Teen työtä, maksan veroa, noudatan lakia, olen kohtelias, riittääkö se? Periaatteessa ei riitä. Köyhyyden, rikollisuuden, sairauden puuttuminen ympärilläni ei tarkoita että hyvä lisääntyisi. Periaatteessa minun pitäisi itse toimia että hyvä lisääntyisi. Hyvä on aktiivista toimintaa.
Teen työtä, maksan veroa jne. riittääkö?
4
219
Vastaukset
- Anonyymi
Aloiteen tekijälle:Kyllä pitäisi riittää.Iselläni työura takana ,sitä kun alkoi 15 vuotiaana. Nyt olen käymässä 70 vuotta naisena. Työn teosta saan elkeni.Ansaitun eläkeeni työllä.En siis Kelalta mitään. Naisen eläke siti pienempi kuin miehen.Mutta pärjään yksin asuvana. Tosin en tupakoi ei käyä alkoholia. Mutakaan vihdettä en harrasta. Kuin senjoreille tarkoitetua ilmaista liikuntaa,likunta tunilla.Löytänyt sen vasta noin 2kk sitten.Olen tässä 4 vuotta opetullut sanomaan napakasti EI ! En auta enää ilmaiseksi.Olen vanha ja itseäni ajtellelen ,voimani ei vaan riitä ennä.Koko aikuis iän autoin työni ohella muita,kuin yksin elätin 2 lasta.Ilman tukea.Niin nyt sitten olenkin outo ja kumma kun en enää suostu olemaan kynysmatto ja natmassa apua heti kuin joku vaatii ja tietysti ilmasiksi.Joten älä lähde attamaan sukulaisia,ystäviä saat olla loputon kavo.Kuin roska laatikko heidä ongelmille ja huolille. Se on nin lopulta ihminen väsyy kaikeen yksipuolisuuten.Eli tämä kaivo on imetty tyhjäksi ja sihen ei lissä vettä enää tule.piste. sori lukihäiröni en näe teksti virhet terveisä itä Helsinki.Akka pian sitten 70v.
- Anonyymi
Kiitoksia kannustavista sanoista. Noin minäkin olen vähitellen oppinut ajattelemaan. Kun eläkeikä lähestyy niin kummasti sitä väsyy. Onneksi sukulaiset ovat vihdoin ikääntyneet ja oppineet ja tulevat omillaan toimeen. Kiitos vielä vertaistuesta.
- Anonyymi
Eihän sitä 70 v. vielä tunne itseään väsyneeksi, mutta huolestuttavaa on ainakin se,
että nuoruuden ketteryys on pikku hiljaa katoamassa. Se jopa ällistyttää.
- Anonyymi
Kyllä sitä vielä 70 ikävuoden jälkeenkin jaksaa olla mukana muutaman
luottamustehtävän kanssa. Virta vähentyy joka vuosi, mutta jos vielä
muutaman hetken haluaa olla harrastamassa.
Toisaalta tuo pitkä työura on antanut mahdollisuuden kohtuulliseen
eläkkeeseen millä pärjää ihan mukavasti ja voi jopa matkustella ja
jättää jotakin säästöönkin pahan päivän varalle .
Kun ei juopottele eikä polta eikä käy etelänmatkoilla, niin tavallinen
veronmaksajakin on saanut ostettua itselleen asunnon sekä muutaman
auton vuosien varrella. Jostakin siis pitää luopua saadakseen muuta.
Meilläkin oli mökkinaapurina pariskunta ja molemmat olivat töissä.
Heillä oli talovelkaa, mökkivelkaa ja autovelkaa = talousvaikeuksia.
Pankki ilmoitti, että jostakin on luovuttava . Näin meni mökki myyntiin ,
mutta sillä saavutettiin toki talouden tasapaino. Varmaan myös henkinen.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949317Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki584833Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414531Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit562851Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001566- 401336
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441276Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota441254Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641232Kannattaa toimia yleisesti ottaen
Ajoissa. Vaikka miten paljon haluan ja tunnen, olen löytänyt nyt elämääni jotain uutta ja se todennäköisesti edistyy, jo1691164