Putin antoi satojentuhansien nuorten miesten lähteä maasta pakoon liikekannallepanoa vaikka heitä olisi tarvittu Ukrainan sotaan.
Ei tuollaisessa diktatuurissa ole järkeä.
Ei tuollaisessa diktatuurissa ole järkeä.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Luultavasti Putin pelkää että kansa lähtee kadulle vastustamaan sotaa ja antoi siksi sodanvastustajien lähteä maasta.
Ei venäläisistä ole kadulle lähtijöiksi.
Olet väärässä. Muutama oikeasti lähti.
Lähti oikeasti vastustaa sotaa.
Ukrainan kansalaiset joilla järki toimii ja on koulutusta kokemusta siivoomisesta vanhusten hoidosta pitäisi nyt heti mennä Ukrainaan siivoamaan niitä vapautuneita alueita ja taloja siellä. Palomiehet on jo raivannut ne.
Ukrainalaiset takaisin Ukrainaan raivaus hommiin.
Venäjän juutalaiset pääsee Pietarista lentää Israeliin suoraan. Myös junilla pääsee jaltan kautta Kaspian merelle.
Mäkään en tiiä mikä se ihmeen lähteytys-juttu oikeen on, jotkut sanoo että siitä jauhettiin yläasteella ja lukiossa, jotkut selittää amiksesta ja teoriatehtävistä, mut enhän minä nyt sellasia ymmärrä. T. MÄÄKÄRI
Suomi ei olisi päästänyt mutta Venäjä on vapaa maa mennä ja tulla.
Mistä tiedät? Venäjätä lähtöön tarvitaan viisumi liki joka siintaan! Vapaassa Suomessa sitä tarvitaan ylen harvaan suuntaan!
Mongolia ottaa vastaan Venäjältä tulleet myös junalla. Osa on paennut turkkiin osa Israeliin osa Georgiaan sieltä eteenpäin. Ei se mitään heillä on ammatit ja autot pyörät millä pärjää.
Kyllä Venäjällä pääsee junalla Mongoliaan se on vapaa alue mistä pääsee muualle. Juna jotain 200€ sinne ja pyörä mukaan tai Kaspian merelle.
Turvapaikanhakija ei tarvii viisumia, sanoo vain rajalla taikasanan niin sillä pääsee.
samoin ukrainasta lähti sotilaita pakoon ulkomaille ,mutta niistä ei saa puhua.
Ukrainasta lähti heti intialaisia Intiaan. Osa lähti turkkiin osa Arabiaan ja Afrikkaan. Sitten meni Kreikkaan paljon Makedoniaan.Kyllä tietysti heidän Ukrainassa kuuluu puolustaa maataan tai käy kuin Israelille aikanaan ettei maassa asunut enää kuin arabeja.
Ukrainan naisten kuuluu kyllä siivota siellä hoitaa vanhuksia. Nyt on vapautunut alueita mitä raivata.
Miksei saisi? Meillä on sananvapaus!
Tää uusi aikakausi ei ole hyvä diktaattoreille.
Eletään pakastimien, autojen ja televisioiden aikakautta.
Ensin suljetaan rajat, sitten liikannallepano.
Jätti Ukrainaan sähköt vaikka olisi voinut lopettaa sieltä sähköt kokonaankin.
Herr Putlerin tarkoitus ei ole "lopettaa sähköt", vaan koko Ukraina.
Kremlin "Voiton Päivä" koittaa,kun koko Ukrainassa ei ole kiveä kiven päällä,ja ainoa toiminta on hautojen kaivaminen.
Sähköjen lopettaminen kokonaan olisi huomattavasti edistänyt putinin tavoitetta voitosta. Mutta ei vaan siltikään sitä tehnyt.