Kuinka päästään eroon uskonnoista

Anonyymi-ap

Kertokaa kun en tiedä.

25

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hitaasti mutta varmasti. Länsi-Euroopassa viimeiset 500 vuotta ovat olleet sekularisaation historiaa eli uskonnon marginalisoitumista. Suuri merkkipaalu oli luterilainen reformaatio (ns. "uskonpuhistus"), joka ratkaisevasti heikensi kristinuskoa ja lopullisesti nosti "maallisen" vallan uskonnollisen vallan yläpuolelle.

      Nyt esimerkiksi Suomessa ollaan siinä pisteessä, että perustuslaissa mainitun valtionkirkon seurakuntavaaleissa äänesti n. 8% suomalaisista. Eli ei paljoa kiinnosta.

      • Vain kirkon jäsenet saivat äänestää. Koko väestöstä alle 8 %. Kirkkoon kuuluu paljon ehkä suurin osa uskonnottomia. Jäsenenä monia pitää hautajais ja kasterituaalit. Uskonnottomien hautajaisten lisääntyminen olisi lääke. Niitä vain on vaikea järjestää kun ei ole seremonioita eikä niiden pitäjiä.


      • Anonyymi

        😋😍😋😍😋😍😋😍😋

        ❤️ ­N­­­y­­m­­­f­­­o­­m­­a­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17645140W

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Hitaasti mutta varmasti uskonnot häviävät. Tosin aina ja valitettavasti ihmisissä on jokin määrä höynäytettäviä.

      • Uskontojen häviäminen on totta Euroopassa mutta maailmanlaajuisesti uskonnollisuus on kasvamassa aivan vakavasti otettavien tutkimusten mukaan.

        Todellinen lännen kummajainen on Amerikka joka on länsimaiden uskonnollisin valtio. Republikaanien mahdollinen voitto seuraavissa vaaleissa lisää uskonnollisuutta.


      • Anonyymi
        Varma_Tieto kirjoitti:

        Uskontojen häviäminen on totta Euroopassa mutta maailmanlaajuisesti uskonnollisuus on kasvamassa aivan vakavasti otettavien tutkimusten mukaan.

        Todellinen lännen kummajainen on Amerikka joka on länsimaiden uskonnollisin valtio. Republikaanien mahdollinen voitto seuraavissa vaaleissa lisää uskonnollisuutta.

        Miten vaalivoitto vaikuttaa uskonnollisuuteen?


    • Suomessakin luultavasti enemmistö kirkkokuntien jäsenistöstä on ateisteja, jotka eivät usko jumalhahmojen olemassa olemiseen.

      Uskonnot ja uskomukset sinänsä tuskin mihinkään katoavat, mutta kirkot tulevat luhistumaan sisältäpäin ja seurakunnat hautaamaan viimeiset jäsenensä ilman seurakuntaan kuuluvia jälkeläisiä.

      • Tai sitten kuten Amerikassa, satoja erilaisia kirkkoja pääasiana rahojen kerääminen jäseniltä.


      • Varma_Tieto kirjoitti:

        Tai sitten kuten Amerikassa, satoja erilaisia kirkkoja pääasiana rahojen kerääminen jäseniltä.

        Niitä harvoja jäljelle jääneitä uskovaisia toki tullaan (edelleen) käyttämään törkeästi hyväksi. Heillähän on geeneissään alttius hyväuskoisuuteen ja irrationalismiin.


      • kollimaattori kirjoitti:

        Niitä harvoja jäljelle jääneitä uskovaisia toki tullaan (edelleen) käyttämään törkeästi hyväksi. Heillähän on geeneissään alttius hyväuskoisuuteen ja irrationalismiin.

        Vieläkin ev.lut kirkkoon kuuluu puolet parikymmentä vuotta sitten 90 %. Muutos tulee olemaan pitkä


    • Anonyymi

      Tappamalla kaikki, jotka uskovat. Se on ainoa keino. Ja nopein.

      Oma vaimoni on katolilainen ja uskoo Jumalaan. Ja moniin muihin juttuihin.

      • Katolilaisuus on aina kiinnostanut sehän on vanhin kristinuskossa, alku Jeesuksen seuraajissa josta siinä vuoden 300 tienoilla tuli Rooman valtakunnan ainoa sallittu uskonto.

        Kysy tietääkö vaimosi kuka oli heidän kirkon ensimmäinen paavi.



      • Anonyymi
        Varma_Tieto kirjoitti:

        Katolilaisuus on aina kiinnostanut sehän on vanhin kristinuskossa, alku Jeesuksen seuraajissa josta siinä vuoden 300 tienoilla tuli Rooman valtakunnan ainoa sallittu uskonto.

        Kysy tietääkö vaimosi kuka oli heidän kirkon ensimmäinen paavi.

        Pyhä Pietari


    • Anonyymi

      Uskonnoista pääsee eroon pieremällä. Niin se Pyhä Henki irtoaa synnynsijoiltaan ja lentää taivaan tuuliin.

      • Tätä aloitetaan tutkimaan eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa samalla selvitetään kamelinperseateistin väite Jeesuksia syntyy kamelin perseestä.


      • Anonyymi
        Varma_Tieto kirjoitti:

        Tätä aloitetaan tutkimaan eläinlääketieteellisessä tiedekunnassa samalla selvitetään kamelinperseateistin väite Jeesuksia syntyy kamelin perseestä.

        Väärä väite. Oikeasti Jeesuksia syntyy uskovaisten päissä, joissa on siihen riittävästi tarvittavaa sontaa. Siellä, siellä se Jeesus on!


    • Anonyymi

      Kääntymällä teiltä.

    • Anonyymi

      pitää heittää pois

    • Anonyymi

      kuoleman rangaistus 🙂

    • Anonyymi

      Uudesti syntymä!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      34
      2210
    2. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      92
      1995
    3. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      88
      1961
    4. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1673
    5. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      1657
    6. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      491
      1527
    7. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1514
    8. Mikä ihme teitä lieksalaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa?
      Lieksa
      49
      1340
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      76
      1238
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      35
      1209
    Aihe