Mitä mielestäsi edellyttää, että jotain valtiota voitaisiin kutsua hyvinvointivaltioksi? Kuuluuko Suomi näin mielestäsi hyvinvointivaltioihin ja jos ei, mikä maa mielestäsi on sitten hyvinvointivaltio?
Onko Suomi mielestäsi hyvinvointivaltio tai ollut joskus?
12
149
Vastaukset
- Anonyymi
Yksi tärkeä kriteeri olisi ettei ministerit valehtelisi jokaisella kyselytunnilla ja halveksisi kansanedustajia ja heidän kysymyksiään.
Toinen kriteeri olisi että ministerit TEKISIVÄT jotain lastemme ja nuortemme hyväksi mutta nyt he vain VALEHTELEVAT olevansa huolissaan ja auttavat terroristeja. - Anonyymi
Suomi oli jossain määrin hyvinvointivaltio vuoteen 2015 asti. Sen jälkeen se ei ole sitä ollut missään määrin eikä millään mittapuulla.
- Anonyymi
Oikeasti Suomi oli hyvinvointivaltio ENNEN vuoden 1992 lamaa. Sen jälkeen se on vain yrittänyt palata siihen mutta lopullisesti yritys epäonnistui kun liityttiin EUhun vuonna 1995.
Satanistit eivät ikinä enää "hyvinvointivaltiota" näe. - Anonyymi
Vain kaheli tai sossuloinen tekee enää suomeen lapsia puukotettavaksi.
- Anonyymi
Satanistiklovnien kyselytunnilla edustajat joutuu nöyrästi KERJÄÄMÄÄN että ministerihirviöt viitsisi tutustua vaihtoehtoihin demokratian irvikuvassa.
- Anonyymi
Ollut joskus, mutta lyhyessä ajassa hyvinvointi pilattu maanpetturuudella ja korruptiolla.
- Anonyymi
Satanistiministereitä ei tippaakaan kiinnosta veriset lapset kaduilla.
Äärimmäisen raakoja hitleristejä on meillä nykyään ministereinä. - Anonyymi
Taitava valehtelija sanoo haluttuja lauseita otsikoihin
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/eb82aed2-dd51-4ea7-b372-c52d5b728407
Mutta ei silti aio tiukentaa rangaistuksia tai edes säätää lakeja niiden toteuttamiseksi.
Jos jotain "tarvitaan" ei tarkoita että se "tehdään".
Ainahan voi kuulijoita nuoleskella sanoilla kuten "tärkeä" , "tarpeellinen" , "tarvitaan" , "olemme huolissamme".
Kun seuraa tarpeeksi politiikkaa niin YMMÄRTÄÄ että näiden sanojen käyttö EI TARKOITA YHTÄÄN MITÄÄN. - Anonyymi
Kyllä lapsuudessani 80-90 -luvulla Suomi oli mielestäni hyvinvointivaltio kun panostettiin suomalaisten hyvinvointiin ja nimen omaan suomalaisten. Nyt aikuisena olen huomannut että hyvinvointi valtio tämä on lähinnä pakolaisille ja me suomalaiset vaan näiden elättäjiä verorahoillamme ja kaiken lisäksi omalle kansalle tarkoitetut veromiljardit lähetetään jonnekkin kehitysapuun esim. Somaliaan eikä näillä rahoilla ole saatu siellä mitään aikaiseksi. Todennäköisesti valunut jonkun kylä/sotapäälikön kassaan.
- Anonyymi
Tämän vuoksi en luota enää politiikkaan enkä aio äänestää. En ketään. Ja jos vaan mahdollista niin lopetan verojen maksunkin ja siirryn pimeille työmarkkinoille kuten niin monet muutkin.
- Anonyymi
Kait se joillekkin on hyvinkinvointi valtio. Mutta suuremmalle osalle ei. Kohta porukkaa istuu kynttilänvalossa, kun täytyy pihistellä sähköstä, ettei tule henkilökohtaista konkurssia.
- Anonyymi
Suomi on hyvinvointivaltio. Ehdottomasti.
Ympärilläni olevilla ihmisillä menee elämä hyvin, ei heillä ole ihmeempiä murheita.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2353279Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3582941Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,141957Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e601748Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121493- 1221456
Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4671370Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S01370