiesivät. Kyllä on paksua p.

1Äänestä

Pietarissa paukkuu ja Moskovassa mäsähtelee, toivotaan tehokasta huoltoketjujen sabotointia sotilaskohteisiin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


moloch_horridus kirjoitti:

Mikähän tuolla räjähti:

https://twitter.com/TpyxaNews/status/1593949923250417665

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu