Ryssä perääntyy ja Tiltut riehuvat

Tiltujen normaali käytäntö.
Kun sotiminen menee pieleen ja Ukraina valloittaa jatkuvasti alueitaan takaisin niin aloitetaan hirveä Hulabaloo jotta asia peittyisi.

Ei ne siitä mihinkään peity vaikka tiltu niin kuvitteleekin.
Turha työ menee taas hukkaan Tiltusilta.
1069
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Tiltulla on kyllä epätoivoinen tehtävä. Yrittää peitellä kaikki ryssiminen ja kääntää asioiden kulku venäjämieliseksi.

1Äänestä

Mitkä ihmeen tiltut? Aloittaja riehuu.

1Äänestä

Ottiko Venäjä Suomesta mallia perääntymiseensä?

¤Tapahtui Naton porstuassa lymyilevälle Suomelle - Perääntyminen "Badly in Chaos!"

Tapahtui Naton porstuassa lymyilevälle Suomelle:

#Yli 30 veteraania avaa viimein suunsa jatkosodan verilöylystä: Pakokauhua, seonneita päälliköitä eikä tietoakaan organisoidusta puolustuksesta
Sotaveteraanit kyseenalaistavat virallisten sotapäiväkirjojen tiedot suomalaisten perääntymisestä Valkeasaaren suurhyökkäyksessä kesällä 1944. #

Perääntyminen "Badly in Chaos!"¤

https://yle.fi/a/3-9816288

Äänestä
  • Perääntyminen "Badly in Chaos!" like Run Through the KANNAS!

    Äänestä

Simmost se sota o. Välil edetää itää, sit käännytää 180 astet ja edetään vielä kovempaa läntee.

Äänestä
  • "Simmost se sota o. Välil edetää itää, sit käännytää 180 astet ja edetään vielä kovempaa läntee."


    Ukrainassa vaan mentiin toisinpäin ....semmost se on valssi kesällä...

    1Äänestä

Kannattaisi perehtyä myös siihen miten ihmiset muistavat tapahtumat. Mitä enemmän aikaa sen enemmän ihminen itse sitä ymmärtämättään täyttää muistissa olevia aukkoja jonkinlaisen logiikan avulla. Näistä on tehty tutkimuksia todistajalausuntojen yhteydessä ja vastaavin vapaaehtoisin kokein. Hyvin suuri osa ihmisistä muistaa väärin jopa muutaman viikon takaisia asioita. Mutta kun tapahtuneesta on 70 vuotta aikaa, voi ihan aiheesta sanoa ettei tuollaisilla muisteluilla ole enää totuuspohjaa kuin nimeksi. Vielä kun tietää sodan olevan rintamilla kaaosta jossa varsinkin rivimiehellä ei ole poterossaan juuri mitään kuvaa siitä mitä alueella laajemmin tapahtuu. Johtajalla sen sijaa saattaa olla parempi kuva. Tämä on tuttua armeuja ajan harjoituksistakin.

Jos taisteluista on laadittu kohtuu ajassa päiväkirjat, obat ne vatmadti luotettavampia kuin 70 vuoden takaiset muistot. Jokainen voi itse miettiä mitä muistaa kahdenkymmenen vuoden takaa ja kuinka tarkkaan.

1Äänestä
  • #Kannattaisi perehtyä myös siihen miten ihmiset muistavat tapahtumat. Mitä enemmän aikaa sen enemmän ihminen itse sitä ymmärtämättään täyttää muistissa olevia aukkoja jonkinlaisen logiikan avulla.#

    Tuo Itävaltalainen eversti totesi tuoreiden raporttien perusteella Ukrainan "vetäytymisestä" - "Badly in Chaos!"

    Äänestä

Menkääpäs tiltuset nyt sen Viljakaisen tyhjiin saappaisiin.

1Äänestä
  • Saiko se FFL:sta Le rangerit?

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 14 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiltujen normaali käytäntö.
Kun sotiminen menee pieleen ja Ukraina valloittaa jatkuvasti alueitaan takaisin niin aloitetaan hirveä Hulabaloo jotta asia peittyisi.

Ei ne siitä mihinkään peity vaikka tiltu niin kuvitteleekin.
Turha työ menee taas hukkaan Tiltusilta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu