Kertakäyttöastiat ovat uuden tutkimuksen mukaan ympäristön kannalta parempi asia kuin kestoastiat. Tämä on täysin ymmärrettävää. Kestoastioden valmistaminen on kallista ja ne menevät rikki ja niiden peseminen ja kuljettaminen vaatii paljon energiaa. Myös se että kertakäyttöastioiden valmistamiseen tarvitaan puuta varmistaa sen että metsistä täytyy pitää hyvää huolta ja näin ollet metsät sitovat myös paljon hiiltä.
Suosikaa kertakäyttöastioita
21
416
Vastaukset
- Anonyymi
Linkki tutkimukseen
https://www.hs.fi/talous/art-2000009211368.html - Anonyymi
Pahvisia siis. Niitä jotka maatuvat. Niitä suosikaa
- Anonyymi
Tällä menolla sä pahvi rupeet maatumaan ennenaikaisesti.
- Anonyymi
Taas yksi typerä yksinkertaistus. Riippuu varmaan aika paljon kestoastiasta tuottaako se enemmän hiilidioksidia kuin kertakäyttöastia. Jos käsin tekee savesta kestoastian, ei siitä synny paljon mitään päästöjä.
Kertakäyttöastiat taas valmistetaan usein paperimassaa muistuttavasta pahvista. Paperin valmistus lietsoo Suomen metsähakkuita ja on muutenkin energiaintensiivistä ja saastuttavaa teollisuutta. Kestoastiasta syntyvät päästöt tuprutellaan kerran, kun taas kertakäyttöastioihin liittyviä päästöjä syntyy joka kerta, kun kertakäyttöastiansa vaihtaa.
Mikälie metsäyhtiöiden tuottama tutkimus. Hevonpaskaa!- Anonyymi
Se käsin tehty saviastia pitää polttaa varsin korkeassa lämpötilassa. Saunan kiuas ei riitä. Teollisudessa varmaankin hyödynnetään lämmön talteenottoa savukaasusta. Kotikeraamikoilla ei useinkaan ole hukkalämmön talteenottoa. Myös lasin valmistuksessa on varsin korkeat lämpötilat.
- Anonyymi
metallilautanen paras, on ollut käytössä jo 45 vuotta ja kestää edelleen.
- Anonyymi
Maailman kaupat on pullollaan kestoastioita jotka seisovat hyllyillä eli turhaakin turhempaa olemassa oloa! Tehtaat painaa 3-vuorossa lisää astioita hyllyihin aivan järkyttäviä määriä ja vain tavan vuoksi kun niitä pitää olla kaikissa mahdollisissa väreissä?...
Astiat tarvitsevat myös sopivan lämpimän oleilutilan eli astioiden lämpimänä pitäminen on pelkkää kulutusta. Astioita on todennäköisesti 100 maapallon tarpeeseen eikä mikään määrä riitä?- Anonyymi
Kannattaa siis ostaa kestoastioat kirpparilta tai kierrätyskeskukselta, sululaisiltakin saa vanhoja. Erinomaisia kun kestävät pitkään ja sehän vaan piristää jos ostaa eri paria.
- Anonyymi
Yritykset ovat huolissaan voitoistaan. Jos kukaan ei osta jatkuvasti uutta ja uutta, niin myyntiä ei ole ja se on yrityksen kannalta huono asia. Nykyinen globaali talous perustuu täysin kuluttamiseen ja uuden ostamiseen. Ympäristöystävällisin tuote on kuitenkin sellainen joka kestää vuosisatoja, eli sukupolvelta toiselle.
- Anonyymi
Mää syön suoraan kuormasta niin ei tuu tiskiä ei jätettä , ja paskon ulos niin ei mee vettäkään , ja pyyhin kädellä ilman paperia , ja sen jälkeen kätteleen vihreitä ehdokkaita torille .
- Anonyymi
Markka-aikaan keraamiset astiat oli niin halpoja että voi vaihtaa kun alkoi kyllästyttää, nyt ollut pitkään moninkertaiset hinnat halvimmillakin sarjoilla. Harmittaa kun olen rikkonut kaksi lautasta eikä löydy mistään samanlaisia käytettyjä, ei ihmiset osta enää helpolla uusia.
- Anonyymi
Peltiastiat niin kestävät vuosikymmeniä.
- Anonyymi
Intissä taisi olla peltiset, mukit ainakin ja metsässä pakit, mutta käytettiin muovipussia. Muuten peltilautaset voisi olla ok, mutta ikävä ääni kun metalliset ruokailuvälineet kilisee ja hankaa metallia vasten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Intissä taisi olla peltiset, mukit ainakin ja metsässä pakit, mutta käytettiin muovipussia. Muuten peltilautaset voisi olla ok, mutta ikävä ääni kun metalliset ruokailuvälineet kilisee ja hankaa metallia vasten.
Paperilautanen olisi parempi kuin pelti muovi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paperilautanen olisi parempi kuin pelti muovi.
Miksi kertakäyttöinen paperinen olisi parempi verrattuna vaikka satoja vuosia kestävään metalliseen?
- Anonyymi
Eu kieltää piakkoin kertakäyttöiset astiat ja hyvä niin.
- Anonyymi
kuin tohelo sä olet? en muista 55 vuoden aikana rikkoneeni yhtään lautasta. Pari kahvikuppia kyllä.
- Anonyymi
Naiset rikkoo paljon kun heittelevät kiukuspäissään, sen puoleen paperiset olisi hyviä.
- Anonyymi
Kertakäyttö pahvi tai paperi.Sitä voi käyttää uusiona ja lopulta saadaan poltettuna enegiaa.Mikä näissä muka on niin vaikeaa ymmärtää.Muovikippo tarvitsee sitä fossiilista ja päästöä lisäävää tuotantoa.
- Anonyymi
Metallinen kestää loputtomiin ja keraaminenkin ellei hajota.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski
Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi1657562Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia
ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä1305189Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.
Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y432680- 2712318
Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin
🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu812218Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?
Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont672078Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota
Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v5672065Ei tule uni
Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.571126Miksi juuri Venezuela?
Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp2911087Laittaisin whatsuppissa viestin
Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.661075