Kertokaa kun en tiedä.
Kuinka päästään eroon uskonnoista
25
122
Vastaukset
- Anonyymi
Hitaasti mutta varmasti. Länsi-Euroopassa viimeiset 500 vuotta ovat olleet sekularisaation historiaa eli uskonnon marginalisoitumista. Suuri merkkipaalu oli luterilainen reformaatio (ns. "uskonpuhistus"), joka ratkaisevasti heikensi kristinuskoa ja lopullisesti nosti "maallisen" vallan uskonnollisen vallan yläpuolelle.
Nyt esimerkiksi Suomessa ollaan siinä pisteessä, että perustuslaissa mainitun valtionkirkon seurakuntavaaleissa äänesti n. 8% suomalaisista. Eli ei paljoa kiinnosta.Vain kirkon jäsenet saivat äänestää. Koko väestöstä alle 8 %. Kirkkoon kuuluu paljon ehkä suurin osa uskonnottomia. Jäsenenä monia pitää hautajais ja kasterituaalit. Uskonnottomien hautajaisten lisääntyminen olisi lääke. Niitä vain on vaikea järjestää kun ei ole seremonioita eikä niiden pitäjiä.
- Anonyymi
😋😍😋😍😋😍😋😍😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17645140W
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Hitaasti mutta varmasti uskonnot häviävät. Tosin aina ja valitettavasti ihmisissä on jokin määrä höynäytettäviä.
Uskontojen häviäminen on totta Euroopassa mutta maailmanlaajuisesti uskonnollisuus on kasvamassa aivan vakavasti otettavien tutkimusten mukaan.
Todellinen lännen kummajainen on Amerikka joka on länsimaiden uskonnollisin valtio. Republikaanien mahdollinen voitto seuraavissa vaaleissa lisää uskonnollisuutta.- Anonyymi
Varma_Tieto kirjoitti:
Uskontojen häviäminen on totta Euroopassa mutta maailmanlaajuisesti uskonnollisuus on kasvamassa aivan vakavasti otettavien tutkimusten mukaan.
Todellinen lännen kummajainen on Amerikka joka on länsimaiden uskonnollisin valtio. Republikaanien mahdollinen voitto seuraavissa vaaleissa lisää uskonnollisuutta.Miten vaalivoitto vaikuttaa uskonnollisuuteen?
Suomessakin luultavasti enemmistö kirkkokuntien jäsenistöstä on ateisteja, jotka eivät usko jumalhahmojen olemassa olemiseen.
Uskonnot ja uskomukset sinänsä tuskin mihinkään katoavat, mutta kirkot tulevat luhistumaan sisältäpäin ja seurakunnat hautaamaan viimeiset jäsenensä ilman seurakuntaan kuuluvia jälkeläisiä.Tai sitten kuten Amerikassa, satoja erilaisia kirkkoja pääasiana rahojen kerääminen jäseniltä.
Varma_Tieto kirjoitti:
Tai sitten kuten Amerikassa, satoja erilaisia kirkkoja pääasiana rahojen kerääminen jäseniltä.
Niitä harvoja jäljelle jääneitä uskovaisia toki tullaan (edelleen) käyttämään törkeästi hyväksi. Heillähän on geeneissään alttius hyväuskoisuuteen ja irrationalismiin.
kollimaattori kirjoitti:
Niitä harvoja jäljelle jääneitä uskovaisia toki tullaan (edelleen) käyttämään törkeästi hyväksi. Heillähän on geeneissään alttius hyväuskoisuuteen ja irrationalismiin.
Vieläkin ev.lut kirkkoon kuuluu puolet parikymmentä vuotta sitten 90 %. Muutos tulee olemaan pitkä
- Anonyymi
Tappamalla kaikki, jotka uskovat. Se on ainoa keino. Ja nopein.
Oma vaimoni on katolilainen ja uskoo Jumalaan. Ja moniin muihin juttuihin.Katolilaisuus on aina kiinnostanut sehän on vanhin kristinuskossa, alku Jeesuksen seuraajissa josta siinä vuoden 300 tienoilla tuli Rooman valtakunnan ainoa sallittu uskonto.
Kysy tietääkö vaimosi kuka oli heidän kirkon ensimmäinen paavi.- Anonyymi
Varma_Tieto kirjoitti:
Katolilaisuus on aina kiinnostanut sehän on vanhin kristinuskossa, alku Jeesuksen seuraajissa josta siinä vuoden 300 tienoilla tuli Rooman valtakunnan ainoa sallittu uskonto.
Kysy tietääkö vaimosi kuka oli heidän kirkon ensimmäinen paavi.Pyhä Pietari
- Anonyymi
Uskonnoista pääsee eroon pieremällä. Niin se Pyhä Henki irtoaa synnynsijoiltaan ja lentää taivaan tuuliin.
Tätä aloitetaan tutkimaan eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa samalla selvitetään kamelinperseateistin väite Jeesuksia syntyy kamelin perseestä.
- Anonyymi
Varma_Tieto kirjoitti:
Tätä aloitetaan tutkimaan eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa samalla selvitetään kamelinperseateistin väite Jeesuksia syntyy kamelin perseestä.
Väärä väite. Oikeasti Jeesuksia syntyy uskovaisten päissä, joissa on siihen riittävästi tarvittavaa sontaa. Siellä, siellä se Jeesus on!
- Anonyymi
Kääntymällä teiltä.
- Anonyymi
pitää heittää pois
- Anonyymi
kuoleman rangaistus 🙂
- Anonyymi
Uudesti syntymä!
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava
Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I1363231Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa
Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk662857Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista
Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro362239Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?
Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä1072158Mikä aate kaiken pahan takana?
Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.1322013Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa
Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva461981Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.111319Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville141125Kristinoppi ja vähäkatekismus:
Luther Lapsikasteesta: "Mitä kaste antaa eli hyödyttää? Kaste vaikuttaa syntien anteeksiantamuksen, vapauttaa kuolemas671014- 119932