Brexit toi kananmunapulan!

Anonyymi-ap

Brittiläinen kauppaketju Tesco harkitsee kananmunien säännöstelyn aloittamista. Näin tehtyään Tesco liittyisi kahden muun kauppaketjun, Lidlin ja Asdan, joukkoon.

The Guardianin mukaan Asdan ja Lidlin toimipisteissä asiakkaat saavat tällä hetkellä ostaa vain kaksi laatikollista kananmunia. Muut brittisupermarketit ovat alkaneet hankkia kananmunia pulan vuoksi myös muista maista, kuten Italiasta.

Pääsyynä Britannian kananmunapulaan on lehden mukaan poikkeuksellisen raju lintuinfluenssa, joka on aiheuttanut pulaa kananmunien saatavuudessa eri puolilla maata.

Britannian supermarketteja edustava järjestö British Retail Consortium (BRC) kertoi The Guardianille, että kananmunapulan kestoa on mahdotonta arvioida. Järjestö ei myöskään osaa sanoa, kuinka pahaksi pula munista voi äityä.

BRC:n elintarvikkeiden ja kestävän kehityksen johtaja Andrew Opie toteaa, että vaikka lintuinfluenssa on häirinnyt joidenkin kananmunavalikoimien toimituksia, maan vähittäiskauppiaat pyrkivät minimoimaan munapulan vaikutuksia asiakkaisiinsa.

– Varmistaakseen saatavuuden jotkin kaupat ovat ottaneet käyttöön väliaikaisia rajoituksia määrälle, jota asiakkaat voivat ostaa, Opie kertoi The Guardianille.

4

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      EU maat ovat täysin riippuvaisia Britannian kananmunan tuonnista EU n keski ja etelä EU n maihin,nyt EU n komissaarit ovat rukoilleet Britanniaa että he maksavat mitä tahansa että Britannia toimittaisi EU maihin jatkossa kananmunia öljyä sekä maakaasua sillä niistä EU on riiippuvainen

      • Anonyymi

        Koeta keksiä parempia valeita.

        Niillähän brexit muuttuu Onnelaksi,josta löytyy jopa kananmunia.
        Eikö niin?

        Valeillahan brexit pantiin käyntiin ja valeilla ajettiin maaliin.
        Mitä valheen jäljistä sanotaankaan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Koeta keksiä parempia valeita.

        Niillähän brexit muuttuu Onnelaksi,josta löytyy jopa kananmunia.
        Eikö niin?

        Valeillahan brexit pantiin käyntiin ja valeilla ajettiin maaliin.
        Mitä valheen jäljistä sanotaankaan?

        Valeillasi ei ole Britannian brexitin kanssa mitään telemistä,se oli Brittien oma päätös joka todettiin demokraattisesti loistavaksi ratkaisuksi kerrohan miksi Suomi on pohjoismaiden eniten velkaantunut valtio? siksi koska me olemme tässä helvetissä nimeltä euroopan unioni! siksi meidän pitää erota erota EU sta se antaa meille ainostaan typeriä direktiivejä omii metsämme ja juomavetemme sekä velkaannutta jatkossa lisää sitä on ihailemasi EU


    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      236
      4016
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2317
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1471
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      939
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      937
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      930
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      331
      860
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      770
    Aihe