Kielimuurin ylitys + nopeus sotaradiolla?

Anonyymi-ap

On hankala puhua radioon jos vihollinen on vieressä tai osumia tulee lähelle. Puhe voi paljastaa sijainnin tai melu voi olla liikaa. Siksi osa radioista ja kaapelin päässä olevista viestilaitteista voisi toimia ikään kuin emojien / symbolien varassa: Muutama esivalittu viesti nappuloiden takana. Esimerkiksi "tankki nähty", "kopteri nähty", "miinoja", "pommi", "laiva/vene nähty", "tankki kuultu"... Verbaalisen kommunikaation välttö auttaa erityisesti jos vaihtoehto on englanti aksentilla + kohina + taistelun melu. Triplasyy epäselvyyteen on hyvä välttää ja se on myös nopeampaa. Toisessa päässä viesti voi näkyä heti kartalla kun radio välittää GPS koordinaatin ja myös suunnan mihin radiolla osoitetaan. GPS tiedon virhemarginaali ja mahdollinen radiohäirintä voi myös välittyä viestissä.

Fyysisiä nappuloita ( ei mitään kosketusnäyttöä ) ristikossa 4, 9 tai 16 kappaletta. Pinta sellainen että voi tunnustella sormilla pimeässä + valinnainen taustavalo. Samassa laitteessa myös 100 lumenin taskulamppu koska se on kätevää.

Samassa osastossa pitää olla myös radio jolla voi puhua ja lähettää tekstiä.

18

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Päivän naurut.:D

    • Anonyymi

      USA käytti Nawahoja vietimiehinä. Eivät ymmärtäneet alkuperäiskansojen kieltä.

      Nato-USA:n huonolaatuinen GPS oli syynä siihen että Ukraina HIMARSit osuivat Nato-Puolaan.

    • Anonyymi

      Nato Tiltun "enigma" on melko yksinkertainen ja infantiili tuote.

    • Anonyymi

      Voitte olla huoleti, Suomen puolustusvoimissa on "jonkin verran" pohdittu ja suunniteltu näitä asioita.

      • Anonyymi

        Aivan. Juuri siksi sain päivän naurut.:D On pikkuisen kokemusta noista viestintävälineistä.


    • Anonyymi

      Tiltun salaus on kuitenkin yksinkertainen ja varma. Hän on itse kehittänyt sen itselleen eikä ymmärrä siitä mitään joten nyt on pornosivut hukassa.

    • Anonyymi

      Onko siellä myös ryssä on haistettu?

      • Anonyymi

        On on ja Nato Tiltut voivat tarkistaa hajun sormestaan. :)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        On on ja Nato Tiltut voivat tarkistaa hajun sormestaan. :)

        Kuollut putten sotilas haisee pahemmin kuin elävä. Hyvä puoli on ettei suu enää käy.


    • Anonyymi

      Huippusalainen!

      Pannaan Nato Tiltut viestilaitteita näppäilemään.

      Pirukaan ei ota selvää vastaanottajan laitteella, mistä on kysymys ja ulkomaalaiset koodinmurtajat eivät tunnista yhtään samanlaista tekstin sanaa, koska teksti on täynnä randomeita kirjoitusvirheitä. :D :D .D

    • Anonyymi

      Suomen armeijassa viestinvienti on helppoa eikä siihen välttämättä tarvita edes tekniikkaa.

      Tarvittaessa käskyä noudatetaan fyysisesti siten että käskyn saatuaan juostaan läpi taistelukentän viemään niinkin tärkeä viesti toisen komppanian johdolle kuten" käskettiin tulla sanomaan että terve"

      Tuo se viholista veetuttaa.

      • Anonyymi

    • Anonyymi

      Ukrainassa Venäjän kenraalikuntaa harvennettiin paikantamalla ne kännykkä kädessä.
      - ei ne opi

    • Anonyymi

      "Suomeen viestipuolelle perustettava "Enigma" joukot"

      Tiltut ovat harjoitelleet innokkaasti enigman purkajan, Alan Turingin, klassisia asentoja.

      • Anonyymi

        Enigman ajoista on huomattavasti edistytty. Mutta kyllä viestin purkaminen vielä käsipelilläkin onnistuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Enigman ajoista on huomattavasti edistytty. Mutta kyllä viestin purkaminen vielä käsipelilläkin onnistuu.

        Kuulkaa Nato Tiltut. Siis muut kutsuvat toimintaanne masturboinniksi, mutta olkoon se nyt sitten teikäläisten kohdalla vaikkapa "enigman" purkua. ;)


    • Anonyymi

      Ne viestit salataan ohjelmistolla josta loppukäyttäjän ei tarvitse välittää. Laitteessa on ARM tai RISC-V prosessori ja ( hallinnointia varten) USB yhteys sitä varten.

    • Anonyymi

      Ukrainassa oli avauksessa kuvatun kaltainen pikaviestin käytössä, kun Ukrainalaiset tilasivat ohjusiskun Hersoniin, mutta painoivatkin kiireessä vahingossa Puolalaisten koordinaattien nappulaa, EIVÄTKÄ LÖYTÄNEET ajoissa "hups - eiku sori sori sori" nappulaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      40
      5405
    2. Oli kiva nähdä sut

      vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi
      Suhteet
      39
      4611
    3. Persujen VigeIius noIasi taas itsensä

      Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k
      Maailman menoa
      240
      4530
    4. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      223
      4461
    5. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      36
      4384
    6. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      71
      4231
    7. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      26
      4202
    8. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      150
      3701
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      20
      3014
    10. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      27
      2991
    Aihe