Keskustan järkyttävän kannatusromahduksen jälkeen keput eivät ole enää maalaisliittolaisia, eivät kepuja, eivätkä kepukoita, eivätkä edes kepuleita, vaan he ovat nyt pikku kepusia.
Pienpuolue Kepun jäsenet eivät ole enää kepuja
Anonyymi-ap
4463
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 44
Vanhimmat
Diminutiivinen nimi Kepunen kuvaa melko hyvin puolueen tilaa jäsentensä kautta.
Myös kepuloinen kuvaisi hyvin supistuneen kepun olemusta ja loinen verovaroilla loisimista.
Kepuloinen on myöskin diminutiivinen muoto Keskustapuolueen edustajasta ja siksi aivan sopiva uudeksi puoueen jäsenten nimeksi.
Paksusta tytöstäkinkö?
3x
Keskustan kannatuksia EK Kunta ja Aluevaaleissa
Ei nyt niinkään huonoja kuin toverit ja persut ne tuo esille. pistää "silmään" eritoten vihreitten ja vasemmistoliiton lasku kuntavaalissa 2021.
Keskusta eduskuntavaalit numeroina %:
2007> 24,7 %
2011> 23,11 (9 277 297
2015> 21,1 %
2019> 13,8 %
2023> 17-20 % -tavoite. Varmaan ihan realistinen.
Kuntavaalit paikkoina:
2021 Keskusta>2 445, Kokoomus >1 552, SDP>1 451, Perussuomalaiset>1351 paikkaa. Vasemmistoliitto>508, Vihreät> 433. RKP>463 , Kristillisdemokraatit>311.
Liike siNyt>49 paikkaa.
2017 Keskusta>2 824, SDP>1697, Kokoomus>1 490, Perussuomalasiet>770 paikkaa. Vasemmistoliitto>658 , Vihreät>534 paikkaa
Aluevaaleissa valitaan aluevaltuustot hyvinvointialueille, joiden vastuulla on sosiaalihuollon, terveydenhuollon ja pelastustoimen järjestäminen 1.1.2023 lukien:
Saadut paikat:
Keskusta>297. Kokoomus> 289, SDP>277, Perussuomalaiset>155, Vasemmistoliitto>100, Vihreät>90 ... paikkaa.
2023> 17-20 % -tavoite. Varmaan ihan realistinen.
menee aika kärkeen jo.
Viime vaaleissa 18-24 vuotiaista vain 3 % äänesti Kepua. Nyt tämä äänestys kuoppa leviää seuraavaan ikäluokkaan.
Kepulla on Kivinen vaalikevät.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Kysyisinkin ylläpidolta, millä perustelette poistoja ? Se on tuo taulukko keskustan ja muidenkin kannatuksista. ONKO TOVEREITA eksynyt ylläpitoonkin.
Minäpä vastaan. Tässä on kysen Keskustapuolueen edustajien nimistä, ei kannatuslukujen kertomisesta.
"Keskustan järkyttävän kannatusromahduksen jälkeen..."
Missä näet nimet. Aivosi pehmenneet lestaa huutaessa.
Juuri näin, meitä Keskustan jäseniä järkyttää puolueemme kannatusromahdus.
Eikä puolueena Kepu ole enää Kepu, vaan on Kepuinen. Vähän niinku Kevytkepu.
Keulilla vaaleissa pääosin. Sulla nyt ollut lista väärinpäin käsissä. Kuinsanoma lehteä lukisit ja näet paljon laiva onnettomuuksia, kun lehti nurinpäin. Kai jotenkuten sait kansakoulun suoritettua, kun vaikutat noin uunolta.
Uuninpankolla kaikki on mukavasti rempallaan....
Nykyisessä kannatualhossa ei riitä jäsenten uudelleennimeäminen, vaan myös puolueen nimi on syytä pikimmiten vaihtaa. Talouselämän saralta on tunnettua, että firmat vaihtavat nimensä hölmöilyjensä jälkeen, näin tulee tehdä myös Suomen Keskustassa.
lue lista joka tuossa yllä, kepuhan on keulilla.
Kepu muuttui kipin kapin micropuolueeksi.
Keput on kaputt!
Persu jaksaa mölytä.
Ei sisarpuolueenne jäsenet osaa saksan kieltä edes tuon vertaa!
Mölytauti iskenyt persuun. Kun tuollasia persuissa useampia ei hyvää tiedä puolueen jatkolle.
Persut ja Keput ovat samaa ainetta, mutta eri pussissa. Molemmat ovat lähteneet Maalaisliitosta.
Puolueemme katastrofaalinen romahdus juontaa juurensa vuodesta 2012 kun kirottu Sipilä aloitti tuhoisan puheenjohtajuutensa. Sen jälkeen pelokas Kulmuni lisäsi syöksyn vauhtia ja nyt se kaikkein pahin Saarikko tekee kuvottavaa puolueeme halventamista joka päivä.
Todellisuudessa Sipilää on meidän syyttäminen Sipilän kaudesta ja myös siitä, että hän neuvotteli sossu Rinteen kanssa Kulmunille mahdottoman paikan. Näin Kulmuni Sipilän kauko- ohjauksessa menetti kaiken ja lopetti kesken kuten Sipiläkin itsekin lopetti kesken hallituksessaan. Ja nyt meillä on tekohymyä vääntänyt Saarikko, joka tosin on laittanut suupielensä jo alaspäin valmistautuessaan pettämään äänestäjänsä luikkimalla pakoon hallituksesta. Mitähän tästä vielä tuleekaan?
Konkurssi ja tuskainen vaalikevät.
Kepu on Auringonlaskun puolue.
Keskustan ikioma syy, kun hurmaantuivat epärehelliseen lestadiolaiseen Sipilään, jota äänestäjät eivät voineet enää sietää.
Annikka Saarikko teki enemmän kuin tyhmästi, että antoi sipiläläisten pistää sanat suuhunsa ja jatkamaan puolueen epäluottamuksen lisäämistä.
Harmittaa tosi paljon, kun monet odottivat Annika Saarikosta puolueen epäluotettavan maineen puhdistajaa ja nostamaan puolueen rehdiksi keskustalaiseksi.
Hallituspolitiikassa keskusta on saanut aikaan paljon hyviä uudistuksia, jotka auttavat mm. kaikkia nuoriamme saamaan ammattikoulutuksen, jaksamaan työelämässä paremmin tasa-arvoistavan perhevapaauudistuksen avulla, ja valtaosa kansalaisista arvostaa viimeinkin aikaansaatua soteuudistusta.
Eeva Kallistako puolueen pelastaja epäluottamuksen ikeestä ja kannatuksen nostaja rehtinä keskustalaisena.
Persut ovat paljon enemmän ihmisiä eriarvoistavia ja yhteiskuntaa ja Suomen etua vastaan toimivia tolloja kuin keput.
Vaikka molemmat olette maalaisliittolaisia?
Tuota, niin annapa esimerkin valossa todistus, että kepuset olisivat peruskoita vähemmän ihmisiä eriarvoistavia ja vähemmän yhteiskuntaa ja Suomen etuja vastaan toimivia tolloja kuin persukat! Kiitos etukäteen.
Sipilän hallituskaudella perskeko-puolueet näyttivät, miten kansaa eriarvoistetaan, puolustuskyvyttömiltä ja heikompiosaisilta leikataan. Se oli sitä oikeistohallituksen häpeällistä sirkusta, jota ei ole Suomen kansa varmasti vielä unohtanut.
Nykyisessä Viisikko-hallituksessa esim.
mittavat inhimilliset uudistukset ja Suomen EU-myönteisyys ovat Keskustan meriittejä, joita persut vastustavat. Olepa hyvä!
Tuo niin totta.
Kyseisiä uudistuksia minäkin arvostan enemmän kuin persujen jatkuvaa yhteiskuntavastaisuutta.
Se oli sitä bisnesmies sipilän heti kaikki mulle rahapolitiikkaa.
Päälle mamut, raiskaukset, taksiuudistus, koulutus leikkaukset...
Jne
Alle 10% kannatuksella kepulit on liian ylevä nimike.. mitä tilalle?
Onko kovakin kade, että keskusta on hallituksessa tekemässä uudistuksia koko kansalle ja koko Suomelle?!!
PerskokkareKATEUTTA!
Kepulla oli viime vaaleissa 3 viimeisenä läpi päässyttä. Nämä sanovat jo Moro eduskunnalle.
Pikku kepusilla on nyt paha olla ja ovat vaihtamassa kiville ajautuneen puolueensa nimeä jälleen, kunhan ensin saavat kykenemättömän johtonsa vaihdettua. Saarikko on heittänyt toiveensa ennenaikaiseen hallituksesta lähtemiseen, mutta ajankohta on liian aikainen, siksi hymy on poistunut kasvoilta - keinot ovat lopussa.
Kaikki käy kuitenkin kuin hidastetussa elokuvassa ja odotusaika on liian pitkä pikku kepusille. Jokainen päivä on kuin uusi elinen ja Kekkosta kaivetaan haudasta auttamaan, koska kopiotuote Väyrynenkin on heittänyt pyyhkeen kehään - nyt siis Lappikin on menetetty. Jäljellä on enää Rauhanyhdistyksen lestadiosaisalue - Raamattuvyöhyke.
"Kopiotuote Väyrynen" on kepunen hyvin syvältä.
Kepusilta kesti noin 60 vuotta huomata, että Väyrynen onkin "myyrä". https://www.kauppalehti.fi/uutiset/keskusta-vayrynen-ei-kelpaa-ehdolle-kesan-puheenjohtajavaalissa/90819c9c-8440-3bbb-bae8-b9a537b82d0b
Apupuolue Kepun hautajaisia vietetään huhtikuun vaaleissa.
Kepu pettää aina ja Sipilä vielä useammin sanoi jo saarikkokin kun tupaillassa Juhaa tanhuun haki.
Pikku kepuset muuttuivat tänään entistäkin pienemmiksi.
Diminutiivisille sanoille on paljon käyttöä Keskustasta puhuttaaessa.
Keskustapuolueen kannattajan nimeksi tuo kepunen sopii oikein hyvin. Se kuvaa mainiosti puolue- edustajien kutistunutta egoa.
Pii'kku kepuset ne hy'ppeelii!