Kokoomus haluaa verot pois rikkailta.

Anonyymi-ap

Kuinkas tämä maa sen jälkeen pyörisi?
Toivon asiallisia vastauksia ja siistiä keskustelua.

Eläkeläisten puolue.

13

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Siististi kirjoitan älä kirjoita paskaa ( ota ensin selvää asioista )
      Siististi kirjoitan kokoomus on kaikkien kansalaisten puolella
      tasapuolisesti kokoon , näköön tai kykyyn katsomatta.;
      ;; Kuinkas tämä maa sitten pyörisi ? ;;

      • Anonyymi

        Ei se pyörikkään nuo on ajanut sen jo alas.


    • Voisitko edes hieman antaa perusteita väitteellesi!

      Perustele vaikka kokonaanko vai järkeistämään verotusta siten, ettei lisäansiosta yli puolta menisi veroihin ja muihin sen luonteisiin maksuihin?

      Työeläkeläinen, ei puolue!

      • Anonyymi

        Pitääkö yökkärille tavuttaa !
        Valtiopäivien asiakirjat ovat kiistaton todiste siitä että kokoomus on aina kun se on ollut mahdollista alentanut verotusta ja juuri siten että se on hyödyttänyt eniten suurituloisia. Pääomatulot ovat meillä verrokkimaihimme kevyimmin verotettuja, sisältäen paljon porsaanreikiä kuten listaamattomien yritysten maailmanlaajuisesti kevyin verotus. Veronkiertoa suositaan yrittämättäkään suitsia sitä. Hallintarekisteri rakennettiin suojelemaan julkisuudelta tätä veronkiertoa.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Pitääkö yökkärille tavuttaa !
        Valtiopäivien asiakirjat ovat kiistaton todiste siitä että kokoomus on aina kun se on ollut mahdollista alentanut verotusta ja juuri siten että se on hyödyttänyt eniten suurituloisia. Pääomatulot ovat meillä verrokkimaihimme kevyimmin verotettuja, sisältäen paljon porsaanreikiä kuten listaamattomien yritysten maailmanlaajuisesti kevyin verotus. Veronkiertoa suositaan yrittämättäkään suitsia sitä. Hallintarekisteri rakennettiin suojelemaan julkisuudelta tätä veronkiertoa.

        Totta kai, verotus pitää saada niin alas kuin mahdollista, jolloin jokainen parheiten hyötyy omasta työstään. Onhan se itsestään selvää, tekin vasurit olette jakamassa muiden ansioita koska itse ette kykene kunnolla ansaitsemaan. On varmaan nautinnollista kaivaa muiden taskuja. Kaikki palkkatulot ovat pääomien aikaansaamaa, joten ne pitää laskea yhtyeen. Ilman pääomien käyttöä työpaikkojen luomiseen ei nimittäin ole yhtään palkkatuloakaan! Jos oikeasti tiedät veronkiertoa niin tee rikosilmoitus, se kun on rikos!


    • Anonyymi

      Kokoomushan on perinteisesti muiden tekemillä töillä tulojaan ja omaisuuttaan kerryttäneiden koijareiden puolue.

      • Anonyymi

        Kokkarit on tosiaankin rikollisten suojeluun keskittyvä puolue, oikeassa olet.


    • Anonyymi

      Ei ole .Nuo leikkaisi kuule nuo eläkkeetkin . Kaikki raha on näiden saatava rikkaille ,se on pelinhenki ja moraalista viis. Tuo kongretisoituu esim. siinä kun Orpo esitti että viimesijaista tuita on leikattava ./Edistää muka työtä ,paskan marjat. Tuosta voi sopia jos Orpolle sopii ,että leikataan sentti sen nanuskoita joka leikattavaa senttiä kohden ,nii pysyy leikkaukset kurissa ku loppuu Orpolta leikattavat ja ehkä see turpa pysyy sitten kiinni ja asiat asia linjalla.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a0977bae-2257-4da3-9cbf-730ecd79346d

      Mitäs luulette kun tuo keventää työssä käymistä leikkaamalla palkkoja ,millaiset eläkepäivät teille tulee. Taitaa jäädä tulematta.

    • Anonyymi

      Veroprosentit ovat harkittuja Suomessa. Kun isot palkat ovat korkean verotuksen alaisia, niin niitä ei suosita ja epätasa-arvo ei kasva sillä vauhdilla kuin muuten.
      Tosin yritykset ovat keksineet palkan lisäksi muita palkitsemiskeinoja yritysten johtajille.
      Suosituimpia ovat palkkiot, joita saa kun monen yrityksen johtajat ovat toistensa hallituksissa ja saavat niistä kokouspalkkiot.

    • Anonyymi

      Työn- ja tulonjako ei ole ollut reilua vuosikymmeniin.
      Yli eri hallitusten sama meno jatkuu, esim. massa-työttömyys jatkuu, jatkuu.
      Ja propagandistisesti sitä peitellään...
      Ja Nyt on tehty kriisi 2024. Ja Kuka hyötyy ? Miksi mentiin kriisiin?
      Miksi yli velka maa riitelee? Eikä kehitä yhteistyössä omaa maata ?
      Puolin toisin eletään harhoissa, miksi ?
      https://youtu.be/4Gq1HMXmUKE?si=Ef_7M1pwTXLb4hut

    • Anonyymi

      "Toivon asiallisia vastauksia ja siistiä keskustelua"

      Miksi sitten aloituksesi ei ole asiallinen???

      Miksi äärivasurit ottivat nousukaudella 40miljardia korotonta lainaa, leikkasivat ostovoimasta 30% , korottivat duunareiden veroja ja olisivat jatkokaudella korottaneet lisää, jotta olisivat voineet jakaa sen erilaisiin kivoihin projekteihin maailmalle.

      • Anonyymi

        Kerro, millä toimilla tuo väittämäsi 30 prosenttia tuli? Ostovoimaa vei inflaatio, mikä oli Ruotdissakin samaan aikaan ennätyskorkealla. Onko siihen edellinen hallitus syyllistynyt?

        Nykyinen hallitus ottaa paljon enemmän, vaikka koronaan ei mene enää 15 miljardia, kuten edellisellä hallituksella.

        Edellisen hallituksen työllistämistoimien ansiosta verotusta pystyttiin pienentämään sivukulujen pienentymisen vuoksi. Tiesitkö sitä? Seuraavalle hallitukselle nykyinen hallitus jättää sellaisen työttömyyspotin, että sivukuluja on pakko nostaa, saadaan sekin sitten demarien syyksi.

        Nykyisen hallituksen oli sitten pakko nostaa veroja muilta, paitsi itseltään, älysitkö sitäkään?


      • Anonyymi

        Minkähän takia äärioikeistolainen hallitus ottaa vielä enemmän velkaa jo nyt.? Siksi, että voisi ostaa Vornaselle lisää pateja ja alentaa vähän parempituloisten verotusta. Ja ettei vain tarvitsisi leikata näiltä porsailta, joilta valuu rasva suupielestä, niinkuin siinä eräässä demarien mainoksessa.. Nyt sille vasta olisi käyttöä..!!


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      198
      6948
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2056
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1698
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1400
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1248
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1118
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      100
      1074
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      7
      1006
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      253
      961
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      939
    Aihe