On hankala puhua radioon jos vihollinen on vieressä tai osumia tulee lähelle. Puhe voi paljastaa sijainnin tai melu voi olla liikaa. Siksi osa radioista ja kaapelin päässä olevista viestilaitteista voisi toimia ikään kuin emojien / symbolien varassa: Muutama esivalittu viesti nappuloiden takana. Esimerkiksi "tankki nähty", "kopteri nähty", "miinoja", "pommi", "laiva/vene nähty", "tankki kuultu"... Verbaalisen kommunikaation välttö auttaa erityisesti jos vaihtoehto on englanti aksentilla + kohina + taistelun melu. Triplasyy epäselvyyteen on hyvä välttää ja se on myös nopeampaa. Toisessa päässä viesti voi näkyä heti kartalla kun radio välittää GPS koordinaatin ja myös suunnan mihin radiolla osoitetaan. GPS tiedon virhemarginaali ja mahdollinen radiohäirintä voi myös välittyä viestissä.
Fyysisiä nappuloita ( ei mitään kosketusnäyttöä ) ristikossa 4, 9 tai 16 kappaletta. Pinta sellainen että voi tunnustella sormilla pimeässä + valinnainen taustavalo. Samassa laitteessa myös 100 lumenin taskulamppu koska se on kätevää.
Samassa osastossa pitää olla myös radio jolla voi puhua ja lähettää tekstiä.
Kielimuurin ylitys + nopeus sotaradiolla?
18
80
Vastaukset
- Anonyymi
Päivän naurut.:D
- Anonyymi
USA käytti Nawahoja vietimiehinä. Eivät ymmärtäneet alkuperäiskansojen kieltä.
Nato-USA:n huonolaatuinen GPS oli syynä siihen että Ukraina HIMARSit osuivat Nato-Puolaan. - Anonyymi
Nato Tiltun "enigma" on melko yksinkertainen ja infantiili tuote.
- Anonyymi
Voitte olla huoleti, Suomen puolustusvoimissa on "jonkin verran" pohdittu ja suunniteltu näitä asioita.
- Anonyymi
Aivan. Juuri siksi sain päivän naurut.:D On pikkuisen kokemusta noista viestintävälineistä.
- Anonyymi
Tiltun salaus on kuitenkin yksinkertainen ja varma. Hän on itse kehittänyt sen itselleen eikä ymmärrä siitä mitään joten nyt on pornosivut hukassa.
- Anonyymi
Onko siellä myös ryssä on haistettu?
- Anonyymi
On on ja Nato Tiltut voivat tarkistaa hajun sormestaan. :)
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On on ja Nato Tiltut voivat tarkistaa hajun sormestaan. :)
Kuollut putten sotilas haisee pahemmin kuin elävä. Hyvä puoli on ettei suu enää käy.
- Anonyymi
Huippusalainen!
Pannaan Nato Tiltut viestilaitteita näppäilemään.
Pirukaan ei ota selvää vastaanottajan laitteella, mistä on kysymys ja ulkomaalaiset koodinmurtajat eivät tunnista yhtään samanlaista tekstin sanaa, koska teksti on täynnä randomeita kirjoitusvirheitä. :D :D .D - Anonyymi
Suomen armeijassa viestinvienti on helppoa eikä siihen välttämättä tarvita edes tekniikkaa.
Tarvittaessa käskyä noudatetaan fyysisesti siten että käskyn saatuaan juostaan läpi taistelukentän viemään niinkin tärkeä viesti toisen komppanian johdolle kuten" käskettiin tulla sanomaan että terve"
Tuo se viholista veetuttaa.- Anonyymi
Änkyttäen toistettu viesti tai paha mongertava puhevika vaikeuttaa vihollisen koodin avausta.
Suomeen viestipuolelle perustettava "Enigma" joukot.
Näin:
https://www.youtube.com/watch?v=cHSEhdQbFmQ&ab_channel=Jarkko60'
- Anonyymi
Ukrainassa Venäjän kenraalikuntaa harvennettiin paikantamalla ne kännykkä kädessä.
- ei ne opi - Anonyymi
"Suomeen viestipuolelle perustettava "Enigma" joukot"
Tiltut ovat harjoitelleet innokkaasti enigman purkajan, Alan Turingin, klassisia asentoja.- Anonyymi
Enigman ajoista on huomattavasti edistytty. Mutta kyllä viestin purkaminen vielä käsipelilläkin onnistuu.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Enigman ajoista on huomattavasti edistytty. Mutta kyllä viestin purkaminen vielä käsipelilläkin onnistuu.
Kuulkaa Nato Tiltut. Siis muut kutsuvat toimintaanne masturboinniksi, mutta olkoon se nyt sitten teikäläisten kohdalla vaikkapa "enigman" purkua. ;)
- Anonyymi
Ne viestit salataan ohjelmistolla josta loppukäyttäjän ei tarvitse välittää. Laitteessa on ARM tai RISC-V prosessori ja ( hallinnointia varten) USB yhteys sitä varten.
- Anonyymi
Ukrainassa oli avauksessa kuvatun kaltainen pikaviestin käytössä, kun Ukrainalaiset tilasivat ohjusiskun Hersoniin, mutta painoivatkin kiireessä vahingossa Puolalaisten koordinaattien nappulaa, EIVÄTKÄ LÖYTÄNEET ajoissa "hups - eiku sori sori sori" nappulaa.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986148KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495617Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522649Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521042066Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071778- 1241717
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191613Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801267- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään33998