Korvaako vakuutusyhtiöt

Sähkökatkoista aiheutuneet laiteviat, vesimittareiden ja putkistojen jäätymisen?

Jos vapaa-ajan asunnossasi (satojen km päässä asuinpaikastasi)on vesiputken lämmitin jäätymisen estämiseksi ja vesimittari sähkölämmitteisessä huoneessa.
-20/-30 pakkasta vesimittari ja putket jäätyy ja halkeaa.
Kumpiko korvaa sähköyhtiö vai vakuutusyhtiö?
9113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos nyt "ajat takaa" talvella mahdollisesti tulevia sähkökatkoja jotka johtuvat siitä että kysyntä on suurempi kuin tarjonta niin veikkaanpa että molemmat vetäytyvät vastuusta vedoten johonkin "pieneen pränttiin" kuten vaikkapa force majour etc.

Äänestä

Yleensä vahinko pitää olla enlayanarvaamaton ja yllättävä ei tiedossa jota pystyy varautumaan vahinkoon.

Sähkölaitoksen tietenkin korvaa koska olisivat pystyneet ennakoimaan sähkön tarpeen riittämättömyyden ja tekikin tahallinen.
Kyllä ne ovat pääomasijoittajat, jotka työläisten työpanoksesta hyötyvät. Oikeistopuolueet, keulakuvana kokoomus ovat leikkaamassa sosiaaliturvaa ja vaativat pätkätöiden ja muiden alipalkattujen töiden tekemistä sanktioiden uhalla (Sipilän porvarihallituksen aktiivimalli).

Osakeyhtiölain mukaan yhtiöiden tehtävä on tuottaa voittoa pääomasijoittajille. Yritykset ovat viettäneet "osinkojuhlia" myös lamavuosien aikana ja ovat saaneet isot yritystuet sekä suuret veroedut (veroetu on poikkeama normi verotuksesta). Nokia oli aikoinaan yksi suurimpia valtion yritystuen saajia, vaikka ei yritystukea olisi tarvinnut. Nokian tukea perusteltiin sillä, että näin anokia saadaan pysymään Suomessa. Ei pysynyt.
Yritystuki potin jako jatkuu tänä päivänä samanlaisena. Yritystukia ei ole uudistettu nykypäivään, eikä kilpailua vääristäviä tukia ole karsittu eikä uusia innovaatioita ole huomioitu, kun entiset tukilistalle päässeet huomioidaan vuodesta toiseen.

Valtion yritystuet veroetuineen ovat vuosittain noin neljä miljardia eli suunnilleen saman verran kuin varattomien sosiaaliturva. On hyvä muistaa, että monet sosiaali ovat Suomessa verotettuja. Perusturvan pienuudesta EU on Suomea huomauttanut ainakin kahdesti, mutta perusturvan uudistusta ei ole tehty. Sirpaleinen sosiaaliturva on "luukuttamista" ja köyhyys on aina uudelleen ja uudelleen hakiessa todistettava. Hyväntekevöisyysjörjestöjen leipäjonot paikkaavat Suomen puutteellista toimeentuloturvaa.

Ei kadehdita köyhiä eikä niitä työttömiä, jotka usein ovat myös täysin tulottomia sanktioiden vuoksi. Kukaan ei varmasti hyvinvointivaltio Suomessa halua olla tuloton ja leipäjonossa hakemassa "parasta ennen ruokaa".

Suomessa on sosiaaliturvan alikäyttöä, kun useat eivät kehtaa hakea tai eivät tiedä heille kuuluvasta tuesta. Kelan pitäisi huolehtia siitä, että jokainen saa hänelle kuuluvan sosiaalituen.

Maataloustukia maksetaan noin 200 eri tukimuodon perusteella, joiden hakemista kuntien maatalous neuvojat ohjaavat. Maatalousyrittäjien määrä on nykyään paljon pienempi, mutta maataloustukipotti veroetuineen on pysynyt samana, noin neljä miljardia vuodessa, joten tuki on entisestä isompi ja nyt keskustapuolue valtiovarainministeri-puolueena on jälleen antamassa maatalousyrittäjille lisää rahaa, eli 300 miljoonaa euroa.

Milloin perusturva nostetaan EU:n edellyttämälle tasolle ja leipäjonoista luovutaan? Vaatiiko se todellakin vasemmistohallituksen, jossa porvaripuolueita ei ole?

Äänestä

SDP vähiten paha

Äänestä

Siis sulle köyhälle klo pitäis jotain antaa

Ei kuule kukaan korvaa sulle mitään..

Muista vaan olla äänestämättä kokoomusta se ei ainakaan laske ruuan sähkön hintaa rikaat kauppiaat sut rahastaa ja raht itselleen napaa

DSP on vähiten paha vaihtoehtona

Äänestä

Järjetön kysymys! Ei tietenkään korvaa! Sähkökatkoista on tiedottettu ja annettu ohjeita niin paljon etukäteen että oma vika jos jotakin särkyy!

Äänestä
  • Juurikin niin.

    Äänestä

Maksa van ja kaikki muut vetäytyy vastuustaanäse on oligranttien ja j kokoomuslaisten rikaiden kauppiaiden ominaisuus

Äänestä

Miks maissia kun ei ne muutenkaan maksa sinä maksaa kaikki veronmaksajat elikkä duunarit maksaa kaiken yritykset vaan loisiis
Alvinkin maksaa asiakas ei yritys

Äänestä

JÄÄHALLIT HIIHTOPUTKET JUMIIN TALVEKSI VIRRAT POIS SÄÄSTYY SÄHKÖÖ

Äänestä
  • Kannatetaan!

    Samoin luonto kiittää kun autoilla ei ajeta jäähalleille ja uimahalleille!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Sähkökatkoista aiheutuneet laiteviat, vesimittareiden ja putkistojen jäätymisen?

Jos vapaa-ajan asunnossasi (satojen km päässä asuinpaikastasi)on vesiputken lämmitin jäätymisen estämiseksi ja vesimittari sähkölämmitteisessä huoneessa.
-20/-30 pakkasta vesimittari ja putket jäätyy ja halkeaa.
Kumpiko korvaa sähköyhtiö vai vakuutusyhtiö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu