Älytermari sun muita energiansäästöhuijareita liikkeellä

Anonyymi-ap

Jokainen täysjärkinen tietää että huone joka on muutenkin lämmin ei tarvitse lisäkseen lattialämmitystä. Jos muualta tulee siis vaikkapa tuulikaappiin lämmintä on sulaa hulluutta pitää lattialämmitystä päällä. Sehän lämmittää vain lattiaa ja tehovaade on 100 W per neliö klinkkerilattioilla.

Pesuhuone on ainoa poikkeus mutta siinäkin kannattaa lämmitys pitää yli 20 asteessa niinä päivinä kun käy suihkussa uuteen noin 17-18 riittää. Normaalitermareilla voi ajastaa lämmitystä muutaman asteen korkeammaksi yöllä kuin klo 7-22.

6

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Muualla vastaantullut EcoHeat-melkeinhuijaus mainosti jo täälläkin.
      Antaa ymmärtää että 1200W sähkönkulutuksella saa useamman kW:n lämmön.

      Järjenhäivää on, jos mainoskuvan tapaan lämmittää laitteella sormiaan.
      Näkyvilläolevat hehkuvat vastuslangat lisäävät lämmöntunnetta verrattuna pelkkään ilman lämmittämiseen.

    • Anonyymi

      Lattialämmitys on yksi suurimmista energiasyöpöistä. Kyseessähän on "mukavuusilmiö". Tuntuu jaloille mukavalta. Kuitenkin jos esim ILP tai varaava uuni tuo lämpöä on näissä klinkkerilattiahuoneissa myös yli 20 astetta lämmintä vaikka lattiatermostaatit näyttää 12 astetta. Termarin antura asetettu lattian pinnan alle. Lämmitys ei mene päälle.

    • Anonyymi

      Klinkkerilattialämmiryksen kulutus on yleensä "lämmin jalalle" lämpötilalla noin 30 W/m2. Näin ollen 10 m2 sauna-pesuhuone kuluttaa 0,3 KWh tunnissa ja yli 7 KWh päivässä.

    • Anonyymi

      Nyt kannattaa olla varuillaan. Huijareita ja saalistajia on liikkeellä. Älytermarit maksaa 140-200 € kpl ja itselläni on tavallisia termareita huoneissa kaikkiaan 10 kpl joista 4 lattialämmityksellä. Hintaa asennuksineen tulisi luultavasti yli 2000 €. Koska oikeastaan vain kahteen huoneeseen niitä voisin asennuttaa tulisi asennuksille hintaa 400-500 €. Tyydyn käyttämään Raychemin termareita jotka olen viikko-ohjelmalla asentanut lämmittämään lattioita öisin 4 astetta lämpimämmäksi kuin päivällä. Käytännössä lattialämmitys päällä vain klo 1-6. Sitten ei lämmitä ainakaan 17 tuntiin. ILP ja varaavan uunin lämmitys puilla on se jolla mökki pidetään lämpimänä. ILP yöllä, puulämmitys näin talvisin aamulla. Sähköä kuluu suoran sähkön 122 m2 talossa 7400-7900 KWh vuodessa.

    • Anonyymi

      "Normaalitermareilla voi ajastaa lämmitystä..."

      Ei läheskään kaikilla. Täällä mainittu Raychem, sillä ja muuramilla muilla voi säätää viikkoaikataulun.

    • Anonyymi

      Lattialämmityksen yleistymistä täytyy hämmästellä. Sillä on itse asiassa huonompi varaava ominaisuus kuin kattolämmityksellä tai perinteisellä seinäpatterilämmityksellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      56
      7795
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      67
      5891
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      61
      5380
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5283
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      108
      4622
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      107
      2323
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      3
      1216
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      4
      1165
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      37
      1026
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      43
      974
    Aihe